grup de suport pt.renuntare la fumat (2)

grup de suport pt.renuntare la fumat (2) | Autor: sigrid26

Link direct la acest mesaj

am incercat timid aici

si va invitam in continuare cu mai mult sprijin si hotarare la capitolul 2.
Succes tuturor!

---------------------------------------------------------------------
Ioana noi ne am lasat in familie , si fumam aproape de 3 pachete impreuna , avem trei saptamani acum.Eu zic ca in loc sa luati pachetele si sa fumati ,mai bine luati un calendar si taiati ziua amandoi , prima zi victoriaosa a voastra impotriva tutunului, asa din pacate a bifat el o victorie .Eu zic sa mai incercati , eu sunt alaturi de voi si daca eu care nu am ambitie am reusit , atunci nu este asa greu!

Mamica de printesa de 5 anisori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Pt sevraj apelati cu incredere la guma cu nicotina , chiar are efect la starea de rau(nu la dependentza gestului)

Mamica de printesa de 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

sigrid26, m-am apucat dupa o luna din prostie.Aveam deja 1 saptamina de cand nu fumam cand o firma de tigari mi-a trimis gratis un pachet acasa(vedeti, ispita).Am aprins o tigara, nu am tras nici un fum,an aruncat-o repede peste balcon, am mai aprins inca una, am aruncat-o si pe aceea(asta se intimpla inainte cu o zi de a face o sapt.sau 2 fara fumat nu mai tin minte).Apoi nu am mai fumat eloc.Pana can mai aveam 2 zile sa se faca o luna si s-au gasit niste prieteni care mi-au spus ca nu o sa rezist.Asa au stiut ei sa ma incurajeze.Eu in loc sa ma ambitionez, am renuntat la lupta.Asta dupa ce trecusem de perioada grea si chiar organismul meu nu-mi mai cerea nicotina.O prietena chiar mi-a dat sa trag 2 fumuri,bineinteles la cererea mea
Si asta a fost.Doar ca nu inteleg ceva:daca ma simteam atit de bine fara tigari, de ce a trebuit sa ma reapuc?Pt. ca, fetelor, va spun sincer, era atit de bine fara tigari..Sincer, doar rimele 2 zile sunt grele,iti vine sa fumezi, poate chiar visezi in prima noapte ca iti da cineva tigari.Dar, credeti-ma ca se merita.Dupa 2 zile, senzatia pe care o ai atunci cand te trezesti dimineata(fara acel gust oribil in gura),acea senzatie merita tot efortul din partea noastra.upa 2 zile, felul in care arata tenul nostru, vocea, totul..fac sa merite acest efort.
Eu cred ca am sa decid:astept pana incepe Postul, adica pe data de 19 si gata VOI INCERCA DIN NOU.
ioana55, prima zi este grea, a oua zi si mai grea, dar gandeste-te cat de greu ne este ca si fumatori.Nu se compara.Mai bine te chinui cateva zile(nu este un chin atit de mare pe cat pare)decat sa ne stricam sanatatea cu buna stiinta si altii sa-si faca vile de pe sanatatea noastra.
Dar stiti fetelor ce m-a uimit pe mine cel mai tare in luna in care nu am fumat?Faptul ca, desi cand fumam eram o persoana f nervoasa,atunci cand m-am lasat nu mai aveam nici urma de nervi, eram f calma..Asta in ciuda faptului ca se spune ca tigarile calmeaza.Este o mare prostie sa credem asta.Intr-adevar, cand ma enervam din diferite motive, in primele zile, aveam tendinta sa fumez,dar trecea repede.Totul este sa rezisti cateva minute si sa te gandesti atunci la cat rau ne fac tigarile si eventual sa te uiti la persoanele fumatoare, la ce fel de fata schimonosita si tuciurie au in comparatie cu persoanele care nu fumeaza.Si, stiti ce am mai aflat in timpul cand nu fumam?Ca fumatorii sunt predispusi la boli nervoase tocmai din cauza fumului de tigara care, nu numai ca nu calmeaza, ci ne enerveaza f mult.Faceti acest experiment pe voi si veti vedea.Sau sa ne spuna si fetele care s-au lasat si veti vedea ca ne vor spune ca sunt mult mai calme de cand nu mai fumeaza.O asistenta chiar mi-a spus ca din cauza tigarilor sunt oameni care au intrat si in depresie(nu pt. ca s-au lasat ci pt. ca fumau f. mult)
Asa ca, fetelor dragi, haideti sa incercam in nou.Chiar se merita.Si nu va mai spun ca, in timpul in care nu am fumat puneam pe zi deoparte cate 50-100 mii.Si chiar se vede la buzunar.
Vreau sa va mai spun ca eu m-am lasat de fumat intr-o zi de miercuri si vineri seara am fost la cineva care fuma.esi persoana respectiva nu a fumat deloc cat am stat eu acolo, puteam f bine sa-i cer o tigara, dar nu am facut-o.Pur si simplu nu-mi cerea organismul.Si asta dupa doar 2 zile de cand renuntasem.Si dupa ce am venit acasa de la acea persoana nu mi-am aprins nici o tigara fara nicotina.Pur si simplu nu vroiam.Eram mindra de mine.
Alt lucru interesant este faptul ca, dupa doar cateva zile fara tigari urcam etajele fara sa obosesc.
Ce m-a ajutat f mult in primele zile?O detoxifiere puternica, detoxifiere pe care eu am inceput-o din nou de ieri pt. a ma ajuta si pt. a-mi fi mai usor cand va incepe Postul, adica peste 2 saptamini.
Apoi, m-au ajutat in primele 2 zile tigarile fara nicotina.La noi nu se gaseste guma cu nicotina, dar aceste tigari chiar ajuta.Sunt asa de rele, incat peste 2 zile nu-ti mai trebuie, ti se face rau si cand te uiti la ele.
M-au ajutat f mult si fetele de pe forum.In fiecare dimineata citeam ce se scria aici si, credeti-ma, imi erau de mare folos sfaturile de la fete.Stiam ca nu lupt singura impotriva acestor tigari blestemate
Ce spuneti fetelor,incercam?Daca vom fi impreuna vom reusi mult mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Nadyana, eu m-as baga la intrecerea asta de pe 19 .Sa fim amandoua odata .Cred ca in perioada asta ar trebui sa ne pregatim psihic si eventuasl sa ne impacam cu ideea asta ca de pe 19 februarie nu mai fumam niciodata .Pt mine e mai rau de data asta (fatza de celelalte incercari)ca nu pot lua Zyban pt ca alaptez.Eu efecte secundare de la medicamentul asta nu am avut in afara de somn agitat si vise urate .Chiar ajuta !!Eu , data trecuta nu am avut sevraj .Ideea de a intelege ca niciodata , dar absolut niciodata, nu vei mai fuma vreodata te face sa fii mai calm si sa te impaci mai repede cu noua ta postura de nefumator.Eu m-am reapucat dupa 4 luni de abstinentza din prostia foarte mare ca am si eu dreptul sa fumez o singura tzigara , doar una , ca sa-mi aduc aminte cum era Apoi celelalte au venit de la sine.
Haideti fetelor sa mai incercam inca o data !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Nadyana multumesc de raspuns, chiar eram curioasa .Din pacate unii prieteni nu sunt chiar asa binevoitori si eu am avut o fata la curs si se lasase de o luna , am avut o petrecere si a cerut tigari .....eu i am zis sa si cumpere daca ii trebui(pe atuncu fumam)dar celelalte colege nu stiau cum sa ii indese tigara pe gat , pacat.......cred ca invidia e mare atunci cand cineva reuseste.Oricum acum sigur nu ai sa mai faci aceiasi greseala.Eu sunt alaturi de voi depe 19 , va astept aici.

