Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (25)

Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (25) | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj


Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie, 29 ani, sarcina oprita in evolutie. Programare pentru laparo pe 09 mai
ana_id probleme cu spina bifida, leucocitoza, limfocitoza, adenocitoza
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
andriusha
Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Avalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti; urmeaza laparoscopie (si posibil histeroscopie)
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
alfa_anca, 25 de ani, ovare polichistice, cicluri neregulate; monitorizari
Aurelia77, astenoteratospermie, 3 IA
Bonitta fibrom uterin,laparo 26 feb sotul astenoteratozospermie. Prima IA nereusita, urmeaza laparo in februarie
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an incercari "naturale" si dupa un an FIV
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare; normospermie
danielac100 monitorizari; laparo: 23 mai
Doinidoini, normospermie, monitorizari, urmeaza laparo
Ellis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Elflo, 32 ani, sotul: oligoastenospermie severa
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 26 aprilie.
IoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi,urmeaza histeroscopie; sotul oligoastenozoospermie moderata.
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort la 7 saptamani, trompe infundate, laparo in iunie.
Ysa26, normospermie (viteza redusa, mobilitate progresiva tip b), monitorizari
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana monitorizare, urmeaza spermograma in februarie
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian scos, trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic
LoredanaG
Mamidevladut sarcina recenta oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel
MadaS
maria08 suspecta de hidreosalpinx, urmeaza laparo
Mica-Mica, monitorizari
miruna79
mmc_nd, urmeaza laparo in aprilie
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, 1 hsg: trompa stinga infundata; monitorizari
Madlen, 37ani, o singura sarcina, oprita in evolutie anul trecut in iunie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx; primul ciclu monitorizat fara stimulare, acum al doilea ciclu monitorizat cu stimulare, urmeaza laparo pe 23 februarie
Maria251ro, monitorizari, urmeaza IA
Madutz, 35 ani, o sarcina pierduta, sterilitate inexplicabila, urmeaza laparo (7 mai)
Miki01, oligoastenospermie, endometrioza, 2 IA
Nicole31 monitorizari, laparo 13 martie, sotul astenospermie; incercari de 6 ani, 1HSG: permeabilitate bilaterala, 2 IA
Nuchi, 30 ani, ea: RH_negativ, el: sotul RH_pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 11 sapt.
Niobe, polip si posibila endometrioza; urmeaza histeroscopie si laparoscopie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany, laparo 23 aprilie
silvy24, monitorizari; sotul: astenozoospermie moderata+teratozoospermie
syyylviuta, cicluri neregulate
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa stanga



Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata :

, alinacoman79, aurelia77, alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy, Hera 25, kikilina, Leditia, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74



Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
Amely - "mamica de mai-iunie"- - David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie"
kitty_nic - "mamica de iulie-august" - Daria Ioana
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian - "mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie"
Mirella76 - "mamica de septembrie-octombrie"
Scumpete
Aylin_tarcan - "mamica de iulie-august"
Andutzy - "mamica de iulie-august"
Mada28 - "mamica de septembrie-octombrie"
Gemma
Mihavasoi



Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm



Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru:
Felicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IA
Flr,



Va invit la un capitol nou!!!

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Zenobia, multumim pentru noul capitol, nici nu stiu cand s-au facut 20 pagini...
Sa dea Dumnezeu sa fie presarat cu multe si frumosi!

Va pup!

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

pup fetele dragi. stiu ca nu am mai scris, dar va citesc tot timpul. ma bucur pentru cele care si-au implinit visul si le tin pumnii si ma rog la DD pentru celelalte.

Zenobia, multumim pentru nou capitol si sa dea DD sa aduca multe multe gravidute. Eu o sa te rog sa modifici la mine iulie-august daca da Domnul sa ajung acolo cu bine! Nu zic hop pana nu sar, ca doar am avut eu experientele mele in trecut.

Maine ma duc la eco morfologica la Iosup si am niste emotii de nici nu va pot explica.

va pup tare tare pe toate ca imi sunteti foarte dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumim pentru noul capitol.
Am 2 intrebari: mie T mi-a spus sa urmez tratamentul pana implinesc 12 sapt, iar apoi sa iau Biomarin - 1 pe zi parca. Intrerup si acidul folic? Si unde gasesc Biomarin?
Miercuri fac 12 saptamani si as vrea sa stiu ce sa fac cu acidul folic. La dr am programare abia pe 26 pentru ca nu s-a putut mai repede.
Multumesc.

