Viata sexuala dupa ce vine bebe?

Viata sexuala dupa ce vine bebe? | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

Mai exista asa ceva? Ca la noi scartaie rau. Ca si cuplu, suntem beton, zic eu. Ne intelegem bine, colaboram bine, ne respectam si ne iubim, deci nu vad nici un pericol imediat. Dar sexul a ajuns ca datul cu aspiratorul: ufff, a trecut o sapt, trebuie s-o facem si pe asta, hai sus in dormitor. Mai frecam telecomanda, mai ne uitam la un film, renuntam la baia copilului si ne urnim. Dar bebe trebuie schimbat si hranit. In timp ce-l alaptez, sotul se invarte pe langa noi, ca adica cum terminam sa ne apucam de treaba. Eu ma framant ca ce ne facem daca bebe (3 luni) nu mai vrea sa adoarma...ca tocmai s-a trezit din somn. Bebe adoarme. Sting lumina, si ma var in pat. Imi intoarce spatele ...cred ca adormise...cand s-a prins ce vreau de la el, s-a intors cu fata in sus si a declarat ca vrea s afie servit . Mi-am bagat picioarele si m-am dus jos la o tigara. Ce ne facem, oameni buni? Ca noua a inceput sa ne fie lene sa mai facem amor. Si suntem tineri, si n-avem decat un copil. Dar cand om avea 40 de ani si vreo 3 prunci? Nu-i numai vina lui, si mie imi lipseste entuziasmul, dar macar imi dau seama ca avem o problema. Si pt ca maine nu merg la munca, imi permit sa stau noaptea sa ma framant ....Daca o sa-si gaseasca o amanta? L-am intrebat la un moment dat ce-ar face daca vreo tipa valabila i-ar face avansuri insistente?? S-a amuzat de intrebare, dar nu mi-a raspuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Deborah, trebuie sa va organizati viata sexuala dupa programul copilului, nu aveti incotro.Nu trebuie sa ii pui astfel de intrebari, caci poate nu isi au rostul.Nu lasa sa treaca prea mult timp fara sa faceti amor, caci sunteti tineri si e pacat, va iubiti si e ceva firesc sa faceti asta.Poti si tu sa faci la fel o dat :sa ii spui la fel, sa fii servita.Poate e o joaca de a lui, daca pleci de langa el azi, maine, atunci o sa va departati unul de celalalt si nu e bine.Decat sa iti pui astfel de intrebari, cand copilul e linistit sau doarme poti s iei initiativa tu.Alta data o va lua el.
Apropo, eu am 45, trei copii, si iti spun ca si cand sunt mici e greu cu asta...caci se trezesc si plang, iar cand sunt mari copii, apar cand nu te astepti...

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Parca pe toate le facem aiurea. Ne culcam f tarziu, cu copil cu tot. Cand te bagi in pat dupa 12 noaptea,si el merge a doua zi la servici, de unde atata spontaneitate si initiative. Nu va imaginati ca avem cine stie ce treburi - netul si televizorul ne distrug viata. Iarasi, nu arunc cu piatra, amandoi suntem de vina. Petrecem, mult mai putin timp noi doi, sau noi trei, decat fiecare cu telecomanda si cu tastatura.
Apoi, toate teoriile mele despre cresterea copiilor, au zburat pe geam de cand avem bebele nostru. Are camera lui, dar doarme in landoul de la carut langa patul nostru, ba chiar fix in patul nostru daca se trzeste pe la 5 dimineata si nu mai are chef de somn. Sapt asta o sa luam intefon si-l mutam, dar imi si imaginez ce chef de sex o sa am cu urechea ciulita la interfon, sa ma asigur ca dincolo e totul in ordine, ca respira, ca nu are nasul infundat. Apropos de urechi ciulite, acum vreo luna, eram noi in plina actiune, cand a inceput bebe sa gangureasca alaturi....chestie noua la 2 luni, si pe mine m-a busit rasul. Atunci s-a dus el jos la o tigara :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:


Cel putin, dormiti impreuna.
Eu dorm cu bblisa de trei luni intr-un capat al casei, el in celalalt capat.
Ne mai intilnim si salutam cordial din cind in cind, in trecere prin living: el in drum spre frigider, eu cu biberoanele in bratze.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Hai mai Elise, ce naiba Eu am zis ca peste asta nu trec. Alt subiect e ca oricum dormim ca naiba, pe o canapea veche, partea mea e mai sus decat a lui si mai avem si o gaura in mijloc. Cand vine si bebe in pat, eu dorm in gaura si nu vreti sa stiti ce dureri de spate am dimineata. Dar e frustrant ca nu putem dormim imbratisati. Ne-am luat saltea, care troneaza in camera de oaspeti si e super-comoda...dar patul...s-a tot amanat, si daca tot deschide Ikea peste 1 luna, am zis sa mai stam putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Fetelor, nu aveti incotro decat sa luati initiativa voi din cand in cand , sa nu lasati relatia dintre voi sa se raceasca, cu cat lasi timpul sa treaca mai mult , nu e bine pentru nici unul dintre voi.Asa printre schimbat de pampersi si biberoane, cum se poate.

