Croitorie pt. incepatori!

Croitorie pt. incepatori! | Autor: mamacangur

Link direct la acest mesaj

Mamici pricepute ajutati-ma!Cand ma fac mare vreau masina de cusut...
1.Ce ar fi bun si ieftin
2.Au ceva manual de instructuni, ca eu nu stiu sa fac nimic cu astfel de obiect!
3.Cu ce se incepe?!
multumesc.

mamica fericita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Ca o idee... poate ar fi bine sa faci un curs de croitorie.

Ma intreb daca nu exista vre-un site unde sa poti invata ABC-ul croitoriei fara sa pleci de acasa. Pe vremea cind eram eu mica erau carti de croitorie unde te invatatu multe, chiar si cum sa faci un tipar dupa masurile tale.

Daca nu gasesti site, si nici curs, poate abordezi o croitoreasa sa te initieze.
In privinta masinilor de cusut... nu stiu sa-ti spun nimic. Mama a mostenit-o de la bunica si e o masina veche de 100 de ani.

La inceput sa inveti sa cosi un tiv si asa poti sa-ti cosi lenjeria de pat.

Succes.

Romana si cei trei pitici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Eu am invatat sa cos tiv de mica, cred ca aveam 6-7 ani, cica nu ajungeam de pe scaun la pedala si ma agatam cu mainile de masina, o luam in brate si stateam atarnata, dar dupa tot efortul reuseam sa cos pe hartie!

Acum am un Brother-XL2230 luat din hypermarket si sunt foarte multumita de ea! Daca-s sti mai multe m-ar ajuta foarte mult.
In afara de perdele, draperii pentru casa, nu prea ma avant la croit.

De ajutor la croit imi este revista Burda, dar n-am mai cumparat-o de ceva vreme, vreo 2 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

si eu am inceput sa cos tot lenjerie de pat. apoi, dupa ceva timp m-am incumetat si am scos un tipar din revista Avantaje. nu a iesit bluzita perfecta dar apoi am continuat si mi-am fact si o pereche de pantaloni si cateva rochii (toate f.simple). si revista Burda mi-a fost de mare ajutor.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Multumesc mamici dragute.
Curs de croitorie n-am gasit, carti voi cauta iar de croitoreasa tot intreb...
Dar ar trebui sa am o masina intai nu?
cand le cumperi presupun ca au si carte de instructiuni asa-i?


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Instructiunile masinii de cusut sunt explicatii de folosire: tipuri de cusaturi, asezarea atei, punerea atei pe suveica... e de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_andreea spune:

Pentru mamacangur: Nici eu nu ma pricep la cusut dar mi-am la Brother si au manual de utilizare pe CD si e foarte simplu. Cel mai bine e sa le dai un telefon si sa le spui cam pentru ce-ti trebuie si care e bugetu si o sa vezi ce-ti recomanda. Dupa ce te obisnuiesti cu masina si sa cosi drept, poti sa incepi sa inveti un curs de croitorie. Brother are reprezentanta in Romania si au de toate si accesorii si piese de schimb. Daca vrei o masina mai simpla gasesti diverse modele si in Kaufland, Trident, Ambient si Carrefour. Dar cel mai bine iti explica cei de la reprezentanta! Succes la cumparaturi!

Mergi la inceput