Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Raceala in primele luni de sarcina

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Mada_Ele07
Mada_Ele07
nou venit

Romania
Craiova

42 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/02/2007 :  10:19:10 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

Raceala in primele luni de sarcina

am 7 saptamani de sarcina si am luat o raceala. m-a durut gatul iar acum imi curge nasul si sunt infundata, ametita putin. am baut ceai cu lamaie si atat. nu stiu ce pot lua si ce nu? paracetamol stiu ca e voie dar cat, si frectie am voie sa imi fac? help
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mioara2004
mioara2004
membru incepator

Romania
493 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  11:57:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj AOL luimioara2004    Trimite mesaj yahoo luimioara2004 Adauga semn de carte la raspuns Trimite mioara2004 un Mesaj Privat
Mada paracetamol sa iei doar daca simti ca faci febra. Febra este periculoasa in primele saptamani de sarcina pentru bebe. Poti sa faci frectii sau sa-ti pui comprese cu cartofi cruzi.
Altfel concediu medical, in pat. Poti sa iei vitamina C, propolis daca simti ca te doare gatul si oscilococinum - este un medicament homeopat.

Poze

Mioara 19+
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Simo78
hint: google it!

Romania, iasiIASI
3292 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  12:05:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Simo78 un Mesaj Privat
eu am fost racita deja de doua ori...nu am luat nimc, decat ceai cu lamaie. mult!
in nici un caz sa NU iei aspirina.

Simona 14+ Mara/Matei

poze
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
gema
gema
membru incepator

Romania, Ploiesti
278 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  14:11:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gema un Mesaj Privat
Buna fetelor!
Eu sunt noua pe aici dar m-am gandit ca poate ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Sunt insarcinata in 10 sapt. si trebuie sa fac testul Papanicolau insa o prietena insarcinata in 20 d sapt. nu l-a facut si acum i-a fost recomandat si ei, ma tot intreaba daca nu imi este frica sa fac testul. Stiti daca exista vreun risc in acest sens si care ar fi.
La 10 sapt. sau la 20 de sapt. ce riscuri sunt.
Cred ca am fost clara in exprimare
Va multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare!
Missy
Missy
membru junior

Romania,
832 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  14:47:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Missy un Mesaj Privat
sunt si eu in aceiasi situatie: 7 saptamani si am avut rosu in gat cu un punct de puroi. mi-a dat dr Decaspet (pastile care se sug) si Hexoral spray. am scapat de gat in 3 zile, acum insa m-am apucat de tusit, si ma cma tin sub burta cand tusesc, asa ca ma duc iar sa intreb ce sa iau acum. in rest: usturoi, ceapa rosie, mere, portocale, vitamina c.
sanatate multa

7+ si Alexia (07.10.2002)
www.babiesonline.com/babies/f/fratila
elen
elen
membru incepator

Romania, bucurestiBUCURESTI
224 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  19:00:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
si eu am fost racita de 2 ori pana acum

de la mine putere sfar: lamaie la greu! lamaie cu miere, lamaie multa in ceai

recomandat de doctor: paracetamol dc raceala e serioasa si mai ales dc simti ca faci febra (eu nu as lua mai mult de 2 pe zi, mie nu mi-a zis cate si am luat doar 1/zi), vit C efervescenta (firma era redoxon) - 1/zi, hexoralette pt gat - 3/zi (mie mi se par ineficiente)

acel spray Hexoral parca ii zice mie mi l-a interzis

va pup

Elen

jadi
Alea Alea

4783 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2007 :  19:16:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui jadi  Trimite mesaj yahoo luijadi Adauga semn de carte la raspuns Trimite jadi un Mesaj Privat
Paracetamol ai voie de 3 ori pe zi, la fel si eferalgan 300 in 3 doze zilnice (poate asta din urma e mai bun e tot paracetamol difera doar firma producatoare). Eu am mai luat oscilococcinum dar la debutul racelii cate 2 tuburi pe zi la o ora dupa ce mananci, dar zic la debut ca daca deja esti racita nu mai ajuta. Pentru gat, ceai cu multa miere si lamaie, homeogene 9 pastilute de supt si sirop stodal sau pastilute stodal cate 5/ora. In genere raceala nu trece pana nu isi face meandrele, asa ca multa rabdare si ceai. Pentru nas am folosit apa de mare ca sa mai desfund un pic. Multa sanatate!

Deni & Vlad & bb2
Mada_Ele07
Mada_Ele07
nou venit

Romania, Craiova
42 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2007 :  12:29:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
multumesc mult fetelor pt raspunsuri. mi-am sunat si doctora, sa fiu sigura ca e ok. pana la urma am luat aseara un paracetamol, mi-a fost teama sa nu fac temperatura. azi deja ma simt mai bine. si am baut ceaiuri cu lamaie. si vitamina C.
andradap
andradap
Voi fi soacra cu 2 nurori

2054 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2007 :  17:53:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiandradap Adauga semn de carte la raspuns Trimite andradap un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by gema

Buna fetelor!
Eu sunt noua pe aici dar m-am gandit ca poate ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Sunt insarcinata in 10 sapt. si trebuie sa fac testul Papanicolau insa o prietena insarcinata in 20 d sapt. nu l-a facut si acum i-a fost recomandat si ei, ma tot intreaba daca nu imi este frica sa fac testul. Stiti daca exista vreun risc in acest sens si care ar fi.
La 10 sapt. sau la 20 de sapt. ce riscuri sunt.
Cred ca am fost clara in exprimare
Va multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare!

Eu am facut PAPANICOLAU la 5 sapt. de sarcina...

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com