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Voi vreti sa ramaneti mame singure ???????????

Si mie mi-a fost greu si intrebam pe la femina intim daca exista
ceva remontante pentru libido .
Dar nici chiar asa ,Elise ,ce faci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

pofta vine mancand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Las' ca nu moare dl. fara mine, o perioada.
Oricum, in prima luna am avut o experientza mai trista, de atunci eu zic ca ne-am mai redresat oarecum.
Da' tot nu dormim impreuna.

Deci... dupa vreo 3 saptamani dupa ce a venit bblul, si citeva incercari nereushite in care incepea aia mica simfonia cind ne era lumea mai draga, am ajuns la concluzia ca trebe sa o chemam pe mama.
Sa stea cu bb citeva ore.
Am chemat-o. A venit.
Si noi ce era sa facem?!
Ca doar nu era sa facem nimic relevant cu una bucata mama/soacra bantuind prin casa!

So... ne-am gindit sa plecam.
Zis si facut.
Am ieshit afara.
Afara-afara: in fata blocului.
Frig, ploaie, noapte....
Ne-am aprins o tzigara si ne uitam unul la altul, intrebindu-ne unde sa ne ducem acu'...
Noi si aurolacii.

In final, mi-am luat barbatul, ma rog, el si-a luat nevasta si am inchiriat o camera la un hotel. O noapte, evident.
Lasind la o parte privirile oarecum curioase ale receptionerelor, eram oricum morti de somn la cit ma bantuit prin orash, asa ca am pina la urma ne-am bucurat de ocazie sa dormim si noi ca lumea si fara intreruperi citeva ore.

Cam asa s-a incheiat prima noastra luna ca parintzi.

Da'... asa cum am zis... evoluam spre bine, totusi.
A inceput bbu' sa doarma cite doua ore "legat", speram sa ne revenim shi sa nu mai fie asa palpitant sa ne intilnim din cind in cind.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Deborah77

Hai mai Elise, ce naiba Eu am zis ca peste asta nu trec. Alt subiect e ca oricum dormim ca naiba, pe o canapea veche, partea mea e mai sus decat a lui si mai avem si o gaura in mijloc. Cand vine si bebe in pat, eu dorm in gaura si nu vreti sa stiti ce dureri de spate am dimineata. Dar e frustrant ca nu putem dormim imbratisati. Ne-am luat saltea, care troneaza in camera de oaspeti si e super-comoda...dar patul...s-a tot amanat, si daca tot deschide Ikea peste 1 luna, am zis sa mai stam putin.



Doar un mic pont... salteaua se poate folosi foarte bine si pusa direct pe jos pana vine patul. Singurul inconvenient este ca trebuie sa te obisnuiesti sa te asezi, e mai jos ca de obicei. In test... e fix acelasi lucru. Oricum este net preferabil decat o canapea cu gaura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Pai tocmai ca nu vreau sa raman mama singura, de-aia ma si framant. Nu prea imi vine mie sa cred ca ar lasa tot ce-am construit noi pt o idila cu vreo demoazela....dar la cate povesti citesc pe aici....zic Doamne Fereste.

Dupa nastere, am ramas cu vreo 15 kg in plus. Sunt f inalta, deci nu arat chiar ca un munte de grasime , dar nici in masura 38 nu mai intru. Ba chiar imi gasesc greu haine...nu ca mi-ar mai arde sa le cumpar. Am zis ca o sa slabesc...dar nu se duce un gram. M-am apucat de aerobic, dar asta inseamna sa fug aproape in fiecare seara cand vine el acasa, ca sa stea cu bebe, si sa ma intorc in jur de 22:00. Cand il gasesc la calculator, fascinat de...grafice. Nu se joaca si el ca omul Soiltaire sau Diablo, nu sta pe chat, nuu....joaca virtual de bursa, si isi petrecere serile, dupa 10-11 ore la serviciu, facand grafice cu cresteri/scaderi de actiuni. Si viseaza cum o sa aiba el candva bani sa se joace de-adevaratelea. Nenorocitele alea de grafice si indicii bursieri sunt mai fascinanti decat nevasta....nu si decat bebe, de care se ocupa constiincios cat lipsesc eu. Cum sal vindec de asta? Ca daca m-ar baga mnai mult in seama seara, poate si libidoul meu ar fi mai cumsecade?

Mergi la inceput