Ce sirop e mai potrivit pt tuse seaca?

Ce sirop e mai potrivit pt tuse seaca? | Autor: 2mamy

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va intreb ce siropel e mai potrivit pt tuse seaca la copil de 8 luni?De cateva zile ii dau Eurespal la indicatia medicului dar tuseste in continuare.
Simptomele sunt:tuse seaca si mucisori doar in gat(nu curge nimik,deci n-am cum sa-i curat),astea de 2 sapt,febra n-a facut .A mai primit si Nurofen,vitamina c si sirop imunobaby.
In casa mai am Humex expectorant si Erdomed.Oare ar trebui sa-i schimb siropelul?Si mai am si sirop de patlagina dar nu stiu daca merge sub un an.
Astept sfaturile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

La noi, Eurespalul n-are nici un efect.
Asa ca am cerut la farmacie un sirop natural, si, de preferat, care sa aiba efect si la tuse uscata, si la tuse productiva. Nici nu credeam ca exista un astfel de sirop, dar iata ca exista, si il folosim cu mare succes de mai bine de un an jumate. Se numeste Grindtus, noi l-am cumparat de la HelpNet. Nu e ieftin - e aproape 400 de mii o sticla (dar altfe, tot la suma asta ajungi ca vei cumpara un sirop de 200 de mii pentru faza de tuse uscata, si vei mai cumpara o sticla tot de 200 de mii pentru cand tusea se transforma in productiva).
Da o cautare pe net, ca ii vei gasi indicatiile. Si, sincer sa spun, dintre toate siropurile din farmacii, doar de asta am fost multumiti cu adevarat. Plus ca este natural.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Tusea trece cam intr-o saptamana sau cel putin la noi asa este.
Nu observi nici o imbunatatire?
Daca nu esti multumita de eurespal poti sa-i dai stodal(e homeopat) si e pt. tuse combinata. Dar mai bine suna medicul si vb.
Ceaiul de tei este bun pt. tuse(mai ales pt. expectoranta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit ca siropurile de tuse nu au efect in general si ca sint mai mult pentru linistea parintilor.

Am citit ca e bun ceaiul de podbal si siropul de muguri de pin.
Daca nu trece tusea in 1 saptamina te sfatuiesc sa ceri de la doctor trimitere la radiolog. Vladut a facut pneumonie pentru ca nu trecea tusea (tratament gresit).

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidu75 spune:

La noi trece cu Stodal, dar intreaba si medicul care iti va recomanda ceva si in functie de varsta copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa2007 spune:

Sinecod picaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Paxeladinul este pentru tuse seaca. Cam dupa o zi si jumatate la noi deja tusea devine productiva si atunci incepem folosim un sirop pentru tuse productiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adila spune:


Baietelul meu de 1an si 2 luni a ramas cu o usoara tuse dupa o raceala si de 3 zile ii dau sirop Stodal.
Stiti cumva cate zile ii pot da Stodal? Multumesc.

Mergi la inceput