distanta intre constructii

distanta intre constructii | Autor: NicoletaB

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Rog intai moderatorii sa nu trimita subiectul la legislative sau la Casa pt ca aici se citesc mai des topicuri si am nevoie urgenta de un raspuns, pt ca e grava rau!
La ce distanta impune legea (daca m-ati putea ajuta cu ea, art, lege)a se construi casele de razor (hotar).
Stiu ca pt ati pune geamuri pe partea vecinului iti trebuie 1.9 m distanta, daca ati sti si pt asta legea, iar v-as fi recunoscatoare.

s-a mai trezit vecinul ca vrea sa construiasca pe razor, si asa imi lipsesc vreo 30 mp de teren pt ca ceillati vecini au construit pe razor, dar ce sa fac caci asa am cumparat casa, dar acum nu mai vreau ca toate dosurile de casa sa fie la mine in curte.
multumesc,
am nevoie de lege pt a o arata vecinului, iar daca nu pricepe sa am in ce baza sa-i fac reclamatie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Initial creeata de NicoletaB

Stiu ca pt ati pune geamuri pe partea vecinului iti trebuie 1.9 m distanta, daca ati sti si pt asta legea, iar v-as fi recunoscatoare.


Este "servitutea de vedere", prevazuta de Codul Civil.
Detalii, www.hiparion.com/Casa_Mea_Obligatii_intre_proprietarii_vecini" target="_blank">detalii




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

pe asta cu 1.9 m am gasit-o in Codul civil, dar nu gasesc in schimb distatnta constructiei fata de hotar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Codul civil prevede distanta asta cind e vorba de ferestre inspre vecin, mai prevede obligativitatea ca apele de pe casa sa se scurga in propriul teren, atita tot. Altfel, casa poate fi construita si pe limita de proprietate, daca are calcan! Nu exista o lege care sa interzica asta, insa mai pot interveni prevederile regulamentelor locale (PUD, PUZ), care sa-i impuna o anumita retragere sau aliniere, un regim maxim de inaltime, etc.
In cazul tau, pentru obtinerea Autorizatiei de Construire pentru noua casa, care se vrea a fi construita pe limita de proprietate, omul ala va trebui sa prezinte la primarie si "acordul vecinului", adica al tau! Si tu nu i-l vei da.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

dar va fi mai greu de explicat vecinului, cai mai greu de cap mai ales ca are creierii ametiti de aburii alcolului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

, e destul sa-i zici sa se uite nitzel pe certificatul de urbanism (*), la lista de avize, acorduri cerute pentru AC, si-o sa vaza acolo scris, negru pe alb, "acordul vecinilor"....

Succes.

Nota (*) - zic asta cu speranta ca s-a ostenit sa ceara un certificat de urbanism


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

n-are cunostinta de asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

Mdea, ce ziceti de faptul ca pe locul din fata blocului, cam in 8-10m se ridica in curand un "spatiu comercial cu 2 etaje si parter"...Eu nu inteleg de unde tot iau astia autorizatiile, Era un spatiu numai bun pentru un parculet(MIC) pt copii, dar in niciun caz pt inca o dugheana. Cateodata mi se par atat de abuzive constructiile astea.Daca aveti cumva codul civil, sau un link, va rog sa ma anuntati si pe mine. Chiar sunt curioasa daca e in "legalitate"

Mergi la inceput