Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

fetelor va multumesc frumos ca mi-ati sarit toate in ajutor eu am ales calea cea mai simpla si am facut o budinca abia am bagat-o in cuptor sper sa iasa ceva bunca nu prea-s priceputa

adi multa sanatate si tie si micutzei catalina eu abia am scapat de otitaofff lasa ca vine ea vara




INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, foile s-au lipit de fundul cratitei, nu de hartie sau intre ele...
Le-am insirat peste tot prin bucatarie si camara, fara sa le mai asez una peste alta. Dupa ce am facut si ultima foaie, am inceput aranjarea tortului.

Plus ca foaia nu am reusit s-o indrept, adik sa fie egala peste tot si unde era mai subtire se usca mai mult si cand o scoteam se rupea...

Oricum nu mai fac recent...Ca m-am chinuit prea mult la asta!

Azi s-a mancat ultima bucata de tort ramasa initial pentru sotzul meu (n-am mai luat-o acasa din varia motive), asa ca am mai excitat niste papile si azi...
Plus un coleg care nu-mi spusese ieri cum a fost...

Nushulica, poti face placinta cu branza de vaci si stafide. Iese foarte bine cu foi de cumparat.
Iar este buna si prajitura cu glazura de Fanta..yammyyy
Sau prajitura Rudy...

Daca vrei link-uri, spune.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

adriana multumesc frumos esti tare dragutza dar deja am epuizat stocul de branzaintr-o budinca poate data viitoare o sa fac altceva

fetelor am uitat sa va zic am cumparat capsuni congelate as vrea sa fac saptamana viitoare strudelul acela cu fructe de padure numai ca eu am preferat sa iau capsuni ...oare imi iese si asa??


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, eu am facut diplomatul dupa reteta Adrianei, postata pe www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=6841" target="_blank">culinar. In reteta nu sint piscoturi, dar eu am pus.

Adriana, pai in cazul asta n-am ce-ti face, eu coc foile pe hirtie de copt, unsa inainte cu unt, si nu mi se lipesc deloc.

Nushulica, nu vad de ce n-ar iesi strudelul si cu capsuni, incearca fara frica.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Adik ma faci sa ma razgandesc??
O sa incerc si asa, dar cand imi va reveni pofta...Sau cand voi avea cerere!

Pupici!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Pana la urma i-am facut tatalui un tort diplomat, incadrat intre 2 felii de blat de cacao.
Am folosit doar 1 conserva de ananas ca fructe.
Deoarece voi pleca la ai mei, tortul l-am asamblat direct intr-o cutie mare de plastic, asa ca nu fac poza ca nu aveti ce vedea...Poate voi incerca o sectiune daca nu uit.

Blatul l-am facut din 4 oua, 125 gr zahar, 75 gr faina, 25 gr cacao si 1 lgta praf de copt.

Merci de urari!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, sper ca pot pune in topicul tau o reteta de tarta cu mere olandeza. Am copiat textul direct in engleza ca asa il am si eu de pe net, insa daca e neaparat nevoie de traducere, o sa purced la treaba
Oricum, reteta e cu dedicatie speciala pt Alynutza, pt ca ea dorea acum ceva vreme o reteta buna de praji/tarta cu mere.Sunt sigura ca nu va regreta daca o incearca.Mi-am amintit de reteta pt ca si eu am de gand sa o fac maine.

Dutch Apple Pie (Oma's Appeltaart)

This recipe is for the traditional dutch apple pie, found on a Belgian website... It can be served both warm or cold, usually with whipped cream (but ice cream tastes great as well :D ). You will need a springform cake pan, or a lot of patience, or you will not be able to get the pie out! Because Dutch recipes generally use grams instead of cups for dry ingredients, I have included the measurements in grams as well. The dough is shortbread-like and may take a lot of time to get right. It took me ages to get it to form a ball, but it worked out fine in the end. If you're getting tired of it, add a little milk, but don't despair for with or without the milk, it will from a ball in the end. If you want, you can prepare the apple mixture the previous day and keep it in the fridge, the flavors will blend wonderfully. If you want to prepare the dough in advance, take it out of the fridge in time, because it's really hard to work with when it's just been in the fridge for a whole night. The preparation time is a rough estimate and assumes that you peel the apples while the dough is in the fridge. I'm quite slow at preparing so it could be anywhere between 1 and 2 hours for you. Last but not least, do make sure you have a bit of dough left over for the third to last step - you deserve a little something for all that hard work!


