Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, am vazut si masa cu aperitive taman cind imi revenisem putin din lesin si am cazut iar in el Super, bravo, asa o rabdare zic si eu! Ia spune-mi cu ce ai facut ornamentele alea frumoase din pateu sai icre? Banuiesc ca ai folosit un cornet cu virf special, nu? F. f. frumos, nici nu-ti zic ca am furat niste idei de ornare.
Pentru tarte poti face aluat fraged, doar scoti zaharul din compozitie, am eu o reteta, daca vrei, o pun, dar mai tirziu, ca nu ma lasa Vlad acuma sa ma concentrez.

Christel, o sa revin cu detalii cel tirziu miine dimineata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mihaela si pe mine m-au zapacit cantitatile, dar asta e, ce sa-i faci daca englezii astia si americanii nu vor sa intre si ei in randul lumii, asta iese daca transformi unciile lor in grame. E bine totusi ca eu am un cantar de bucatarie digital si masor usor. Cat despre crema pentru tarte de la Dr. Oetker, am testat-o si nu-mi place. E prea tare si iese tare putina dintr-un plic. In schimb maica-mii ii place.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ornamentele din pateu,icre ,branza si peste ..le-am facut cu posul(un cornet din panza tare) cu spritz(un varf din metal cu striatii) pe care le-am primit cadou de sf Andrei de la sotul meu...Am o cutie cu o multime de varfulete de alea de metal ,cu diferite forme si modele,care bineinteles ca nu stiu la ce folosesc ,inca...
Cand ai timp,pune reteta.Mersi mult!

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Christel, cu scuzele de rigoare, vin cu reteta.

Tarte cu fructe

125 g unt sau margarina, la temperatura camerei
1/3 pahar zahar
1 ou + 1 galbenus
vanilie
un virf cutit sare
faina cit sa iasa un aluat moale, care nu se lipeste de miini (aproximativ 1.5 pahare)

Se freaca spuma untul cu zaharul, se adauga oul, galbenusul si vanilia, se amesteca. Se incorporeaza faina cu sarea si se framinta un aluat moale. Se infasoara in folie si se da la rece pentru o ora.
Dupa aceea, se intinde aluatul de circa 3 mm grosime, se decupeaza cerculete care se pun in forme de tarta. Se tin formele in frigider pentru 20 de minute, apoi se dau in cuptor, la foc mediu, pentru 15-20 min, pina se rumenesc.

Dupa ce s-au racit, se umplu cu crema de vanilie, se orneaza cu fructe si se toarna jeleu deasupra.
Crema poti face sau dupa reteta data de mine un pic mai sus, sau faci o simpla budinca. Si uite inca o reteta, care e in fond aceeasi budinca, dar facuta in casa, si deci, mai buna la gust:

Crema de vanilie (French Pastry Cream)

2 oua
350 ml lapte
4 linguri amidon
100 g zahar
vanilie

Se amesteca amidonul cu 50 g zahar si ouale, batind bine pina dispar toate cocoloasele. Zaharul ramas (50 g) se adauga in lapte, care se pune la fiert. Dupa ce a dat in clocot, se adauga compozitia de oua si amidon cu zahar, amestecind mereu. Se intoarce pe foc, se mai tine citeva minute, amestecind continuu, pina la ingrosarea compozitie. Nu se mai da in clocot. Se ia crema de pe foc, se muta intr-un alt vas, se acopera cu folie alimentara (ca sa nu prinda pojghita) si se lasa pina la racirea completa.

Ca jeleu iti recomand pe cel din comert, special pentru acoperit fructe, se intareste rapid si exista transparent sau rosu, depinde de fructele pe care le folosesti.

Mult succes!


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia sa stii ca ti-am si furat deja reteta de tarte cu fructe . Intrebare: la crema ouale se pun intregi, adica si albusul si galbenusul? Le amesteci cu zaharul folosind un mixer si le si spumezi putin sau le amesteci cu lingura pur si simplu? (cred ca asta se apropie de crema pe care o caut eu).
Edit: am uitat sa intreb daca tu ungi formele cu ceva sau pui hartie de copt sau cum scoti aluatul copt fara sa ai probleme?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Bine am regasit fetele harnicute!
Adi, La multi ani Catalinei! iarasi te-ai intrecut pe tine, felicitari!

Ce bine suna tarte cu fructe! yummy..

Si acum o recomandare pentru fanele inraite ale Kremului - o facui duminica, sa sarbatorim intoarcerea acasa.

Va pup cu drag!

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Taty


Natalia, am o intrebare: din tot muntele asta de bunatati (yami yami)din subiectul de fata ce consideri ca s-ar putea face pt servit musafirii care vin la mireasa acasa? Sora mea se va casatori pe 12 mai si vrem sa facem ceva praji bune de casa pt a servi oaspetii. (la petrecrea propriu-zisa vor fi cumparate)Deci as vrea ceva deosebit dar care sa se si pape usor, sa nu se topeasca in mina (desi pe 12 mai nu cred ca va fi f. cald) ce zici?
Multumesc anticipat!




Tatiana,pentru mine Brownies este regina sarbatorilor! Asa ca eu zic ca un asa eveniment merita sarbatorit cu Brownie!


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Natalia,si vrei sa spui acum ca tre sa ma duc sa-mi cumpar tava pentru tarta?

Gratiela, dubla ta!


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, bine ai revenit (si inca asa in forta, arata bestial krem!), pupici micutului curajos!

Alina, eu am facut pina acum doar tarte mici, in forme micute, pe care le ung cu unt, dupa copt ies singure din forma.
Ouale le bat mixerul sau cu telul, fara sa le separ, bat direct cu zaharul.

Miha, mai intii mixer!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia, mersi de lamuriri. Cred ca o testez weekend-ul asta ca mini-tartele cu fructe sunt pe lista de Pasti.

Edit: Acum ori te saturi de mine ori la loc comanda: in crema de la brownie capucino, se poate pune niste ness in loc de scortisoara? Eu nu-s deloc fan scortisoara (pun doar unde e musai de musai, gen placinta cu mere sau gomboti).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput