AUGMENTIN BIS-un pericol pentru bebe?

AUGMENTIN BIS-un pericol pentru bebe? | Autor: Priscilla

Link direct la acest mesaj

m-am trezit intr-o dimineatza cu fetitza mea de 7 luni cu temperatura 39 cu4 rectala si am fost la doctora ,care mi-a dat retzata cu augmentin bis ca antibiotic.In a 3 seara cand i-am dat antibioticul a vomat rau de tot iar noaptea a transpirat de a udat si patul fara a avea temperatura,dimineatza a facut o iritatzie pe ceafa si pe dupa urechi ,pe care am pus-o pe seama transpiratiei de noaptea,insa mai spre pranz iritatzia s-a extins si a cuprins fatza ,pieptul, burtica (pe unde a avut si o tenta de piele uscata), si putzin spatele.Atunci am inteles ca este o alegie.A mai avut cineva astfel de experiente nedorite?As vrea sa mai aflu pareri si de la alte mamici patzite.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Eu nu pot sa inteleg cum poate da un medic imediat un antibiotic , nestiind exact cauza temperaturii . Poate sa fie o viroza doar iar in acest caz administrarea antibioticului e o greseala de tratament sau , poate sa fie vreun microb si atunci e normal sa-ti administreze antibiotic , insa daca acesta e rezistent atunci e inutila administrarea Augumentinului Bis .
Intr-un weekend si mie mi-a facut bebe(1 an si 1 luna )febra mare , pana la 40.5 , insa nu mi-a dat nimic , doar antitermice si sa fiu foarte atenta sa nu las temperatura sa creasca .
In ceea ce priveste iritatiile, se poate sa fie vreo reactie la antibiotic , poate are ceva in compozitie si nu-i prieste copilului , consulta medicul imediat , inainte de ai da urmatoarea doza . Sanatate si numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Andaua, eu zic sa te duci la un medic sa se uite la bubite. Si pe mine ma face sa cred ca este o reactie alergica la acel antibiotic.
Am trecut prin acelasi lucru acum cateva zile, cand micutei mele i s-a administrat un antibiotic din gama Cephalosporine in urma unui consult la ureche. Eh, fetitei mele, la 2 zile jumate dupa ce a inceput tratamentul a aparut o eruptie pe spate si burtica. Bubitele erau mici si dese. Concluzia pediatrului: reactie alergica la acel antibiotic si drept urmare stoparea administrarii.
In doua zile i-a disparut rash-ul. Dar acum vom fi atenti ca pe viitor sa nu mai ia acest antibiotic.
Acum comentez si eu mesajul. A avut fetita ta si altceva in afara de febra? de ce i s-a administrat antibioticul? Pentru febra?
Micuta mea a luat atatea antibiotice pentru otita ca deja unele nu isi mai fac efectul. Bacteria a devenit rezistenta la anumite antib.
Numai bine va dorim si tine-ne la curent.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

exact asa am patit si noi la 6 luni. aceleasi simptome, tot dupa 3 zile etc, etc, etc. am mers urgent la camera de garda la spital (era sambata si medicul de familie nu raspundea la telefon) si doctorita de acolo ne-a oprit imediat tratamentul (mi l-a inlocuit cu altceva, dar eu nu i l-am mai dat) si ne-a dat hidrocortizon unguent (praca). nu am dat-o decat o singura data cu el, dar bubitele au trecut in cateva zile. sanatate va dorim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

ati folosit acelasi antibiotic?Ce diagnostic v-a pus la camera de garda?Maine ma duc la dermatolog,si chiar sunt curioasa daca pune acelasi diagnostic.Mersi pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Augmentinul e oxacilina cu clavulanat de potasiu. Mie mi-a facut reactie la Ospamox, care e din aceeasi familie (dar nu are clavulanat). A vomitat si s-a simtit rau. Aceeasi reactie a avut-o la Peritol. Concluzia a fost ca e alergica la astea doua. Augmentin i-am dat apoi si l-a tolerat bine, nu inteleg cum, oricum sunt f mici si pot avea reactii alergice la multe dintre preparatele farmaceutice. Si eu cred ca trebuie sa opresti administrarea antibioticului si sa ii ceri parerea dr. Ma mir incontinuu cum pot dr din Romanika sa dea antibioticul ca pe bomboane...A mea a luat pentru ca avea o infectie de origine bacteriana in gat, la virusi nu are nici un efect antibioticul. Iar febra este de multe ori de origine virala...

Daca iti schimba antibioticul, neaparat sa ii dai Biotics Baby in laptic, ca sa ii protejezi flora intestinala. si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Originally posted by andaua

ati folosit acelasi antibiotic?Ce diagnostic v-a pus la camera de garda?Maine ma duc la dermatolog,si chiar sunt curioasa daca pune acelasi diagnostic.Mersi pentru raspuns




diagnosticul initial fusese pneumonie interstitiala. al doilea diagnostic (dupa alergie) nu a mai fost decat rosu in gat, dar nu i-am mai dat al doilea antibiotic. pt alergie am folosit hidrocortizon (o singura data pt ca mi s-a parut prea puternic pt ea). nu am ajuns la dermatolog pt ca a trecut usor iritatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

acum am venit de la dermatolog.M-a aburit cred eu, ca ar fi ceva viral.Sincer, nu prea cred, m-ai ales pentru ca am fost cu trimitere,si cred ca au comunicat doctoritzele intre ele de ieri pana azi.Ma rog,astept sa vorbesc acum cu dr de fam a fetitzei si sa vad ce-mi mai zice si dumneaei.Dar oricum doctorii mereu se acopera unii pe altii ,mai ales cand fac greseli profesionale.Multzumesc pentru rastunsurile voastre.Sanatate si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Si noi am avut astfel de reactii la Klabax, claritromicina. Am chemat salvarea ca avea bube si in talpi si vomita foarte rau, am schimbat antibioticul -culmea!- exact cu augmentin bis si au inceput, treptat, sa dispara efectele. A durat ceva pana au disparut toate.
Insanatosire grabnica!

http://community.webshots.com/user/eva1306

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

si noi am patit anul trecut la fel medicul de fam i-a recomandat pt rosu in gat AUGMENTIN de care mai luase de vreo 3-4 ori pana atunci,insa de data aceasta dupa ce a luat prima doza,dupa 2ore a inceput sa vomite ,febra 39, si apoi i-au aparut niste bobite rosii pe corp,intai pe la gat si pe burta,apoi si in restul corpului.ne-au trimis la Boli Infectioase ,apoi la dermatolog care a decis ALERGIE LA AUGMENTINprobabil ca a fost un lot mai puternic d.p.d.v. al concentratiei.de atunci STOP la augmentin

loriangi,mami de pitic Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Cred ca am avut dreptate cand am fost atat de sceptica in privintza diagnosticului pus de dermatoloaga.Cand am fost la consult mi-a dat ca termen de vindecare 2-3 saptamani si chiar mi-a specificat ca nu vom scapa prea usor de bubitzele alea de pe corp.Si ce credetzi? Fetitza mea s-a trezit de dimineatza fara nici o bubitza pe ea,dupa 1 zi de la consult, si 2 de la aparitzia lor.Deci??????Ce se cred? Ca a avut ceea ce m-a aburit ea (eritem viral,s-au ceva de genul asta,ca nu le am cu denumirile de boli si medicamente),s-au intr-adevar am avut eu dreptate, cu alergia facuta de la ceva din compozitzia AUGMENTIN BIS.Sanatate,si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput