Preschimbare permis auto

Preschimbare permis auto | Autor: bumpi

Link direct la acest mesaj

As vrea sa-mi schimb permisul auto (schimbare nume si domiciliu prin casatorie. Ar fi trebuit sa o fac de ceva vreme, da n-am avut chef sa ma plimb dupa fisa medicala.
De curand imi spunea cineva ca nu mai e nevoie de fisa medicala la preschimbare, daca permisul vechi e inca valabil. Stiti ceva de asta? Am cautat, dar n-am gasit nimic cu privire la problema.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Sa stii ca si eu l-am preschimbat de curand din aceleasi motive. Iti trebuie fisa medicala, chiar daca cel vechi nu a expirat. Sunt doua posibilitati, sa te trimita medicul de familie la o policlinica unde, contra taxei, iti faci o fisa completa pentru permisul auto fie mergi direct la un centru gen Medicover, Medsana, Medlife, unde )mai scump) faci aceeasi fisa. Eu am facut-o la Policlinica Spitalului Militar, unde nu a mai fost nevoie sa imi ia sange, am dat 500 de mii pe fisa si 500 de mii spaga dr ca sa nu ajung la ac.
Apoi cu actele toate (fisa conducatorului auto care se face la Udriste, certificatul de casatorie in copie si original si buletinul in copie si original- atentie buletinul trebuie si el schimbat, trebuie sa fie pe numele nou si adresa noua) mergi la Udriste la biroul de preschimbari si gata...
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu trebuie sa il schimb, dar nu imi fac tim sa umblu dupa acte. Cel mai sila imi e sa stau la cozi dupa fise si acte. Cat dureaza pana ti-l schimba ???

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

zilele trecute ziceau la stiri ca daca e permisul valabil nu mai trebuie fisa medical. din aceasta cauza cica sunt niste cozi enorme la ghisee. acum nu stiu sigur dar asa ziceau la stiri si ma interesa si pe mine ca sunt in aceeasi situatie ca tine.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Ce ai auzit tu ca nu mai este nev sa-ti faci fisa medicala la preschimbare dc permisul mai este valabil este adevarat si tr sa te prezinti cu 2 saptamani inainte de termenul de expirare, insa in cazul tau este vorba de schimbare a numelui si at i-ti tr fisa medicala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Mi-am schimbat eu permisul vineri. Daca vechiul permis nu este expirat nu este nevoie de fisa medicala. Vedeti ca scrie pe site-ul oficial al politiei. Nu am timp sa caut, dar daca dati un search sigur gasiti.
Ai nevoie de copie dupa buletin, copie dupa permis,copie dupa certificat casatorie, taxa preschimbare permis - 45 RON platibila la CEC si o fisa a conucatorului auto, care se dactilografiaza pe loc. Sunt multe centre de dactilografiere pe langa Udriste. Si CEC este vis-a-vis. Dar era cam aglomerat. Iar noul permis este gata in 2 saptamani.
Si eu am avut aceeasi problema. Toata distractia a durat exact o jumatate de ora. Nu era nici o coada. Sau ma rog, era ceva coada, dar mergea foarte repede.
Si in cazul meu a fost vorba de schimbare de domiciliu si nume si nu mi-a cerut nici o fisa. Si nici nu m-a intrebat nimeni de ce am asteptat atatia ani sa il schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Imediat gugalesc putin ca si io-s interesata.Doamne ce bine ar fi sa nu mai fie nevoie de fisa


EDIT.Am gasit.Uitati aici intr-adevar daca permisul nu e expirat nu mai e nevoie de fisa
http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontentPrefecturaFiles/home/activitatile_prefecturii/permise_si_inmatriculari_auto/permise_si_inmatriculari_auto/index.html#3



Sper sa fie valabil peste tot avand in vedere ca nu-s din Bucuresti....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Cum va spuneam...pe site-ul Prefecturii Olt scrie ca e necesara si fisa medicala.Deocamdata astept sa mi se elibereze C.I si pe urma merg si vad ce zic.Eventual sot chestia asta la imprimanta si le-o pun in fatza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Si eu mi-am preschimbat permisul(schimbare nume ,domiciliu) si nu mi-a trebuit fisa medicala(expira in noiembrie 2007).

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

M-am interesat la politie.Intr-adevar trebuie fisa medicala numai daca permisul a expirat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Nu mai sunt cozi la preschimbari permise. Sunt maxim 4-5 persoane( asta la ora 13 cand am fost eu ).

Mergi la inceput