8-12 servings 3¼ hours 2 hours prep

2 1/8 cups self-rising flour (300g)
3/4 cup butter or margarine (180g)
1/2 cup brown sugar (150g)
1 teaspoon vanilla essence or 1 (8 g) packet vanilla sugar
1 pinch salt
for the filling
2 1/4 lbs apples (1kg)
3/4 cup raisins (washed and dried, 100g)
1/4 cup granulated sugar (40g)
3 teaspoons cinnamon (or more to taste)
2 1/2 teaspoons lemon juice (or more to taste)
and
1 egg
3 tablespoons semolina (to absorb the juices)


for the dough:.
Sieve the flour, brown suger, vanilla and the salt into a bowl.
Cut the butter or margarine into small cubes and add these to the flour mixture.
Beat the egg and add 3/4 of it to the flour mixture (you will need the rest for the top).
Using two knives, mix the butter/margarine and the flour mixture.
Using one hand, kneed it to form the dough - you should be able to form it into a ball (this may take quite long).
Put the ball of dough in the fridge for about an hour, in the meantime, make the filling.

for the filling:.
Peel the apples and cut them in cubes (allow the sizes to vary - it'll taste better).
In a (large) bowl, combine apple, raisins, (granulated) sugar, cinnamon, the lemon juice and half of the semolina.
Mix well and allow the flavors to blend, stirring occasionally.
then:.
Butter a 9" round springform cake pan, or spray it with a non-stick spray.
Line the pan (bottom and sides) with about 3/4 of the dough - as long as the pan is covered, the layer need not be very thick.
Cover the bottom with the remaining semolina.
Add the filling, but try to leave the juices out.
On a lighly floured surface, roll out the remaining dough untill it's less than 1/4 inch (1/2 cm) thick.
Cut the dough into strips and layer them over the apple pie to form a raster, covering no more than one third of the surface - you should be able to see quite a bit of the apple pieces (see picture).
If necessary, use (some of) the remaining dough to make the edges a bit higher.
Use the remaining egg to coat the dough strips.
Bake the pie at 175 C / 340 F, just below the middle of your oven, for about 75 minutes.
If you have any dough left, roll it out, sprinkle with sugar and cinnamon (or left-over apple mixture) and bake it on baking paper for a few minutes.
Remove the springform only *after* the pie has cooled.
Serve warm (reheat in oven or microwave) or cold, with whipped or ice cream, or freeze.

In alta ordine de idei, am facut si eu de curand pandispanul de portocale si a iesit super. Merci de reteta, Natalia!
L-am copt in forma de tort, l-am umplut cu crema din mascarpone, frisca si capsuni, apoi l-am decorat cu capsuni proaspeti feliati si acoperiti cu jeleu de capsuni. Colegii mei s-au lins pe bot la servici, ca l-am dus de ziua mea, alaturi de un tort Tiramisu si tortul Riga Jancsi. O sa pun si poze cand ma invrednicesc sa le descarc

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Si acum traducerea:

Tarta/placinta cu mere olandeza (reteta bunicii/reteta traditionala)

Aceasta este reteta tartei traditionale olandeze, reteta gasita pe un site belgian. Poata fi servita atat calda, cat si rece, de obicei cu frisca (cu inghetata e si mai delicioasa). Vei avea nevoie de o forma detasabila de prajitura sau de multa, foarte multa rabdare...sau nu vei reusi sa scoti prajitura din forma:)))Aluatul e unul nisipos si poate dura putin pana cand i se poate da forma potrivita. Pana si mie mi-a luat o vesnicie sa obtin o coca rotunda (..astea-s cuv, autoarei retetei), dar am reusit in cele din urma. Daca esti nerabdatoare, poti folosi putin lapte, insa si fara lapte tot o sa obtii o coca frumoasa si rotunda.Daca doresti, poti pregati umplutura de mere si mirodenii cu o seara inainte si sa o pui in frigider pt a da ocazia diferitelor arome sa se combine, sa obtii un gust minunat. Daca si aluatul il pregatesti in ziua precedenta si il tii la frigider, atunci scoate-l din frigider la timp pt ca e dificil sa lucrezi cu un aluat care a stat peste noapte in frigider.Timpul de preparare este estimat doar in mare si se presupune ca tu cureti merele in tp ce aluatul se odihneste in frigider. Eu am nevoie de mult tp (nr: autoarea retetei in engleza) pt a pregati aceasta prajitura, dar s-a putea ca tu sa ai nevoie de 1-2 ore pt pregatirea intregii prajituri.


Prajitura e pt 8-12 portii, iar autoarea are nevoie de 3 ore si un sfert pt pregatirea acesteia (personal consider ca nu ai nevoie de mai mult de 2 ore.)


Ingrediente: ( o sa le trec direct in grame, nu mai pomenesc masurile americane)

300 g faina cu agenti de crestere (se poate si faina simpla+ 1 praf de copt, no problem - nota mea:)))
180g unt sau margarina
150g zahar brun
1 lgt de esenta de vanilie (8g) sau un pliculet de zahar vanilat
1 varf de cutit de sare

pt umplutura aveti nevoie de:

1 kg de mere (as adauga eu, din alea mari Braeburn sau ionatane, aromate/acrisoare)
100g stafide spalate si uscate
40g zahar tos
3 lgt de scortisoara (sau mai mult, dupa gust)
2 1/2 lgt de suc de lamaie (sau mai mult, dupa gust)

Mai aveti nevoie de : un ou, 3 lg de gris pt a absorbi sucurile

Pregatirea aluatului:cerne faina si pune-o cu zaharul brun, sarea si vanilia intr-un bol.Taie untul sau margarina in cubuletze si adauga-l la amestecul de faina cu zahar.Bate oul spuma si adauga 3/4 din el in amestecul de faina (restul pastreaza-l pt a unge tarta la final; nota: eu folosesc 2 oua: 1 pt aluat si unul pt final, nu ma mai complic, dar asa-s olandezii, super economi)
Cu ajutorul a 2 cutite amestecati untul cu faina. Apoi framanta aluatul cu o mana pana obtii o coca rotunda - s-ar putea sa dureze putin. Pune aluatul pt 1h in frigider, tp in care pregatesti umplutura.

Pregatirea umpluturii:

Se curata merele si se taie in cubuletze (de preferintza in dif marimi - gustul va fi si mai bun)
Intr-un castron mare se pun merele, stafidele, zaharul, scortisoara, sucul de lamaine (proaspat stors) si jumatate din cantitatea de gris.Amestecatzi bine , astfel incat aromele sa se combine optim (amestecati din cand in cand cu o lg de lemn).

Pe urma:

Tapeteaza cu unt si faina o forma de tarta detasabila. Pune cam 3/4 din aluat pe fundul tavii si pe lateral - stratul de aluat nu trebuie sa fie gros deloc. Pune restul de gris pe fundul tavii, peste aluat.Apoi pune umplutura, pe cat se poate fara zeama.
Pe o suprafata acoperita cu faina, intindeti restul de coca pt a obtine o grosime de max. 0,5cm. Cu un cutit bun taie aluatul in fasii pt a forma un "gratar/grilaj" deasupra prajiturii. Cu fasiile astea se acopera doar o treime din tarta, pt ca merele sunt cele care trebuie sa se vada in primul rand.

Tarta se unge cu ou (fasiile) si se introduce in cuptorul preincalzit, la o temperatura de 175 grade (chiar in mijlocul cuptorului) pt cam 75 min (nota personala:asta pt cuptoarele obisnuite, pt cuptoarele cu aer cald durata e mai mica, sigur mai putin de 1 ora, cam 45-50 min). Cel mai bine e sa verificati din timp in timp.
Daca iti ramane aluat, poti sa il intinzi , sa il presari cu scortisoara si zahar (eventual cu umplutura ramasa) si sa il coci.
Tarta se scoate din forma abia dupa ce s-a racit bine.
Inainte de servire se poate incalzi in cuptorul cu microunde sau in cuptorul obisnuit (se poate servi cu frisca sau inghetata). E fff buna si rece. Se poate congela si pastra super bine.


Pofta buna!





Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, ia harnicute mai sunteti.
Va urmaresc si eu din umbra ca acuma tin post si vad ca voi nu aveti treaba cu asta .
Stiu ca Natalia nu prea are chef de incercat dulciuri noi acuma, dar vroiam sa va intreb daca stiti voi ceva de post si buuun.
Spor la treaba la toata lumea.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, foarte apetisanta reteta, sint convinsa ca o vor pregati si alte fete, nu doar Alynutza. Poate chiar si eu, dar astept sa treaca perioada de criza.
Trebuie sa ma mobilizez, sa pun reteta ta, cit si pe cea a lui Kehleyer in lista de pe prima pagina.

Ma bucur ca ti-a placut pandispanul cu portocale, eu demult am renuntat la orice alta reteta de pandispan, numai pe asta il fac, e delicios.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput