spalare perne la masina

spalare perne la masina | Autor: brazuca25

Link direct la acest mesaj

Sunt incepatoare in ale gospodariei, si am doua perne maaari, date de soacra mea, pe care as vrea sa le spal, pt ca le-am cam folosit in ultima vreme, dar mi-e frica sa nu le stric!
Cum fac? Le bag la masina de spalat daca au semnul acela pe eticheta? cum le spal "de mana"???

18+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

daca au semn ca pot fi spalate, le poti baga la masina!

adica ma gandesc ca sunt perne din comert, nu din alea 'traditionale' umplute cu fulgi de ceva pasaret...

mai poti sa incerci sa le scoti materialul in care sunt infasurate, il speli si apoi le cosi la loc - da asta e metoda complicata. eu asa procedez cu pernele umplute cu fulgi, alea vechi. pt ca fulgii de pasarete nu poti sa-i bagi la apa....

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Eu zic sa le speli mai la vara cand le vei putea usca la soare.


Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Ma gandeam si eu la vara, dar mai e destul pana atunci si vreau sa le spal ca nu dorm bine pe ele asa......deh cadou de la soacra.

18+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Eu am spalat 1 perna clasica( adica, din fulgi de oratanie!) in masina de spalat, pe spalari usoare, stoarcere la 600 turatii/minut, dar in masina am bagat, odata cu perna, si 2 mingi de tenis. Dupa ce s-a spalat, am scos perna la uscat( am agatat-o de franghie), si dupa ce s-a uscat, am batut-o cu mana, ca sa-si recapete forma de perna in totalitate!
Bafta,brazuca25, daca te hotarasti sa aplici metoda si spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

Eu am spalat 1 perna clasica( adica, din fulgi de oratanie!) in masina de spalat, pe spalari usoare, stoarcere la 600 turatii/minut, dar in masina am bagat, odata cu perna, si 2 mingi de tenis. Dupa ce s-a spalat, am scos perna la uscat( am agatat-o de franghie), si dupa ce s-a uscat, am batut-o cu mana, ca sa-si recapete forma de perna in totalitate!
Bafta,brazuca25, daca te hotarasti sa aplici metoda si spor la treaba!

madalina

Dar care-i faza cu mingile de tenis?Au avut si ele un rol in aceasta operatiune sau trebuiau si ele spalate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

presupun ca in timpul spalarii mingiile se ciocneau de perina din fulgi de oratanii si asa ajuta la curatirea cat mai eficienta!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Dar mingile de ping pong n-or fi bune? Ca de tenis nu am.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

O sa incerc la masina...dar mingi nu am.

18+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by brazuca25

Ma gandeam si eu la vara, dar mai e destul pana atunci si vreau sa le spal ca nu dorm bine pe ele asa......deh cadou de la soacra.

18+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos



Ai si tu un fix...dar nu cred ca se vor usca usor fulgii pe vremea asta, este posibil sa mucegaiasca si sa miroasa tare urat. Tu faci cum vrei...

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:


Varianta corecta:

quote:
Originally posted by caramel

quote:
Originally posted by anaisanais

Eu am spalat 1 perna clasica( adica, din fulgi de oratanie!) in masina de spalat, pe spalari usoare, stoarcere la 600 turatii/minut, dar in masina am bagat, odata cu perna, si 2 mingi de tenis. Dupa ce s-a spalat, am scos perna la uscat( am agatat-o de franghie), si dupa ce s-a uscat, am batut-o cu mana, ca sa-si recapete forma de perna in totalitate!
Bafta,brazuca25, daca te hotarasti sa aplici metoda si spor la treaba!



Mingile de tenis ''nu-i lasa pe fulgi'' sa ramana lipiti unii de altii, in urma spalarii. Mingile de ping-pong sunt prea mici si prea usoare.....

Dar care-i faza cu mingile de tenis?Au avut si ele un rol in aceasta operatiune sau trebuiau si ele spalate?





Mingile de tenis ''nu-i lasa pe fulgi'' sa ramana lipiti unii de altii, in urma spalarii. Mingile de ping-pong sunt prea mici si prea usoare.....
brazuca25, dar de ce nu incerci la o curatatorie? Nu de alta, dar sa nu mai cauti mingi de tenis sau sa mai astepti pana vine vara? Cred ca la o curatatorie pot sa curete si astfel de obiecte...

Mergi la inceput