Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, cred ca poti incerca, de ce nu, daca nu ai budinca din aia care se fierbe. La fel, il poti face doar cu mere, dar budinca leaga umplutura.

In alta ordine de idei, azi am facut fursecuri cu nuca si bezea, dupa o reteta postata mai demult (exista in lista de pe prima pagina), numai ca nu aveam poze la ea. Sint foarte bune si nu se fac greu, vi le recomand cu caldura.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am hotarit sa mai postez inca o data reteta, adaptata si cu mai multe detalii:

Fursecuri cu nuca si bezea
Melcisori / trandafirasi

Pt. aluat:
250 g brinza de vaci
200 g unt sau margarina
2 - 2.5 cani faina
2 galbenusuri
o lingurita praf de copt cernut cu faina

Umplutura:
2 albusuri
1 pahar de zahar
0.5 pahar miez de nuca macinat

Se freaca untul/margarina cu 3/4 din faina, apoi se adauga galbenusurile si brinza de vaci, se framinta, adaugind restul de faina cite putin, pina iese un aluat elastic, care nu se lipeste de miini. Se pune intr-o punga si se lasa la rece pentru citeva ore (sau pentru minim o ora).

Se bat albusurile cu zaharul si se adauga nuca macinata.
Aluatul se imparte in bucati egale si se intind dreptunghiuri. Acestea se ung cu bezea (atentie, nu se exagereaza), se ruleaza nu f. strins si se taie segmente de circa 2 cm lungime. Se pun fursecurile cu atentie pe o tava tapetata cu hirtie de copt, asezindu-se pe una din partile taiate. Daca s-a scurs putina bezea pe masa, se ia cu cutitul si se unge suprafata fursecului. Se coace in cuptorul preincalzit la 180 C pina se rumenesc (cam 20-30 minute).
POZA www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa

In reteta originala scrie 3 oua, dar mie personal imi iese prea multa bezea, care ramine nefolosita. Din 2 oua iese taman numai bine.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

LA MULTI ANI dragelor! Sa aveti o zi minunata!


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

La multi ani, fetelor!



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

La multi ani si o zi minunata!

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

La multi ani si din partea mea tuturor fetelor, femeilor, doamnelor! Fiti fericite si iubite, mereu incintatoare si seducatoare!
Si o felicitare mai haioasa, drept ca e in rusa, dar e usor de inteles ca e o surpriza de 8 martie.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TBEla spune:

Dragele mele, ajutati-ma si pe mine cu tortul masinuta!
E ziua baietelului meu si vreau sa fiu si eu la inaltime! In fiecare an am facut un dezastru estetic.
Blatul cred e gen pandispan, nu?
Am gasit schema pt masinuta.
Dar crema? Si mai ales crema pt ornat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

TBEIa, eu la masinute pun frisca naturala, intrucit acest gen de torturi este destinat in special copiilor. Pentru ornat tot frisca folosesc, eventual si niste ciocolata topita. Se mai pot face contururile cu bomboane gumate sub forma de spaghete dulci, poate stii cum arata, exista, in supermarkete.
Da, ca blat merge perfect pandispanul. Mult succes, sint convinsa ca o sa-ti iasa ceva foarte frumos.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia super felicitarea


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

La multi ani mamicilor ! O floare din partea noastra pentru voi .

GABI28+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput