termen de valabilitate

termen de valabilitate | Autor: assa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor
As avea si eu o intrebare, poate cineva se pricepe si ma lamureste si pe mine: am primit din Franta , printre altele si cateva cosmetice pentru baietelul meu. Pe un set de lapte de corp scrie :06 188 12 --imprimat ca un termen de valabilitate. Intrebarea ar fi: ce tremen de valab. are? Pot sa-l folosesc?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mie personal nu-mi pare a fi termen de valabilitate. Daca stii franceza ar fi bine sa cauti pe tub ce scrie legat de valabilitatea produsului.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

In Germania sunt f putine cosmetice cu termen de valabilitate. De obicei au scris cint timp sunt valabile de la deschiderea flaconului/cutiei. E un semn cu o doza cu capacul descis si linga sta 6 sau 12 m sau 24 etc. .. termen de valabilitate gasesti de obicei pe esantioane gratuite.

Stiu ca era un proiect de lege sa ii oblige sa scrie termen de valabilitate, dar nu am mai auzit de mult.
-------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

sper sa nu va suparati pe mine ca n-are legatura cu intrebarea in cauza dar apropos de termen de garantie mi-am amintit o faza si nu ma rabda inima sa nu o spun.
Ma duc sa iau un pachet de biscuiti ( acum vreo 2-3 ani ) si ii dau banii vanzatoarei , dar cand sa ies din magazin ma uit la termenul de garantie.Ii zic tipei ca sunt expirati si ca nu i-e rusine sa-i vanda , ca biscuitii in general ii iei pt copii si char daca ar fi pt tine tot mnu e normal , etc.La care ea , contrariata : lasa cucoana ca n-are nimic , am mancat si eu .
Acum m-a amuza faza dar atunci a iesit cu scandal.

Mergi la inceput