Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Ce este echo morfo-fetala???

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Chriszta
Chriszta
membru incepator

Romania
Brasov

149 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 16/02/2007 :  10:20:45 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Chriszta Adauga semn de carte la mesaj Trimite Chriszta un Mesaj Privat

Ce este echo morfo-fetala???

Fetelor am o mare dilema.
Sunt la prima sarcina (16 sapt.) si deja am fost bombardata cu o groaza de informatiii. Pe 12 martie merg la Bucuresti la dr. Herghelegiu si am facut o programare pt echo 4D.Peste tot am citit ca la varsta aceea va trebui sa fac morfofetala.
Ce este si in ce consta echo morfo-fetala? Este diferita de echo 4D?
sa sun si sa anunt ca doresc echo morfo-fetala?
Va multumesc si astept informatii. Pana atunci incerc sa caut ceva pe internet.
Pupici pe burtici!!!

Cristina 16+
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
tanima_i2002
tanima_i2002
O mamica de 2x fericita

Romania, pitestiARGES
1523 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2007 :  11:27:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tanima_i2002 un Mesaj Privat
Eco morfofetala este o ecografie 2D chiar daca se face pe un ecograf 4D se comuta imaginea pe 2D si se masoara tot: dimensiuni oase, organe interne. Tot tot tot. Dureaza intre 40-50 de minute. Este ecografia care iti spune cat de sanatos si de perfect este bebe (na ce exprimare).Vezi ca s-a mai discutat aici despre ea.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

dicirstea
Capra cu doi iezi

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011Donator  Sange
 Romania, bucurestiBUCURESTI
3435 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 21/02/2007 :  17:32:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui dicirstea  Trimite mesaj yahoo luidicirstea Adauga semn de carte la raspuns Trimite dicirstea un Mesaj Privat
Tanima, spune-mi si mie te rog, de ce trebuie sa dureze atata? Daca e mai putin nu e completa?
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
AncaSiRoxana
AncaSiRoxana
membru incepator

243 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2007 :  10:25:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAncaSiRoxana Adauga semn de carte la raspuns
Ba da, un medic ecografist (sau imagist, cum i se mai spune) bun poate sa vada toate acestea si mai repede de 40-50 min.
Dar ecografia de morfologie fetala se face in saptamanile 18-22 de sarcina, nu mai devreme.
Se face ecografie si in primul trimestru, cum esti tu, dar aceea are ca scop sa masoare pliul nucal (pt eventualitatea unor malformatii) si mai face si alte masuratori pt detectarea altor eventuale defecte cromozomiale. Si de asemenea urmareste sa stabileasca cu cat mai mare precizie varsta reala a sarcinii.

Succes!
Anca

AncaSiRoxana
tanima_i2002
tanima_i2002
O mamica de 2x fericita

Romania, pitestiARGES
1523 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2007 :  17:30:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tanima_i2002 un Mesaj Privat
Depinde Cristina, ce urmareste dr prin ecografia respectiva. Se poate face si la 14 sapt si la 18-20 de sapt. Eu am facut si la 14 si la 20 si ptr ca a fost o sarcina cu probleme am continuat la 24-28-32 de sapt dar urmaream numai ce ma interesa la ultimele 3 ptr ca organele vitale nu mai avea sens sa le analizeze, masoare samd. De ce dureaza atata? ptr ca sunt multe de masurat. Pana masoara degetelele, oasele de la maini si picioare, circumferinta capului, circumferinta abdominala, pana analizeaza organele, il suceste pe toate partile, mai il si inghiolteste putin sa se mai deplaseze ca sa poata masura te miri ce nu se putea, sa ii vada ce e mai de pret intre picioare. Cam cat crezi ca i-ar lua toate astea unui dr?

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

dicirstea
Capra cu doi iezi

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011Donator  Sange
3435 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2007 :  13:27:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui dicirstea  Trimite mesaj yahoo luidicirstea Adauga semn de carte la raspuns Trimite dicirstea un Mesaj Privat
Intreb de durata pentru ca la mine a durat vreo 30 min. si s-a enervat ca nu se puteau vedea clar toate organele, nici macar fata. Deabia am reusit o poza din profil, cu fata nu a fost chip, deabia am vazut-o. In schimb craniul si funduletul la greu.
BBPuck
BBPuck
nou venit

Romania, Bucuresti
96 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2007 :  21:14:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite BBPuck un Mesaj Privat
Chriszta, si eu ma duc tot la Herghelegiu, la Medsana, dar pe 22 martie. Abia astept sa povestesti cum a fost.

BBPuck
18+
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com