Raceala in primele luni de sarcina

Raceala in primele luni de sarcina | Autor: Mada_Ele07

Link direct la acest mesaj

am 7 saptamani de sarcina si am luat o raceala. m-a durut gatul iar acum imi curge nasul si sunt infundata, ametita putin. am baut ceai cu lamaie si atat. nu stiu ce pot lua si ce nu? paracetamol stiu ca e voie dar cat, si frectie am voie sa imi fac? help

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Mada paracetamol sa iei doar daca simti ca faci febra. Febra este periculoasa in primele saptamani de sarcina pentru bebe. Poti sa faci frectii sau sa-ti pui comprese cu cartofi cruzi.
Altfel concediu medical, in pat. Poti sa iei vitamina C, propolis daca simti ca te doare gatul si oscilococinum - este un medicament homeopat.

Poze

Mioara 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

eu am fost racita deja de doua ori...nu am luat nimc, decat ceai cu lamaie. mult!
in nici un caz sa NU iei aspirina.

Simona 14+ Mara/Matei

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Buna fetelor!
Eu sunt noua pe aici dar m-am gandit ca poate ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Sunt insarcinata in 10 sapt. si trebuie sa fac testul Papanicolau insa o prietena insarcinata in 20 d sapt. nu l-a facut si acum i-a fost recomandat si ei, ma tot intreaba daca nu imi este frica sa fac testul. Stiti daca exista vreun risc in acest sens si care ar fi.
La 10 sapt. sau la 20 de sapt. ce riscuri sunt.
Cred ca am fost clara in exprimare
Va multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

sunt si eu in aceiasi situatie: 7 saptamani si am avut rosu in gat cu un punct de puroi. mi-a dat dr Decaspet (pastile care se sug) si Hexoral spray. am scapat de gat in 3 zile, acum insa m-am apucat de tusit, si ma cma tin sub burta cand tusesc, asa ca ma duc iar sa intreb ce sa iau acum. in rest: usturoi, ceapa rosie, mere, portocale, vitamina c.
sanatate multa

7+ si Alexia (07.10.2002)
www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

si eu am fost racita de 2 ori pana acum

de la mine putere sfar: lamaie la greu! lamaie cu miere, lamaie multa in ceai

recomandat de doctor: paracetamol dc raceala e serioasa si mai ales dc simti ca faci febra (eu nu as lua mai mult de 2 pe zi, mie nu mi-a zis cate si am luat doar 1/zi), vit C efervescenta (firma era redoxon) - 1/zi, hexoralette pt gat - 3/zi (mie mi se par ineficiente)


acel spray Hexoral parca ii zice mie mi l-a interzis

va pup

Elen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Paracetamol ai voie de 3 ori pe zi, la fel si eferalgan 300 in 3 doze zilnice (poate asta din urma e mai bun e tot paracetamol difera doar firma producatoare). Eu am mai luat oscilococcinum dar la debutul racelii cate 2 tuburi pe zi la o ora dupa ce mananci, dar zic la debut ca daca deja esti racita nu mai ajuta. Pentru gat, ceai cu multa miere si lamaie, homeogene 9 pastilute de supt si sirop stodal sau pastilute stodal cate 5/ora. In genere raceala nu trece pana nu isi face meandrele, asa ca multa rabdare si ceai. Pentru nas am folosit apa de mare ca sa mai desfund un pic. Multa sanatate!

Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada_Ele07 spune:

multumesc mult fetelor pt raspunsuri. mi-am sunat si doctora, sa fiu sigura ca e ok. pana la urma am luat aseara un paracetamol, mi-a fost teama sa nu fac temperatura. azi deja ma simt mai bine. si am baut ceaiuri cu lamaie. si vitamina C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

quote:
Originally posted by gema

Buna fetelor!
Eu sunt noua pe aici dar m-am gandit ca poate ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Sunt insarcinata in 10 sapt. si trebuie sa fac testul Papanicolau insa o prietena insarcinata in 20 d sapt. nu l-a facut si acum i-a fost recomandat si ei, ma tot intreaba daca nu imi este frica sa fac testul. Stiti daca exista vreun risc in acest sens si care ar fi.
La 10 sapt. sau la 20 de sapt. ce riscuri sunt.
Cred ca am fost clara in exprimare
Va multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare!



Eu am facut PAPANICOLAU la 5 sapt. de sarcina...


Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput