chiuretaj - sfaturi pt dupa...

chiuretaj - sfaturi pt dupa... | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

1. la cat timp dupa chiuretaj se poate face baie in cada?
2. cat timp te menajezi fizic?
3. la cat timp dupa ai voie sa faci sex dupa...?



Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

3. Sex dupa ce ti a venit urmatorul ciclu.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

M-ar interesa si pe mine.
Haideti fetelor, ca sunteti multe care ati facut un chiuretaj, spuneti-ne si noua, va rugam.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu am facut unul acum vreo 8 ani ,dar n-am avut nici o restrictie.cu am statpotolita vreo doua saptamani doar atat.acum depinde de persoan ,sunt femei mai sensibile.acum am inteles ca este mai putin dureros oricum nu doresc la nimeni acest lucru.protejati-va:pilule,sterilet,prezervativ,legarea trompelor si cate or mai fi.multa sanatate la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

eu am a vut sarcina oprita in evolutie.

eram atata de suparata incat nu mi-a mai stat capul la intrebari despre baie si sex.

acum insa mi-am mai revenit si as vrea o baie dar mi-e frica si nu sunt satisfacuta de dusuri

ah, si inca ceva: e normal sa curga sange in prima zi, apoi nimic-doar o scurgere mai bejulie, si la 5 zile dupa interventie iar sange?


Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Si eu am facut un chiretaj acum 2 saptamani din cauza ca sarcina s-a oprit in evolutie la 6 sapt.
A fost pentru prima data cand am facut asa ceva si imi era tare frica dar totul a decurs cat de cat bine.Nici eu nu ma intrebat nimic,dar dus am facut fara nici o problema,de sangerat am sangerat doar in acea seara si acum astept sa vad cand imi vine primul CM.
Din cate stiu de la alte fete nu trebuie sa astepti chiar pana la urmatorul ciclu ca sa reincepi activitatea sexuala.Acum depinde de fiecare,cat de repede se recupereaza.




Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Nu tre sa astepti neaparat pana la urmatorul ciclu pentru sex. Dar neaparat sa fie cu prezervativ!.

Baie in cada nu vad de ce nu.

Sangerare 1 zi jumate + niste scurgeri inca cateva.

Nu cred ca este cazul sa te menajezi fizic.

Ce este mai dubios este acea sangerare gupa 6-7zile (asa mi-au iesit calculele). Daca mai persista neaparat sa faci o vizita la medic. Pe vremea mea stiu ca atunci cand am facut m-a chemat dr. dupa 1 sapt sa ma vada.




Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by eimotto

Nu tre sa astepti neaparat pana la urmatorul ciclu pentru sex. Dar neaparat sa fie cu prezervativ!.

Baie in cada nu vad de ce nu.

Sangerare 1 zi jumate + niste scurgeri inca cateva.

Nu cred ca este cazul sa te menajezi fizic.

Ce este mai dubios este acea sangerare gupa 6-7zile (asa mi-au iesit calculele). Daca mai persista neaparat sa faci o vizita la medic. Pe vremea mea stiu ca atunci cand am facut m-a chemat dr. dupa 1 sapt sa ma vada.




Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+



Nu mai tine bine minte sfaturile, a trecut mai mult timp, dar cred ca mi s-a spus ca o luna, pana la urmatorul ciclu, nu e voie sex. Nu tin minte de vreo restrictie legata de baia in cada (poate sa faci baie foarte fierbinte? sa previi o eventuala hemoragie).

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Doare cand se face chiuretaj?
Ati facut cu anestezie locala sau totala?

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

doare.

anestezie locala. zgarma in tine ca si cand iti rascoleste toate organele, am simtit intepaturi,dureri, intepaturi,dureri... a fost oribil.

acum aproape 4 ani am mai facut un chiuretaj-am ramas insarcinata folosind foite contraceptive pt ca alaptam, fetita mea avea 2 luni si chiar nu am simtit ca pot face un copil atat de repede- dar cu anestezie totala. a fost mult mai usor.

Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Fetelor va roooooog, haideti sa ne protejam pentru a nu fi nevoie sa trecem prin asa ceva!!!!! noi ca noi, dar bietele suflete ce vina au???????
eu ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu ca sunt in viata, intre mine si fratele meu sunt 6 ani, timp in care mama a tot facut chiuretaje ca deh era pe vremea lui 'ceasca, era sa si moara din cauza asta, si le facea singura..brrrrrrr...in fine, nu am facut inca chiuretaj si ma rog la DUmnezeu sa nu ma razgandesc niciodata, sunt atatea metode acum!!! iar daca totusi se intampla il pastrez!!! unde sunt 3 guri, ami incape si a 4-a!! chiar daca facem sacrificii mai mari!!!!
Pupicei si va rog, protejati-va!!!!!!! e spre binele tuturor!!!!!

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE

Mergi la inceput