Sanii dupa intarcat

Sanii dupa intarcat | Autor: mama_lui_alex

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Acum o saptamana l-am intarcat pe bb. El este f. bine, pare ca a uitat cu desavarsire de san.
Probleme am eu, in schimb...Am intrerupt alaptarea cu 2 pilule dostinex ..am avut ceva ameteli (usoare) cele 2 zile, am avut tensiune in sani...problema mea este aceea ca, desi a trecut 1 saptamana, sanii mei sunt la fel de "tumefiati" - de fapt, acum datorita compreselor reci si f. stranse cu prosoape ude, par doi bulgari de plastelina durerosi (isi schimba "conformatia" dupa cum au stat incorsetati)..
Cine ma ajuta si pe mine cu sfaturi??!! Cat dureaza aceasta perioada de "redresare" a sanilor? Este oare cazul sa ma ingrijorez (febra nu am facut, sunt doar f. durerosi la atingere..nici macar nu suport atingerea lor cu propriu-mi brat)...Cum se manifesta mastita? (ca deja imi fac o mie de ganduri negre..)

Pupici mici,
Mama_lui_alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Draga Mamica a lui Alex, eu am intarcat puiutu acum o luna. Dar, spre deosebire de tine, nu am asteptat o saptamana ca sa-mi fie rau. Mie imi era rau deja la a 3-a zi, sani umflati,tumefiati, durerosi la atingere, o gramada noduli formati. Nu numai ca nu ma puteam atinge, dar imi era greu sa ma misc normal, sa dorm, simteam presiunea sanilor.
Am primit un sfat pe care l-am aplicat si mi-am rezolvat problema, si anume> ia un vas de vreo 10 l, o galeata cel mai bine, fierbe apa, adauga si niste ierburi, ce ai prin casa> musetel, rostopasca, galbenele, coaja de stejar. Apoi toarna intr-un lighean si stai de-asupra aburilor cu un prosop mare peste tine, creand o sauna. Cand apa se mai raceste, asa incat sa suporti temperatura apei, uda o carpa (scutec din panza, prosop) si infasoara sanul cu el si tine atat cat e cald, apoi iarasi incalzesti si pui pe san, mai tarziu poti sa bagi si sanii un pic in apa. Astfel ajuti la desfundarea canalelor si incetul cu incetul laptele va incepe sa picure. Stoarce-l atat cat poti tu, pana obosesti, ideal ar fi pana la sfarsit, apoi iarasi leaga-te strans cu o fasa lata uscata si ramai legata inca vreo 2 zile. Lapte va veni inca putin, dar nu vor mai aparea dureri, nu se vor mai forma noduli si nici nu se vor mai mari. Evita sa bei multe lichide si sa mananci, astfel incat sa nu favorizezi producerea laptelui.

Sper sa te ajute, mie asa mi-a trecut, iar lapte am avut cat pentru 3 copii.
Daca nu te ajuta, in sensul ca nodulii nu dispar si durerea persista - fugi la medic. Nu glumi cu asa ceva!!!

Sanatate multa si tine-ne la curent cu ceea ce ti se intampla!!!

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

exista un unguent, GARMASTAN se cheama, il gaseshti in Bucuresti la Unirea in spate, Farmacia 2na.


Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Mamicilor, dar voua nu va spus chiar nimeni ca-i nu-i bine sa intarcati dintr-o data? Inteleg, in cazul de urgenta sa se intarce copilul, dar sa-l tai complet de la san dintr-o data, nu-i bine (ma refer la mama si nu copil).
Ceea ce a recomandat Danza, presupun da a dat rezultate pozitive, dar cata chinuiala.
Si eu am intarcat pe fiul meu, dupa mai mult de doi ani si ceva de alaptare, dar fara nici macar cea mai mica problema. Deoarece am facut-o treptat. A fost bine si pentru mine si prntru copil. Nu am vrut sa-mi risc sanatatea si mi-a fost si frica sa intrerup dintr-o data.
Numai bine!

Articol in engleza cu si despre intarcare.
www.parentsplace.com/features/primer/qas/0,10338,239832_106333,00.html

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Multumesc mult de raspunsuri!!1

Draga Danza,
Ceea ce-mi spui tu (cu mulsul pt. detensionarea sanilor)..se abate de la ceea ce a spus medicul (care mi-a prescris dostinex-ul ..este medicul meu de sarcina, tot la el am mers si pt intarcat)..care mi-a spus :" fara muls, absolut de loc, fara pus bb la san, pana se "remediaza" problema...mama ma bate si ea la cap cu "laptele care trebuie sa fiarba in sani inainte sa dea inapoi"..Habar n-am ce sa mai zic..Eu vad ca din sani mi se preling picaturi de ..zer..dar incerc sa ma abtin la a-i mulge.In plus, nu am nodului..sanii mei sunt acum doi noduli (bombe) gata sa explodeze. Nu sunt fierbinti (la cate prosoape din congelator am pus pe ei, ma mir ca nu am facut bronsita pana acum), nu sunt rosii, nici eu nu am febra.Sunt doar f. umflati si durerosi..Ma intreb cat timp tine chestia asta...Am senzatia ca nu va mai trece (cel mai rau e ca nu-l pot tine pe bb in brate)

Pt Joxy...legat de garmastan...l-am folosit pt ragade (fisuri mamelonare) la inceputul alaptarii..Mai aveam tubul in casa, asa ca m-am uitat pe prospect...nu imi este de folos!!!

Pt. Garofitza
..Nu...nu l-am intarcat dintr-o data!!!Noi aveam completare de aproape 2 luni (si asta la insistentele mamei, soacra-mii, asistentei si in final la spusele medicului- care nu s-a lasat prea usor)..cand bb a facut un episod diareeic de vreo 3 saptamani ca nu mai stiam ce sa-i fac (tratamente, examene copro, morcovi fierti cu orez, etc)..De vina era laptele (de fapt "zerul" care mi se scurgea din sani..eu nu am crezut si ma incapatanam cu sanul..dar, de fapt, el era de vina..cica era "prea subtire").
Indata ce am inceput completarea, nici vorba sa mai suga (suficient) san..Ne jucam cu sanul dimineata (la trezire) si seara, dupa baita..si noaptea cand se mai trezea..in total nu cred ca sugea 5 -7 minute/24 ore...Asta a durat, precum spuneam aproape 2 luni..eu puteam sa jur ca voi intarca f. usor - dupa parerea mea, asta inseamna intarcare treptata, nu??!!
Asa m-am hotarat sa-l intarc definitiv..Dar, dupa 2 zile, cand s-au umplut sanii...Problema este ca eu aveam ceva lapte (constat eu acum) - chiar daca f. diluat, Astfel incat, incet (dar sigur) "recipientele" s-au umplut atat de tare ca stau sa plezneasca.
Nu stiu ce sa mai zic..cred ca natura se incapataneaza sa-mi demonstreze ( o data in plus) ca fiecare dintre noi este diferita si fiecare organism reactioneaza altfel.

Pupici mici si sanatate la bb-ici,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Hai sa-ti spun - eu am o luna de cand am intarcat bebeul dupa un an si jumatate de alaptat, n-am avut probleme cu sanii (decat o seara s-au intarit un pic, dar fara a deveni durerosi), am luat 10 zile Bromcriptina (20 pastile) si m-am muls pana nu mai iesea lapte (dar doar o data la doua zile) - toate astea la indicatia medicului si dupa o luna inca mai am lapte. Nu stiu daca e normal, nu cred - bromcriptina se administreaza tocmai pentru a opri lactatia, dar asta e. O sa merg zilele astea din nou la medic. Mie mi-au spus niste femei mai cu experienta sa tin sanii legati strans cu o bustiera elastica uda si rece. Sau pur si simplu sa tin comprese reci pe sani. Dar mi se pare mai logic ce te-a sfatuit Danza, la caldura se dreneaza canalele mai bine. Daca va mai fi de actualitate, iti spun ce m-a sfatuit medicul, dupa ce ii fac o vizita. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Draga mamica a lui Alex, si eu am primit sfaturi initial sa NU ma mult in nici un caz, sa las laptele sa fiarba pt a disparea intr-un tarziu. Apoi altcineva, vazandu-mi bombele, a zis sa scap de laptele ce fierbea deja. Dar chiar si in primele 3 zile nu mi-a curs pieptul. Acum trebuie sa ma chinui mult si bine ca sa storc o picatura si la culoare seamana mult cu colostrul, e la fel de lipicios.

Pt. Garofitza> Draga Garo, eu nu am intarcat brusc. Stiu si eu ca nu-i voie, atat pt bebe cat si pt mama. Am alaptat 1 an 7 luni si 10 zile, dar de vreo 4 luni, Danutz nu mai manca ziua, doar noaptea, exceptie facand zilele cand era bolnavior. Atunci ii mai dadeam un pic sa suga cand veneam la pranza acasa si numai daca cerea el. Manca de toate, nici nu-si amintea de piept ziua. Si, sa vezi ce copil am eu, cred ca simtea ca-i vine timpul, cu cat crestea mai mare, cu atat vroia noaptea mai mult. Asta m-a si determinat sa-l intarc, vroiam sa doarma si el mai bine si sa nu mai fie atat de concentrat la cautarea sanului. Noaptea nu aveam cum sa reduc numarul de alaptari, varia intre 1 si 5. Spre dimineata de fapt se lipea cu nasul de piept si nu ma lasa nici sa ma intorc si asta desi il culcam in fiecare seara in patutul lui; emigra efectiv in patul meu si imi scotea sanul incercand sa pape.

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Pt. Mama lui Alex: Nu stiu daca mai e de actualitate, am fost la doctor, mi-a spus ca nu e bine ca n-am scapat de lapte, mi-a dat sa iau Dostinex, tot n-am scapat, nu stiu ce sa fac. Tu ai rezolvat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

quote:
Originally posted by mirela.mustaciosu

Pt. tot n-am scapat, nu stiu ce sa fac.


Straniu Mirela, de ce? eu nu mai am lapte, cum ziceam abia daca iese o picatura daca apas cu puetere.

Mamica lui Alex, ce-ai facut cu sanii? ti-a trecut durerea?

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Danza, sunt cazuri mai rare dar sunt femei care nu scapa de lapte cu nimic multa vreme. Nu e bine deloc, se pot face staze lactate, dar nu stiu ce sa fac, am luat tot ce mi-a prescris medicul si fara efect. E drept ca dupa Dostinex mai e foarte putin lapte (dupa Bromcriptina nu s-a intamplat absolut nici o modificare), dar mai e.
Mama_lui_alex, pentru ca m-a interesat subiectul am cautat un tratament naturist pentru asta si am gasit `n Formula As:
- tinctura de coada-soricelului (cate 30 de picaturi de 3 ori pe zi, diluate in 20 ml. apa) - nu scrie de cate ori pe zi si cat timp!
- pentru diminuarea nodulilor si durerilor seara, inainte de culcare se pun pe sani comprese cu tinctura de coada soricelului si cataplasme cu foi de varza cruda zdrobite. Nu stiu ce efecte ar avea. O sa rog o mamica care a nascut in Franta sa-mi spuna daca stie ceva de ceaiul de patrunjel, mi s-a spus ca se administreaza in unele maternitati de acolo pentru oprirea/prevenirea lactatiei mamelor care nu doresc sa alapteze, dar nu stiu daca se prepara din frunze sau radacina si nici daca se face infuzie sau decoct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Dragele mele,

Iata ca au trecut fix 2 saptamani de cand am intarcat.
Sanii mei arata acum ca 2 stafide (si ca dimensiune si ca forma), ma mananca infiorator (sotul meu face "mishto" de mine si imi spune " e bine daca te mananca, inseamna ca-ti trec..mai e un pic pana cad")

Sa va spun cum a fost...
Marti acum 2 sapt.am zis "Gata!", si am luat 2 pastile Dostinex (1/zi).
Totul a fost bine, nu aveam decat ceva ameteli (ca dupa o noapte de nesomn), dar..dupa 2 zile, cand s-au umplut sanii...ati vazut ce mesaj plin de disperare am postat!!

M-am legat cu prosoape umede, tinute la congelator...nici eu nu mai stiu cate zile - deja mirosul de umezeala de atunci nu cred ca-mi va iesi prea curand din alveolele pulmonare...
M-am incapatanat si nu mi-am stors sanii absolut deloc - deveneau in felul asta din ce in ce mai tari si mai monstruosi (Pamela Andersen era nimic pe langa mine!!). Ma intepau, ma dureau - nu s-au inrosit, nu am facut febra. Cel mai dureros era faptul ca nu puteam sa dorm pe burta (ca fapt divers, acum privind obiectiv in urma, va spun faptul ca atunci cand s-a nascut bb si am facut o febra a laptelui de 1 saptamana, si mai aveam si niste ragade oribile - imi curgea sange din mameloane- ei bine, atunci a fost cu mult-mult mai nasol decat acum).

A parut sa-mi mai treaca durerea (si "inflamatia") cu paracetamol. Am luat paracetamol ca la carte (1 pastila/6 ore) - dar asta dupa ce mi-am adus aminte ca medicul mi-a spus ca as putea sa iau paracetamol/algocalmin (adica dupa vreo 5 zile..!!)..Si stiti care-i culmea??!!Cred ca a mers - de a 2-a zi de cand am inceput sa iau paracetamol, am vazut si rezultatele.

Acum sunt bine, pot sa-l tin pe bb in brate, ma mai dor o idee mameloanele, nu pare sa fie vreun nodul (dar nici nu m-am pipait serios - am zis sa mai treaca ceva timp), nu stiu daca mai este lapte - nu m-am stors (dar, atunci cand il tin pe bb in brate si se creeaza presiune pe san nu se mai umezesc tricourile nici macar o picatura).

Asta a fost! (si a durat fix 2 saptamani)

Saru'mana fetelor pt sfaturi si incurajari ( si pt. sprijinul moral- nu stiu ce m-as face fara voi)..
Ne auzim si la altele!

pupici mici,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput