Ce este echo morfo-fetala???

Ce este echo morfo-fetala??? | Autor: Chriszta

Link direct la acest mesaj

Fetelor am o mare dilema.
Sunt la prima sarcina (16 sapt.) si deja am fost bombardata cu o groaza de informatiii. Pe 12 martie merg la Bucuresti la dr. Herghelegiu si am facut o programare pt echo 4D.Peste tot am citit ca la varsta aceea va trebui sa fac morfofetala.
Ce este si in ce consta echo morfo-fetala? Este diferita de echo 4D?
sa sun si sa anunt ca doresc echo morfo-fetala?
Va multumesc si astept informatii. Pana atunci incerc sa caut ceva pe internet.
Pupici pe burtici!!!

Cristina 16+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eco morfofetala este o ecografie 2D chiar daca se face pe un ecograf 4D se comuta imaginea pe 2D si se masoara tot: dimensiuni oase, organe interne. Tot tot tot. Dureaza intre 40-50 de minute. Este ecografia care iti spune cat de sanatos si de perfect este bebe (na ce exprimare).Vezi ca s-a mai discutat aici despre ea.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Tanima, spune-mi si mie te rog, de ce trebuie sa dureze atata? Daca e mai putin nu e completa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Ba da, un medic ecografist (sau imagist, cum i se mai spune) bun poate sa vada toate acestea si mai repede de 40-50 min.
Dar ecografia de morfologie fetala se face in saptamanile 18-22 de sarcina, nu mai devreme.
Se face ecografie si in primul trimestru, cum esti tu, dar aceea are ca scop sa masoare pliul nucal (pt eventualitatea unor malformatii) si mai face si alte masuratori pt detectarea altor eventuale defecte cromozomiale. Si de asemenea urmareste sa stabileasca cu cat mai mare precizie varsta reala a sarcinii.

Succes!
Anca

AncaSiRoxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Depinde Cristina, ce urmareste dr prin ecografia respectiva. Se poate face si la 14 sapt si la 18-20 de sapt. Eu am facut si la 14 si la 20 si ptr ca a fost o sarcina cu probleme am continuat la 24-28-32 de sapt dar urmaream numai ce ma interesa la ultimele 3 ptr ca organele vitale nu mai avea sens sa le analizeze, masoare samd. De ce dureaza atata? ptr ca sunt multe de masurat. Pana masoara degetelele, oasele de la maini si picioare, circumferinta capului, circumferinta abdominala, pana analizeaza organele, il suceste pe toate partile, mai il si inghiolteste putin sa se mai deplaseze ca sa poata masura te miri ce nu se putea, sa ii vada ce e mai de pret intre picioare. Cam cat crezi ca i-ar lua toate astea unui dr?

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Intreb de durata pentru ca la mine a durat vreo 30 min. si s-a enervat ca nu se puteau vedea clar toate organele, nici macar fata. Deabia am reusit o poza din profil, cu fata nu a fost chip, deabia am vazut-o. In schimb craniul si funduletul la greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBPuck spune:

Chriszta, si eu ma duc tot la Herghelegiu, la Medsana, dar pe 22 martie. Abia astept sa povestesti cum a fost.

BBPuck
18+

Mergi la inceput