Sim 11+
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

sim_stoian, acelasi lucru mi-a spus si mie. de la 12 saptamani am intrerupt tratamentul si mi-a prescris 1 tb biomarin plus/zi. am intrebat daca sa continui cu acidul folic si mi-a spus ca biomarin contine si acid folic. daca nu gasesc biomarin si iau altceva, sa iau si acid folic. am gasit biomarin plus la auchan insa contine doar 1 mg de acid folic. in consecinta eu am mai luat acid folic pana la 14 saptamani. dupa care deja devine inutil. in alta ordine de idei, de la amely am aflat ca magne b6 are si efect de prevenire al contractiilor, si ca poate fi luat toata sarcina. 4/zi, ca si pana la 12 saptamani. deci desi T nu mi-a spus sa il iau in continuare, eu il iau, si il voi mai lua.

pupete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Salutare si o saptamana excelenta va doresc!

Nicole31, si eu as fi vrut sa fac laparo inca de acum un an. Insa dragul de dr. T mi-a spus asa de hotarat "nu, mai asteptam", ca am zis ca stie el ceva . Eu privesc lucrurile cam asa: sa vina, sa treaca, si sa stiu exact ce-i acolo inauntru...

mihavasoi, , capul sus! Lasa-l in colo de chist, are dr.T ac de cojocul lui! Mai bine linisteste-te ca nu-i face bine lui BB. Iar Doamne-Doamne va avea grija de amandoi, ai sa vezi!

alexia28, pana nu vin rusii, eu in locul tau nu m-as lua dupa nici un test...

Iumosa, de la dr.T citire, contactul trebuie sa aiba loc o zi da, 2 ba, pentru ca innotatorii se regenereaza la 72 de ore.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Buna fete!!!
Intru si eu cu raportul.
Azi am fost la ultima monitorizare din luna asta.
M-am programat si eu la laparo pentru data de 23 mai... am ceva emotii si mi-e cam frica.

Luna asta foliculul s-a spart cica... endometrul e cam mic...
Cam atata!

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor!
Dau si eu raportul pt ca e o zi mare pt. mine: azi am primit unda verde...adica incep pregatirea pt FIV in sensul ca am sa iau o luna AC ( incepand de azi) dupa care la intreruperea lor imi va veni CM si din z2 de CM am sa incep tratamentul efectiv.Sunt bucuroasa si optimista, ma rog la DD sa fie bine!

Sper sa citesc numai vesti bune pe aici, tutunicile mele dragi!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

saru'mana zenobia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna ziua dragele mele,

Magne B6 poate fi luat toata sarcina, chiar ajuta IR-urile sa se relaxeze, pot explica si mai mult
insa poate nu conteaza. Fie vorba intre noi IR-urile e normal sa fie mari in saptamana 14 si mai
tarziu scad. In fine, Magne B6 e bun oricand.

Zenobia draguta mea, si pe Iriss ar trebui sa o scoti de pe lista, am mai scris eu asta, nu prea
ma mai asculta nimeni nu cred ca mai este Tutunista, nici nu a nascut cu el deci nu are nici
un motiv sa se afle pe lista de mamici - nu e "nascuta" de el si nici nu cred ca va mai merge la el.
Bravo pt capitolasul nou, sper sa ai mana buna sa puimulte multe gravidute pe lista si pe tine
printre ele!

Mmc_nd, de la T citire stiam si eu partea cu contact la 2-3 zile, sincer, in toate lunile de
monitorizare am respectat asta, mai putin in luna in care am ramas graviduta - cand am prestat
in fiecare zi.

Aylin, nu te ingrijora si nu te stresa, la Iosup e fun ca vezi bebele scump atata timp pe
ecran, de ti se face dor de el dupa aceea... si o sa fie totul bine o sa vezi! O sa-ti spuna
numai lucruri frumoase si dragalashe despre bebe.

Pup toate fetele, pe Marinush si pe Emma, pe Felicia si pe Ioana si pe toata lumea draga mie foarte
tare, adica pe toate fetele dragalashe de aici!

Clau





17+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Korapop multa bafta, ai intrat in linie dreapta pana iti vezi bebele! Bravo, sa fie cu
noroc, mai ales ca faci ceva cu adevarat si concret pentru bebelutul tau care va veni
negresit!

17+

bb mic

Mergi la inceput