Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Lillia - am vazut in albumul tau bomboanele Raffaelo. Nu imi dai si mie reteta? E postata pe undeva??

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)



reteta o am de la o membra DC: gazea si suna asa( copiata la mine in dosar exact cu cuvintele ei):
Bomboane raffaello
- alune...pentru interior
- 1 pachet de unt
- 200g nuca de cocos
- 200g lapte praf
- 200g zahar
- zeama de la o jumatate de lamaie
Untul si cu zaharul se amesteca intr-o cratita pe foc, cand e topit zaharul se da la o parte si se adauga 150g nuca de cocos, laptele praf si zeama de lamaie
Dupa racire se fac bilute cu cate o aluna la mijloc si se tavalesc prin nuca de cocos



Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Lilia - bilutele se tin la frigider?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Roxana,nu e neaparat necesar sa le tii la frigider,doar sa nu fie f cald in camera.


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Lilia - bilutele se tin la frigider?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)



Oh, scuze ca raspund asa greu.
Da, bilutele cica se recomanda de tinut la frigider, dar tin minte ca mie mi-au placut mai mult moi, adica pana sa se intareasca untul. Atunci se apropiau mai mult de ceea ce se vinde in comert ca Raffaello. Pe urma untul se intareste si bomboanele par mai inecacioase.


Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Of, cred ca inca dorm.. Scuze, nu vazusem ca mariusismiuc ti-a raspuns deja. Citesc pe bucati..

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Nati sau fetele ce tortulet imi recomandati pentru o zi de nastere a fetitei mele de 5 ani? De dus la gradinita, deci pentru copilasi ce tort si prajiturele credeti ca ar fi potrivite? Sunt 20 de copii in grupa.

M-am gandit sa fac tortul Buburuta, l-am mai incercat si alta data si mi-a placut si sa-i fac si un tort diplomat? Ca buburuta iese totusi cam mica si nu cred ca ajunge.

Voi ce sfaturi imi dati? Pana la sfarsitul saptamii trebuie sa ma hotarasc, ca sambata ma apuc de treaba.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu am facut azi rulada dupa reteta, ta, Gratiela. Am facut doar o jumatate de portie, deci o rulada. Desi aveam dubii, cum va fi la gust cu margarina, a iesit foarte fina si foarte buna. Eu am gresit ca am pus biscuiti digestivi care sunt deja foaret dulci de felul lor. Plus toate componentele, per ansamblu a iesit foarte foarte dulce. Dar totusi m-a impresionat cat de fina e, nici nu zici ca e de post.
Poza o vedeti: aici
Merci de reteta.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Unde este reteta Gratielei de rulada? As vrea sa o fac si eu mai ales daca nu necesita coacere.

Natalia, am o intrebare: din tot muntele asta de bunatati (yami yami)din subiectul de fata ce consideri ca s-ar putea face pt servit musafirii care vin la mireasa acasa? Sora mea se va casatori pe 12 mai si vrem sa facem ceva praji bune de casa pt a servi oaspetii. (la petrecrea propriu-zisa vor fi cumparate)Deci as vrea ceva deosebit dar care sa se si pape usor, sa nu se topeasca in mina (desi pe 12 mai nu cred ca va fi f. cald) ce zici?
Multumesc anticipat!

Tatiana siMariuca (02.08.2006)http://community.webshots.com/user/taty2006?action=publicAlbums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:


Am o reteta pentru iubitorii de ciocolata:
Tarta cu ciocolata (Jamie Oliver)

142 gr. unt nesarat
156 gr. ciocolata amaruie
8 linguri cacao cernuta
putina sare
4 oua
199 gr. zahar tos
3 linguri sirop de artar (sau miere)
3 linguri cu varf smantana sau frisca
o coca de tarta de 25 cm diametru, precoapta

Untul, ciocolata, cacaoa si sarea se pun la topit la bain-marie.
Separat se bat ouale cu zaharul pana devin deschise la culoare si cremoase, apoi se adauga siropul si smantana sau frisca. Se amesteca si ciocolata topita si se omogenizeaza bine. Se toarna in coca de tarta si se da la cuptor la 150 grade C timp de 40-45 de minute. In timpul coptului se va forma o crusta deasupra. Dupa coacere, tarta se raceste timp de 45 de minute, timp in care crusta va crapa si umplutura se va lasa putin.

Umplutura e foarte buna, amaruie si cremoasa, dar mi s-a parut totusi un pic prea multa din 4 oua, cred ca se poate face doar din 3. Eu am folosit o forma de tarta de 26 de cm diametru (si tot mi s-a parut multa umplutura) La fel, daca va place mai dulce, se poate folosi ciocolata cu lapte (oricum, calitatea ciocolatei folosite conteaza foarte mult in gustul final). Insa am dat kics cu aluatul. A iesit cam tare si nu prea sfaramicios, asa cum trebuia. L-am facut in robot si desi reteta era facuta special pentru robot, e posibil sa-l fi tinut cateva secunde (fatale) in plus. Asa ca, invatatura de minte pe viitor, coca de tarta o s-o fac de mana.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Christel, eu am facut buburuzele intr-o salatiera maricica si mi-au iesit destul de mari, adica ar fi mers pentru 20 de copii. Dar daca tie iti iese mic, un diplomat in plus ar merge f. bine.
Ca blat si crema pentru un tort de copii recomandarea mea eterna este pandispanul si frisca naturala, combinate cu fructe.
Din fursecuri potrivite pentru copii si comode de mincat poti sa faci urmatoarele: fursecuri trufe, fursecuri (melcisori) cu nuca si bezea, fursecuri de cocos, prajitura din foi Lica, eventual briose, tarte mici cu fructe (pentru astea doua pot sa vin cu retete mai amanuntite).

Taty, reteta ruladei este aici.
Din recomandari de fursecuri vezi ce i-am scris mai sus lui Christel. Plus eventual brownies cappuccino si prajitura cu miere, astea parca nu se topesc repede in mina, de fapt nici n-ai de ce sa le tii prea mult in mina, le-ai bagat in gura si gata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput