teme la gradinita, cum le fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

In curand si la cresa vor fi teme, nu? Ba mai bine inca nenascuti sa le recitam tabla inmultirii, poate o vor invata....

Si bucuria de a se juca, de a fi rupt de lumea asta si a-si trai fanteziile, de a fi fascinati de tot ce-i inconjoara, de a alerga, de a se sui in copaci....de a nu fi dominati, ingraditi de societate. Macar primii ani regulile societatii sa-i ocoleasca un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am copilul la grupa mica si inca nu avem teme
Sper sa nu avem pana la scoala. Ma refer la teme scrise. Recunosc ca daca il aud ca ingana un cantecel si intamplator il cunosc incerc sa-l provoc sa cantam impreuna. Dar nici macar pentru serbare nu am pregatit nimic cu el. Ce a invatat la gradi - aia e. Va avea timp de lectii o viata intreaga !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nepotul meu merge la gradinite particulare de la 2 ani si jumatate. Face pian la scoala de muzica, karate, franceza, engleza la Lexis si spaniola pe la diverse scoli si cluburi...si ce-o mai face ca nu sunt la curent. Acum e clasa a II-a la Cervantes (face naveta din Militari). Parintii lui spun ca doar asa se ridica elitele din generatia lui. Copilul nu mai are timp sa se joace. Deloc! E un baietel palid, inalt, slabut si...obosit! E trist!

Eu prefer ca Matei al meu sa fie un copil normal, nici decum o elita a generatiei lui. Las sa fie el mai prost dar sa stiu ca a avut copilarie.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Saptamana trecuta am dus-o eu pe Daria - care este in grupa mijlocie si are 4 ani - la gradi (in ultima vreme au dus-o bunicile care nu citesc avizierul). Cand sa ies in fuga ca intarziam vad un anuntca pana in data de 21 februarie copiii trebuie sa pregateasca acasa un proiect despre un animal exotic, proiect care sa contina colaje, ceva colorat de copil, sa stie sa spuna ceva despre proiect si ceva despre animalul ales. Am auzit copiii intreband-o pe-a mea daca si-a facut proiectul (era cu o zi inainte cand am observat anuntul).

Daria si-a ales leul asa m-am apucat sa caut materiale despre leu, imagini, poezii, sotul i-a listat o pagina cu un leu pe care ea l-a colorat... Am incercat sa o invat o poezie pe care numa' n-a bagat-o in seama (ca dupa 2 zile sa o spuna la perfectie)... In fine am facut proiectul pe din 3, ea a colorat, eu am decupat un autocolant, taica-su i l-a lipit, am mai lipit impreuna litere din autocolant, i-am spus sa spuna ca leul e regele animalelor si alte de-astea, i-a tras o fata rosie la leu de ziceai ca-i oparit...

Deci am avut primul proiect de facut acasa... Si io care credeam ca doar la faculta trebuie proiecte...

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Dragi mamici,ceea ce trebuie sa invatam este ca piciul nostru evolueaz#259; mult mai rapid decāt eram noi cāndva.Accesul la internet, la televizor (pe programe ca Discovery,Explorer,Animal Planet) il face pe copil sa absoarba mult mai multa informatie decat vechile generatii.Nu este r#259;u s#259; faci un proiect despre un animal.S#259; cercetezi #351;i s#259; afli cāt mai multe despre regnul animal sau floral.Am salutat efortul unui tat#259; cānd mergānd pe strad#259; l-am auzit īntrebāndu-#351;i pu#351;tiul de gr#259;dini#355;#259; : "Tu #351;tii un animal care īncepe cu sunetul F ?" #350;i pu#351;tiul repede : "furnic#259;,furnicar".Cā#355;i copii de 6 ani #351;tiau acum cāteva decenii de animalul furnicar ?Oricum lec#355;iile trebuie s#259; devin#259; din ce īn ce mai interactive, iar copilul s#259; nu asiste doar la un expozeu arid #351;i pre#355;ios al doamnei educatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si eu sunt de acord cu faptul ca este bine sa pui copilul la munca de mic, dar ... una este sa-i oferi posibilitatea de a invata si alta sa-l pui dupa o zi petrecuta la gadinita sa se apuce iar de lectii, pentru ca baietelul lui alias ar trebui sa faca aceste "lectii" dupa ora 18,30...
Si Adi merge la o gradinita cu engleza in fiecare zi, apoi mai are diverse activitati extra, dar macar dupa ora 18, timpul este al lui, il petrece asa cum doreste.
De acord ca sub impactul social copii nostrii se dezvolta altfel, dar fiecare individ are nevoie si de "timp liber" indiferent de varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pe mine ma enerveaza "proiectele" pentru ca trebuie sa le fac eu. Ce naiba, doar e clar ca nu le poate face copilul, scopul e sa ma invete pe mine probabil despre diverse chestii .
Dupa 18.30 ei sunt obositi, se concentreaza greu. Lectii trebuie facute fie dimineata fie dupa somnul de pranz, la ora 7 seara deja e prea tarziu zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

[quote][Pe mine ma enerveaza "proiectele" pentru ca trebuie sa le fac eu. Ce naiba, doar e clar ca nu le poate face copilul, scopul e sa ma invete pe mine probabil despre diverse chestii .
Dupa 18.30 ei sunt obositi, se concentreaza greu. Lectii trebuie facute fie dimineata fie dupa somnul de pranz, la ora 7 seara deja e prea tarziu zic eu./quote]
Ruxij asta se intampla in USA? Ca daca da insemna ca de pe acolo se iau si ai nostrii. Multe mamici de clasa I mi-au spus ca au proiecte pe care clar copilul nu le poate face singur, asa ca muncesc impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

De fapt nu se intampla la gradinita ci mai mult la scoala si incep eu cu protestatul dinainte, ca citii povestea cu leul colorat in rosu si mi-am imaginat ca o sa tb sa fac chestii d'astea .

Noi la gradinita avem o singura tema pe saptamana, sa desenam/lipim si coloram, intr-un caiet, poze care incep cu litera discutata saptamana aceea in clasa. Tema pe care o fac eu intotdeauna, doar pt. ca nu am chef sa il las pe fi-miu sa umble cu lipici si sa urle barbata-miu ca am facut mizerie Si mie mi se pare o porcarie inutila aceasta tema. Fi-miu citeste deja si ei ma pun sa desenez catzei si purcei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Fata mea e la K (kindergarden) si are de facut teme cel putin o data pe saptamina, si exact ca si ruxij, facem colaje (asta cam la 2 saptamani) cu obiecte pentru litera saptamanii, dar eu o pun pe ea sa caute in carti/reviste/diverse obiectele eu i le decupez (asta ca sa nu le nenoroceasca ea cu foarfeca de sa nu mai avem ce lipi )apoi ea le lipeste si scrie dedesubt cuvintul dictat pe litere de mine.
Apoi in general la projects mai mari aportul ei e cam 20-30%.
Cu temele am rezolvat in felul urmator : cind ne-am mutata in state acum un an a mers citeva luni la preschool direct din grupa mijlocie din RO si in vara stiind ca urmeaza big K eu m-am stresat mai mult ca ea ca nu va face fata datorita barierei de limba si am cumparat workbooks una pentru preschool si una pentru K, si am inceput sa lucram cite putin in fiecare zi pe timpul vacantei de vara. La inceput luata cu arcanul si pusa la birou ca mai apoi daca eu nu aveam timp/chef sa ma traga ea de mineca ca nu am facut azi teme . Si uite asa s-a obisnuit cu ideea si chiar ii place.
Si acum eu lucrez cu ea mai mult in timpul liber ca am mari emotii cu cititul, desi stie alfabetul perfect si scrie cite ceva la citit ... mai ales ca lb en. nu e o limba fonetica si m-a speriat si gindul ca la toamna intra in 1th grade si trebuie sa stie sa citeasca materia care le va fi predata . Si daca nu stie atunci cum sa stie sa fac testele grila? Asa ca eu sunt mai stresata ca ea , si atita timp cit ea nu se opune si e de acord eu keep going cu citit zilnic .

PS ea are 6 ani abia impliniti

Mergi la inceput