Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Am facut in week-end Raffaello. Au iesit belea de bune!! Insa nu le-am putut face poze ca mi s-a stricat pozarul

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, sint convinsa ca iubitorii de ciocolata vor aprecia reteta, care mi se pare minunata.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia mersi. Mie imi pare rau doar ca am ratat coca si din cauza asta nu se poate manca decat cu mana, sa musti din ea.

Dati-mi si mie o idee de crema pentru tarta cu fructe, ca ma tot zapaceste sotzul ca la ei la lucru aduc de undeva tarte cu fructe si ii place teribil crema (are consistenta unei budinci mai molcutze, dar e mult mai buna la gust decat cele instant).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, o reteta de crema de vanilie pe care o stiu eu si pe care am pregatit-o nu o data, este urmatoarea:

1 ou sau 2 galbenusuri, 125 ml lapte, 200 g zahar, vanilie sau lichior/coniac, 200 g unt.

Oul sau galbenusurile se bat/e cu zaharul, se adauga laptele si vanilia si se tine pe bain-marie, amestecind mereu, pina se ingroasa. Se lasa la racit.
Separat se freasca untul spuma, apoi se incorporeaza crema racita, putin cite putin. Daca nu s-a folosit vanilie, se adauga in aceasta etapa lichior sau coniac.

E o crema fina (mai ales cind se face doar cu galbenusuri), potrivita pentru tarte, prajituri si torturi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mersi, Natalia. Eu ma gandeam la ceva mai spre budinca, un soi de crema din galbenusuri, amidon, lapte (mai multicel) si eventual sa adaug niste frisca lichida sau ceva, care s-o faca mai... nu stiu cum (cum e in reclama de la Danette).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc Natalia,am sa incerc atunci sa cumpar o salatiera mai mare in care sa fac buburutza, pana acum am facut-o intr-un vas de yena rotund pentru ca avea fundul mai mic si baza mai mare asa cum trebuie, dar a iesit totusi micuta. Imi place buburutza pentru ca este si haioasa si gustoasa pentru copii. Dar ce zici daca incerc in loc de decorarea cu fondantul de zahar sa o imbrac in frisca colorata(sau alta crema?), crezi ca ar iesi sau sa merg pe reteta initiala? Mai ales ca asa cum ziceai si tu in reteta nu toti sunt amatori de fondant. Tu ce zici, as putea incerca alt tip de crema pentru decor?

Mi-a dat cineva ideea de a imbraca buburutza in martipan(pe care sa-l colorez), ce zici e bine, cam cat martipan imi trebuie sa stiu cat cumpar 1-2 pachete? cred ca un pachet are in jur de 250 de grame.

Si da vreau si retea de minitarte cu fructe.

Multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Natalia, tu la tortul de branza nemtesc ce fel de puding folosesti?Pe mine m-ar tenta cel de frisca,e ok,sau tb folosit cel de vanilie?

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alinuta,fiind o mare amatoare de ciucalata deja visez la tarta ta...numai ca m-au cam buimacit cantitatile lui nenea Oliver m-au cam zapacit...
O crema buna pentru tarta? Crema pentru tarte de la dr Oetcher.


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, foloseste budinca de care vrei/ai. Eu le prefer pe alea care nu coloreaza prea ciudat umplutura de brinza. Am folosit si budinca de vanilie, si din aia de frica. Dar cind fac pentru copii, prefer sa folosesc amidonul simplu.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutari la fete cucuiete si bubuline gospodine.
Natalia am intrat sa-ti spun ca am facut tartele aperitiv din aluat de saratele(margarina/branza/faina)si au iesit bune dar aluatul s-a cam lasat in jos de pe margini .Data viitoare am sa incerc fara branza si-am sa pun ou.
Am pus poze cu tartele la semnatura la mancaruri .
V-am pupacit.

Adriana si-atat...

Mergi la inceput