Streptococ auriu

Streptococ auriu | Autor: nanna

Link direct la acest mesaj

In urma unei analize fetitei mele i-a iesit in secretia nazala strptococ auriu. Am cautat pe google si m-am speriat: tratamente facute ani de zile si degeaba!
Care e treaba cu acest streptococ si prin ce ati trecut daca puii vostri au avut asa ceva?
Pana marti cand ajung cu analizele la dr. innebunesc!
Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

repeta i analiza,poate totusi,nu are nimic.si baiatului meu ii iesise infectie cu pioceanic la analiza de urina si innebunisem.deja med de familie ne daduse tratament cu gentamicina injectabil,cand mi a venit inspiratia sa i repet analizele.am mai dus urina la trei laboratoare diferite si copilul n avea nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Stafilococ auriu poate .
Asta e responsabil de diverse infectii, streptococul beta hemolitic la fel , repeta-i analizele cel mai bine.
Si antibiotic daca e corect rezultatul , ca de la streptotoc se poate ajunge la chestii grave(netratat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Da, stafilococ...scuze!
Ea tocmai ce a trecut de o bronhopneumonie bilaterala ffff grava si dr i-a dat de facut analize pt a vedea ce anume i-a provocat o boala asa de irata. Poate acest stafilococ sa ii fi declansat boala? Si cum se ia oare? De unde
Cred ca o sa ne facem si eu cu sotul meu analize, mi se apre f probabil sa il avem si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Iar la anailza pt alergie i-a iesit valoare mai mare la IgM, oare ce inseamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erix spune:

Buna. Si la baiatul meu i-a iesit streptococ si stafilococ. Si de 1 an si jumate ma chinui sa scap de e. si tot nu stiu daca am reusit. A luat n antibiotice si la exudate ii iesea la fel. Si copilul are acum 1 an si 11 luni. Va dati seama ce l-am chinuit. Nu ma intrebati cate exudate am facut, cred ca vreo 30, si niciodata nu-mi dadea la fel. Sincer, acum nu stiu unde ne situam, ca rosu in gat nu mi-a mai facut si nu l-am mai chinuit, ca nu are inca nici un simptom.
Dar, daca i-a iesit pozitiv, atunci nu prea sunt sanse sa nu-l aiba. De obicei, situatia e nesigura cand ii iese negativ; pt ca, daca a baut o gurita de apa sau ceva, nu mai iese la exudat.
Si vedeti si voi, ca de obicei il au toti cei care intra in contact direct cu el. La mine aveau si bunicii, care vin doar in vizita(zilnic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Cam 30-40% din populatie are Staph. aureus in secretia nazala (purtatori asimptomatici). Si, din cate stiu eu, nu se trateaza decat daca produce probleme (infectii, acnee, etc). Oricum, sansele sunt foarte mari ca dupa tratament sa reapara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Baiatul meu a vut S. aureus la nivelul pielii, cam de pe la 1 an ii ieseau niste pustule asemanatoare cu furunculele peste tot si in nr mare, in jur de 10 odata. Nu va spun de cate ori am facut tratamente cu antibiotice... In final, pe la 3 ani am aflat ca la Inst. Cantacuzino se face un autovaccin pe baza secretiei luate dintr-o bubita. L-am facut, a constat cam din 20 de injectii, cate una la 3-4 zile, a fost cam greu, dar... ne-a trecut! de atunci n-am mai avut probleme.
Acum nu stiu daca fac si cu secretii din nas, dar merita incercat. Cu trimitere de la med de fam nu te costa nimic.
Sanatate multa!


25+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput