Detoxificarea colonului..

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Interesant articolul...acum vreo jumatate de an ,sotul meu se plingea de dureri ,intepaturi,care erau constante in partea stinga.Toate analizele bune,dar el inca se plingea de dureri.Dr spunea clinic sanatos,ajunsese chiar sa il faca sa creada ca e ipohondru (jenant,sa le dai in cap,nu alta).Am inceput cu ceaiuri prima data,am schimbat alimentatia(iaurturi naturale la greu,printre altele),ii faceam cite o clisma pe saptamina,dar inainte de a i se face o colonoscopie,i-au mai facut o clisma...rezultatul a fost normal,nu i-au gasit absolut nimic patologic,dar ceea ce era mai important era ca durerile,jena,intepaturile,disparusera.Vreau sa va spun ca toata povestea a durat citeva luni bune.
Asa ca,dupa experienta cu el,probata si traita, cred 100% in clisma ,ca metoda de detoxifiere a colonului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Cit costa gelul asta cu Aloe Vera si unde se gaseste?


Gelul de aloe costa pana in 800 de mii lei vechi si se cumpara numai prin distribuitorii FLP .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Sa va spun cum imi fac eu detoxifierea:

Va trebuie:
30gr sare amara - se gaseste la farmacii sau plafar
2 litri de apa fiarta si racita
2 litri de sucuri naturale de fructe (200ml suc lamaie, 800ml suc grapefruit, 1l suc portocale, ideal daca se poate, toate fara zahar)

Se face pe stomacul gol. Se dizolva sarea amara intr-un pahar de apa fiarta si racita, si se da pe gat, fara prea multe degustari. Nu are un gust chiar rau. Asteptati 5-10 min, dupa care consumati si celelalte lichide, cate un pahar la interval de aprox. 15min, alternand sucurile cu apa (un pahar de suc unul de apa) pana cand veti termina toata cantitatea. Dupa aprox. 2 litri de lichid, veti iesi la toaleta si va veti goli intestinele, intr-o prima faza. Pana la terminarea intregii cantitati, veti mai iesi de cateva ori, dar de data asta pt. o curatare in profunzime. Pana veti iesi prima oara, va veti simti precum un balon plin cu apa, dupa care lucrurile se calmeaza, si intr-un final va fi chiar bine. Vi se curata nu numai colonul dar si rinichii, eliminand lichidele pe ambele cai. Daca vi se pare ca 15 min nu sunt de ajuns pana la urmatorul pahar, adaptati-va ritmul la cat suportati, dar este esential sa beti cat mai mult intr-un timp cat mai scurt. Mie mi s-a recomandat 5 min, dar rinichii mei faceau 13-14 asa ca m-am domolit.

In medicina chineza si am inteles ca si in Rusia, in orice boala se incepe tratamentul cu o detoxifiere, mergandu-se pe principiul ca multe boli sunt cauzate de excesul de toxine din corp, care fiind agresat excesiv, nu se mai poate apara singur impotriva agentilor patogeni. Deci nu are sa va strice, fie ca aveti nevoie de el, fie ca nu, e bine sa-l faceti. Nu cred ca afecteaza sarcina. Un organism mai curat este benefic pentru fat ca si pentru mama. Eu imi fac o curatare cam o data pe luna. Si ajuta si la slabit, ca uitasem sa va spun.

Pentru cei care sufera de constipatie, este recomandat sucul de morcovi. Un pahar de suc pe zi nu trebuie sa lipseasca din alimentatia zilnica. Daca va faceti detoxifierea de mai sus si urmati cu un pahar de suc de morcovi pe zi + cat mai multe lichide, nu ar trebui sa mai aveti probleme.

Sper ca v-am ajutat.

http://tt.lilypie.com/t9UBp2.png

Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Incercati si cura de detoxifiere a lui Stelian Fulga. Am cunoscut 2 persoane, una diagnosticata cu hepatita si alta cu icter. Amandoua au scapat de internari cu acest tratament, asa ca l-am incercat cu toata familia. E drept ca ar trebui repetata o data pe an cred. Are cabinet pe undeva pe la piata muncii, orice tratament il incepe cu aceasta cura de dezintoxicare. Mentionez ca cele 2 pers. cu probleme hepatice erau vazute si de doctori dela victor babes si nu le-a venit sa creada ca s-au recuperat in cateva zile. Cel cu icter a slabit 7 kg intr-o luna apoi. Dupa ce faci cura trebuie sa mananci usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

sa va spun ce am tot citit pe internet pareri pro si contra.

parerea unanima a doctorilor: cea mai completa forma de detoxificare este in ordinea asta
1. curatarea colonului, si a intestinelor.....clisma cred eu, curata numai colonul insa instetinul subtire nu prea...
2. detoxificarea ficatului
3. detoxificarea rinichilor

parerea unora este ca, clisma nu e chiar cea mai buna.. sau nu trebuie facuta prea des... umplerea intestinului gros cu lichid il forteaza sa sa mareasca in volum mai ales spre partea terminala si si pe viitor asta poate fi o cauza de constipatie si inca un aspect cica il poate face sa se deplaseze de la locul lui si chiar sa-si slabeasca muschii.... parerea unor doctori japonezi,

cred ca cel mai indicat este sa te ajute cineva... sigur nu prea ai cum... trebuie sa stai culcat ca sa eviti cele de mai sus, eu din start exclud clismele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Merge si singur, daca stai pe spate : cu o mana tii una( jos) si cu una, cealalta( sus)Important e sa ai baia la discretie.
Important e ce sa punem in apa, sa nu irite nici la intrare nici la iesire - eu am probleme mari cu el(constipatie cronica)Nu vreau decat sa-l clatesc putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

quote:
Originally posted by Loma

sa va spun ce am tot citit pe internet pareri pro si contra.

parerea unanima a doctorilor: cea mai completa forma de detoxificare este in ordinea asta
1. curatarea colonului, si a intestinelor.....clisma cred eu, curata numai colonul insa instetinul subtire nu prea...
2. detoxificarea ficatului
3. detoxificarea rinichilor

parerea unora este ca, clisma nu e chiar cea mai buna.. sau nu trebuie facuta prea des... umplerea intestinului gros cu lichid il forteaza sa sa mareasca in volum mai ales spre partea terminala si si pe viitor asta poate fi o cauza de constipatie si inca un aspect cica il poate face sa se deplaseze de la locul lui si chiar sa-si slabeasca muschii.... parerea unor doctori japonezi,

cred ca cel mai indicat este sa te ajute cineva... sigur nu prea ai cum... trebuie sa stai culcat ca sa eviti cele de mai sus, eu din start exclud clismele..



Loma, orice lucru facut fara masura si fara cap, intr-adevar poate face mult rau. Incearca metoda pe care ti-am sugerat-o eu, este fara clisma. Curata colonul si intestinul subtire, rinichi, vezica, etc. Sarea amara ajuta la accelerarea primului scaun, dar daca nu ai sare amara poti sa-ti faci curatarea si fara ea, dar atunci cand stii tu ca nu esti foarte incarcata, eventual dimineata, dupa iesitul la toaleta. Atunci lichidele circula mai repede spre iesire, fara sa stationeze prea mult in organism. Eu imi fac o curatare pe luna si nu am patit nimic. Daca vizezi o detoxifiere globala, ai putea sa continui cu o cura de legume si fructe, din care sa nu-ti lipseasca morcovii.

Daca cercetezi prea mult in orice, ajungi sa renunti in ciuda beneficiilor pe care le poti avea.

http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png

Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

BillyBilly e obligatoriu ca apa sa fie fiarta si racita? Nu se poate apa plata simpla? Apa fiarta si racita are un gust oribil, pur si simplu nu o pot bea.
Si inca o intrebare: cam cate fructe folosesti pentru a obtine sucurile respective? Si ce mananci in ziua respectiva, ca banui ca nu te rezumi toata ziua la a bea pana pleznesti...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Billy e amara combinatia aia de sare amara cu apa pe care o bei tu,

daca e numai un pahar sa zicem ca nu-i asa greu

am mai luat odata bautura asta, dar atunci a trebuit sa beau vreo 3 cani si apoi ulei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

A fost de curand (s-a terminat aseara) o emisiune pe Reality TV care s-a numit "Sanatoriul rusinii"; 8 persoane cu diferite boli au stat 2 saptamani in acest sanatoriu - care este undeva in Spania - si au urmat un tratament de dezintoxicare, constand in:

- prima saptamana au baut doar sucuri de fructe si legume proaspete si zeama de supa, in care se adauga argila;
- au facut 2 clisme pe zi; marea majoritate, clisme cu cafea si cred, o singura data, clisma cu usturoi;
- au facut si yoga, reflexoterapie si acupunctura, consiliere

A doua saptamana au continuat programele de yoga, reflexoterapie si acupunctura, dar au inceput sa manance mancare solida, dar sanatoasa -iaurt, fructe proaspete, salate.

Rezultatele au fost umitoare - va spun cateva, atat cat am vazut, caci nu am avut cum sa urmaresc emisiunea in intregime:

- una dintre participante suferea de ovare polichistice, infertilitate si nu mai avusese menstruatie de 5 ani; la doua saptamani dupa tratement, a avut prima menstruatie;
- una dintre paciente avea colon iritabil (cred ca asa se numeste), suferea de balonari, constipatie sau diaree si nu avusese un scaun normal de cativa ani; a inceput sa vada rezultatele tratementului chiar din a doua saptamana de tratament;
- una dintre paciente avea psoriazis si cand se internase era practic complet acoperita de iritatii; deja dupa prima saptamana, mainile si picioarele le curatasera aproape complet.

Tratamentul nu consta numai in clisme, ci si in consiliere, ei fiind convinsi ca multe dintre boli se datoreaza unor traume psihice.

Ce mai, o emisiune super interesanta!

Se pare ca intr-adevar, clisma este extrem de benefica organismului, ajutand la echilibrarea acestuia si vindecarea unor boli.

Oare cum se face "cafeaua" pentru clisma?



Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput