azot lichid

azot lichid | Autor: teodoran

Link direct la acest mesaj

Sotul meu face un tratament dermatologic cu azot lichid, stiti cumva de unde pot cumpara azot lichid?, asta ca sa nu se mai duca in fiecare dimineata la cabinet.

Multumesc

11+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Azotul lichid are conditii speciale de pastrare, in aer se dezintegreaza, asa ca nu cred ca veti gasi de cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Dar nu trebuie si el tinut in recipiente speciale, pus pe "corp" intr-o anumita cantitate, un anumit timp ?!

Incearca pe la niste laboratoare chimice.



Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, n-ai cum sa cumperi pt. ca se evapora f. repede. Se tine imbuteliat in "tanks" f. mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Incearca la laboratore de fizica sau chimie ale universitatii bucuresti. IL POTI TRANSPORTA SI PASTRA FARA PROBLE intr-un banal termos, bine inchis. SUCCES!

Raluca mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

La cabinet unde face tratamentul il intr-un termos. Am auzit ca ar exista si niste spray-uri...am inteles ca se folosesc de stomatologi.

11+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

pentru tratamente dermatologice, sigur e nevoie de azot rece, nu sub presiune.
azotul este lichid la temperaturi sub 200 celsius... deci nu prea vad de unde l-ai putea cumpara, si mai ales depozita in conditii corespunzatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

cauta aici:

www.linde-gas.ro.Problema este ca trebuie sa ai un recipient special pentru pastrare si transport, dar s-ar putea sa ti-l inchirieze tot ei.Vezi ca este o sectiune speciala pentru gaze medicinale

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Din cate stiu eu toate substantele criogene sunt cu regim special. Nu se vand la liber, nu ai dreptul sa le derii decat in conditii speciale etc. Sunt substante relativ periculoase. Inclusiv banalul azot care e majoritar in aerul pe care il respiram, in stare lichida are niste proprietati mai speciale, care ma fac sa ma simt mai bine daca stiu ca nu oricine are acces la el. In plus... nu cred ca e o idee buna sa isi faca tratamentul singur. Nu ti-ai dori sa iti scape nici macar o picatura unde nu trebuie.... sau sa pui prea mult etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Da, ai dreptate, si azotul se supune aprobarilor ISCIR.Problea e ca nu stiu cantitatile pe care Linde le comercializeaza.Si daca se vinde catre persoane fizice, chiar si cu reteta medicala

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

fetita mea a facut un tratament cu azot lichid pentru un hemangiom, pentru 2 minute maxim cat dura sedinta, a trebuit sa facem 2 ani drumul Alexandria-Bucuresti de zeci de ori...
nu cred ca daca se putea cumpara medicul ne-ar mai fi chemat acolo cu un copil mic...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???

Mergi la inceput