Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

A, pai eu nici n-am fost atenta la tehnica, pentru mine tot pandispan e. Eu pandispanul simplu de multe ori l-am facut si fara sa separ albusurile de galbenusuri, dar bateam ouale mult timp cu zaharul, minute in sir (un cofetar rus recomanda chiar sa le bati 20 de minute). Si tot pufos iese.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eiii...pai vezi?Iote ca p-asta n-o stiam... Dar decat sa bat ouale 20 de minute mai bine fac un pandispan normal,ca dureaza mai putin. Doar ma stii cum sunt,nu?


Suntem in top 100


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

ooo, Oana, ce bine arata tortul. Noroc ca nu am picat pe la tine prin vizita, ca as fi uitat de post cu asa tort
Am facut si eu azi ceva, vedeti aici tarta cu mere dupa reteta postat de Daniela( bineinteles cu unele mici abateri, ca sa iasa de post). Inca nu stiu cum e la gust, ca nu am taiat-o. O tai mai tarziu si revin cu alta poza si impresii.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, nu le bati tu, ci mixerul /robotul. Tu le pui acolo si setezi ceasul sa sune.

Lilia, sper ca o sa aiba voie sa guste tarta si cei care nu tin post.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nati, eu cred ca am batut 5 min la oua si am pus si zaharul si faina de-o data si a iesit f. pufos si bun pandispanul. Iar in crema de zahar ars am pus doar 7 oua ca erau cam babane.

Lilia, mersi, dar si tarta ta arata bine, eu sunt fan praji cu mere sau cu branza

Miha, pai poti sa faci si tu cantitatile pe jumate sa nu iasa asa mult si papi singura sau cu piticul tau!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Servus!

Daniela mersi de reteta cu dedicatie, o s-o incerc.

Natalia foarte fain arata tortul, teribil ce mi-a placut ornamentul cu panza de paianjen.

Voiam sa va pun reteta cu care ne-am delectat noi weekend-ul asta:
PRAJITURA SUMEGHI

Ingrediente:
6 oua
600 gr. zahar, 400 gr. lapte praf
300 gr. nuca prajita si macinata (se poate si neprajita)
1 si ½ margarina (adica 375 gr.), 1 lg. faina, 1 lg. pesemet, cam 6-7 linguri cacao

Foile: Albusurile se bat spuma tare si īn ele se adauga 300 gr. zahar tos, 300 gr. nuca, o lingura de pesmet cernut si o lingura de faina. Compozitia obtinuta se imparte īn doua si se coace din fiecare parte o foaie (īntr-o tava cam de 30/35 cm, tapetata cu folie de copt). Atentie mare cānd se scot foile din tava si cānd se īntorc, deoarece sunt foarte fragile si se rup usor! (eu le scot numai prin rasturnare).

Crema: Se amesteca galbenusurile si cacaoa cu 300 gr. zahar tos. Se adauga margarina si se amesteca la bain-marie pana aproape īncepe sa fiarba crema. Se adauga laptele praf si se amesteca īn continuare sa devina o pasta consistenta. Dupa ce a fost incorporat tot laptele praf se mai tine foarte putin pe foc, dupa care se ia deoparte. Se imparte in doua si se unge prima foaie, se pune a doua foaie si apoi restul de crema. Trebuie montata prajitura imediat ce s-a luat crema de pe foc, altfel se intareste prea tare. Deasupra se orneaza cu ciocolata rasa, nuca, cocos, etc. (Apropo de tinut crema pana aproape fierbe - acum am folosit o oala prea inalta pt a pune apa si nu se mai infierbanta nicicum, asa ca am pus asa laptele praf, dupa ce se ingrosase crema, si a iesit ok, deci se poate si asa).

Uitati si sectiunea.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Am admirat toate bunatatile pe care le-ati pregatit week-endul acesta .

Natalia ,la mine se intimpla exact invers decit la tine .De cind sunt din nou insarcinata am mereu pofta de a face ceva buuuun ,in special dulce .

Nici eu nu am stat degeaba simbata , asa ca iata rezultatul

si va mai anunt ca am ajuns si in Metro si m-am aprovizionat cu creme Ole

GABI25+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gabi ce super arata!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Vai de mine si de mine...Eu de la servici nu mai deschid nici o poza! Am zis!

Arata super!


Suntem in top 100, multumim tuturor


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Si eu tot de aspect am fost atrasa cind am vazut prima oara reteta .

Trebuia insa sa pun ceva mai multe mere .Ale mele erau ceva mai mici , am pus 2 in plus ,dar mergeau si mai multe .Am crezut ca daca ung foile cu unt vor fi ceva mai moi , dar tot sfarimicioase au ramas.Asa ca la sectiune nici nu am facut poza pt ca nu mai arata deloc bine .In concluzie , mi s-a parut ca era prea mult aluat pen tru cita compozitie cu mere am avut .Dar la gust a fost superdelicioasa .Cred ca aceeasi compozitie pot sa o folosesc foarte bine la strudelele pe care le-a facut Natalia .Am un pachet in congelator , asa ca ma bate un gind

GABI25+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput