desfundare trompe cu ultrasunete

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

si eu am aceeasi problema...sterilitate primara de natura tubara!!! Si ma intereseaza subiectul!! Cam pana acum am facut tot ce se poate face instilatii - Cocolyso, cred ca vreo 8, Laparo, si anul trecut un FIV..nereusit!! Acum sunt in tratament pentru un nou FIV...si as vrea mai multe detalii despre aceste implanturi de trompe!!!daca a facut cinva
Madalina ai idee de ce sunt asa sanse mici de reusita cu implaturile de trompe??

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Si pe mine ma intereseaza acest subiect. La mine o trompa este nefunctionala iar una are aderente pe la mijloc. Acum ma pregatesc de FIV.
Aveti mai multe detalii despre acest procedeu cu ultrasunete? Ce face exact?
Poate par un pic neimformata dar, ce inseamna reimplantarea tubara?
Multumesc si pupici la toate.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

PUSSI eu am facut laparo in iulie 2006 si mi s-a spus ca nu au putut desfunda nici una din trompe pt ca au capetele obturate, singurele optiuni pe care mi le-a dat sunt FIV si reimplantare tubara adica scoaterea trompelor curatarea lor sau indepartarea partii obturate exista riscul ca dupa operatie trompele sa nu fie functionale,sa ramana cicatrice pe uter,operatia in sine e o reusita dar dupa nu se stie ce se va intampla .Dupa opratie cel putin 3 luni nu ai voie sa ramai garvida.De ce?Nu stiu.Eu am fost progamata pt o astfel de operatie dar m-am razgandit cu 5 min inainte de a urca pe masa de operatii,dureaza cam 3 ore poate mai mult si e o operatie destul de delicata(nu vreau sa sperii pe nimeni), cred ca se lucreaza la microscop.Mie mi-a fost foarte frica de anestezie si am considerat ca sansele sunt putin mai mari daca fac fiv.

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

fetelor,am gasit ceva date despre inlocuirea trompelor tot pe acest site,dar dateaza din 2004.se pare ca dr.marinescu a avut cateva reusite.am gasit intamplator informatiile si acum nu mai stiu unde sa le caut.mai incerc poate le gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Da NICOLL dr.Marinescu face eu la dansul sunt si dr.Ion Ionut tot de la giulesti dc gasesti ceva spune-ne si noua unde.

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

Madalina,ce am gasit este tot pe acest forum,dar dateaza din 2004.eu am intrat(am gasit)foarte greu linkul.sant acolo 3 pagini care vorbesc de proteze pentru trompe uterine.din pacate totul se face cu operatie clasica,dar au fost si multe reusite.dupa un an de la operatie au ramas insarcinate.eu nu vreau operatie clasica pentru ca am ceva probleme cu anestezia,dar mai caut informatii despre ultrasunete.la noi in oras este un dr.care sustine ca a desfundat trompe cu laserul.nu prea stiu ce sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Din ce oras ziceai ca esti NICOLL?Am gasit si eu ceea ce zici tu chiar nu auzisem de nici o reusita in urma acestei operatii,dc nu voi reusi cu embrionii congeleti pe care ii mai am, sigur cel tarziu in toamna voi face aceasta operatie poate poate va da roade.Si eu am o problema cu anestezia imi este foarte frica de ea mai ales cand stiu ca dureaza atata de mult 3-4 ore.Dar ce nu as face eu pentru a avea bebele meu.....
Te pup si tine-ma la curent dc afli ceva nou.


Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

Din Tulcea.si eu as face operatia,dar sotul meu s-a speriat teribil cand am facut laparoscopia si nu prea este de acord.intr-adevar dureaza prea mult anestezia,si asta este cu adevarat o problema.incerc sa ma informez mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Si la mine tot sotul nu este de acord cu aceasta operatie dar dc alta cale nu e o voi face si pe asta,ca doar nu mor cei care fac operatii pe creier sau pe cord si stau cate 10ore in anestezie,noi cu 3 ore ....ne incurajam singure

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

Dragele mele
Se pare ca terapia cu laser pe trompe a dat ceva rezultate.am gasit si pe acest forum cateva informatii,dar pe net...ioc.hai sa incercam sa aflam mai multe informatii(rezultate,efecte negative...etc)Dr.de care va spuneam spune ca are peste 200 de copii nascuti dupa aceste terapii,dar pana nu vorbesc cu mamicile nu pot crede.va tin informate.

nicoll

Mergi la inceput