Nastere cu Dr. Mendez?

Nastere cu Dr. Mendez? | Autor: Madi

Link direct la acest mesaj

Buna. Sunt graviduta in luna a 6 si am hotarat sa imi schimb medicul din mai multe motive. Am optat pentru Dr. Mendez la recomandarea unei prietene. As dori sa stiu din experienta altor mamici care au nascut cu Dr. Mendez cat mai multe detalii despre dansul, legat de nastere. Eu am o situatie mai speciala, in sensul ca va trebui sa fiu supravegheata indeaproape in timpul travaliului, pentru a se putea interveni chirurgical la nevoie, de urgenta. Ca urmare, la mine va fi f important ca dl dr. sa vina la nastere, banuiesc ca imediat ce voi ajunge la spital. Asa ca vreau sa imi spuneti, din experienta voastra, daca dl Dr. vine la nastere si alte detalii care credeti ca m-ar ajuta (inclusiv ceva preturi la Municipal etc). Astept si PM.

Multumesc mult si astept experientele voastre.

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

uite aici ce am gasit, dar poate iti mai zic si fetele

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79074&whichpage=1&SearchTerms=mendez

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60872&whichpage=2&SearchTerms=mendez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumesc Laura, dar as fi vrut si niste experiente mai recente sau mai detaliate. Mai astept

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Madi, eu am nascut cu doctorul Mendez in 2004. Amintirile imi sunt relativ incetosate si nici nu am termene de comparatie. Cred ca e un doctor bun si rabdator.
Am facut cazariana (eu am vrut, cap sec ce sunt). Ce m-a deranjat a fost:
- nu prea intelegeam ce spune (datorita accentului) si-l tot puteam sa repete
- cam la 12 ore de la operatie m-a pus sa strabat pe picioarele mele distanta pana la bb, treaba care nu mi-a prea reusit si am lesinat bine-mersi pe la jumatea drumului
- biletul de la iesirea din spital nici pana in ziua de azi nu stiu daca-i scris in romaneste sau spaniola.

..in rest a fost ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopo spune:

Buna Madi,

eu am nascut anul trecut, pe 17 aprilie 2007, cu Dr. Mendez; am fost foarte multumita de dansul, pe toata durata sarcinii, intrucat tot ceea ce mi-a spus s-a adeverit; ba imi spuneau la echo ca am colul prea scurt si am risc de avort spontan, el m-a linistit, si asa a fost, n-am avut nici cea mai mica pb.; ba dupa aia ca o sa am probleme din cauza Rh-ului, si n-am avut deloc, si uite asa. Cand vei naste, poti sa fii linistita, vine intotdeauna la pacientele lui, si iti raspuinde la telefon la orice ora! Eu l-am trezit prima data cu o alarama falsa, pe la doua noaptea, mi-a raspins fara pb. mi-a spus ce sa fac; cand s-a hotarat sa vina bebe, a fost pe la 3 si jumatate noaptea, l-am sunat, eu intre timp m-am internat si la 6 dimineata a fost acolo! M-a consultat, a lasat indicatii, mi-a spus ca o sa mai dureze pana nasc, si s-a intors pe la ora 13 cand s-a decis sa imi provoace nasterea. Exista insa si o parte proasta: am nascut cu forcepsul pt. ca nu a considerat necesara Cezariana; bb a avut 4 Kg. la nastere, si m-a schinuit ca pe nu stiu ce....
Cu toate astea cand a vazut ca se ingroasa gluma a luat forcepsul si l-a scos pe bb, fara probleme; din fericire el este printre cei mai buni dr. cand e vorba de aplicat forcepsul si poti sa fii sigura ca bb nu va avea niciodata pb. In sufletul meu nu l-am iertat niciodata ca ne-a chinuit rau atat pe bb cat si pe mine, dar am auzit atatea despre medici, ca eu una sunt ingrozita; oricum ar fi Dr. Mendez nu se compara cu multi dintre asa-zisii nostri ginecologi; e acolo cand ai nevoie de el, e atent, e un bun profesionist si chiar ii pasa de cei din jur, ceea ce e mai rar. Eu sunt din nou inssarcinata si voi naste tot cu el, pt. ca pur si simplu nu mai vreau sa faca nimeni experimente pe mine; Am vazut in Municipal medici care nu vin la nasteri, sau care se poiarta cu pacientele de parca ar fi niste animale si nu exagerez cu nimic; asa ca poti conta pe profesionalismul domniei sale, si daca ai ceva pb. poate ca e mai bine sa optezi pt. cezariana inca de la inceput;

mai vorbim,
Mami Clopo 28+ si radu-Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Daniella multumesc pentru raspuns. Mai spune-mi te rog, dl dr ti-a raspuns la telefon pe perioada sarcinii, daca ai avut vreo problema?!

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumesc mult Clopo pentru detalii. Ma ajuta orice informatie primesc. Din pacate nu stiu daca cel mai bine pentru mine ar fi cezariana..parerile sunt contradictorii in aceasta privinta. In plus, am auzit ca Dr. Mendez nu prea ar fi de acord cu cezariana la cerere. Voiam sa te intreb: nu ai nascut cu epidurala?!

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Madi, dr. Mendez raspunde la orice ora la telefon. Si la consultatii are multa rabdare si raspunde la orice intrebare, indiferent de cat de prosteasca pare.
Si referitor la cezariana nu a fost (prea) reticent, eu i-am zis din prima ca asta vreau si n-a incercat sa ma convinga s-o las balta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopo spune:

Pupici,

Daniella are dreptate, dr. Mendez iti raspunde la orice intrebare si are multa rabdare; dat fiind ca eu am nascut cu probleme destul de mari pt. ca bb a vut 4 kg, si sincer a vazut ca sunt foarte suparta pe el, ca ne-a chinuit pe bb si pe mine atat de mult, a venit la mine si a stat si mi-a explicat pas cu pas ce s-a intamplat si mi-a promis ca bb nu o sa ramana cu sechele; si asa a fost; da, am facut epidurala, si cat timp am fost sub efectul ei eram iepuras pe acolo, nu ma durea nimic, reusisem sa-l imping pe bb destul de mult; necazul a inceput cand s-a dus efectul anesteziei.

Pupici ,

Clopo mama lui Radu-Mihnea si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumesc mult de tot pentru informatii.

Clopo cred ca tu ai termenul doar cu o saptamana, maxim doua mai devreme decat mine.

Mai astept si alte mamici cu informatii.

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopo spune:

Pupici,

posibl Madi, DNP-ul meu este 6 mai 2007, al tau?

Clopo, mamica lui Radu-Mihnea si 29+

Mergi la inceput