Mamica de printesa de 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Ioana, eu data trecuta , cand am reusit sa ma las de fumat 4 luni , am folosit Zyban (reduce sevrajul sau e aproape inexistent).Ideea e ca trebuie sa fii foarte hotarata cand vrei sa te lasi .Pe mine m-a ajutat mult ideea ca nu voi mai incerca vreodata sa fumez .In prima zi a fost mai greu in primele 3 ore si atat .Acum , cand voi incerca din nou, nu voi mai putea lua zyban pt ca alaptez(saracul bebe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Sa-ti traiasca bebe si in nici un caz sa nu iei zyban.Cand m-am lasat eu,tin minte ca am fost la o prietena farmacista si mi-a citit intr-o carte de farmacologie sau asa ceva despre acest medicament si m-a sfatuit sa nu iau.Actioneaza la nivelul creierului si poate avea multe reactii adverse.Este un medicament f puternic si am auzit ca este si eficient,dar una din reactioile pe care le poate a parca citisem ca poate fi si depresia.Asa ca, noi ne putem lasa si fara zyban, sau cel putin asa speram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Nadyana, e clar ca acum nu pot sa iau zyban .De efectele secundare ale medicamentului am citit si eu , dar eu nu am avut decat somnul agitat atunci cand am luat .Clar e ca si fumatul are efecte secundaredar asta nu ne-a oprit sa ne oprim .Pe de alta parte la toate medicamentele sau aproape toate scriu aia un cearsaf de reactii secundare asa ca sa fie acolo in caz de ceva...Asa ca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Da, dar multe din efectele secundare pe care le are intervin la nivelul creierului.Si daca farmacista a spus ca mai bine nu..doar ea avea tot interesul sa vinda..Lasa, noi incercam si fara.Daca am reusit odata,vom reusi si de aceasta data.Va pu si va urez o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flr spune:

iubitele mele va spun sincer si sa credeti m-am lasat da fumat acum 2 ani si acum este fffff departe gandul sa mai fumez vreodata,acum daca ma credeti am ajuns ca o baba sincer nu mai suport femeile care fum mi se par vulgare,nu stiu de ce ptr ca si eu am fum 10 ani,dar din dorinta de a face un bb am renuntat si am reusit sunt ff mandra de asta,intr-adevar m-am ingrasat 10kg la care ma chinui si acum dar stiu ca nu mai miros ca un barbat si tusesc ca unul bolnav,asa ca va spun merita!!!!succes!!!aaa si un sfat te lasi de azi si gata nu te mai gandesti la ele nu incepeti cu;azi am fumat doar una samd;ptr ca nu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Felicitari draga mea!Si noi vom reusi.Ai dreptate:este adevarat ca femeile care fumeaza nu doar ca sunt vulgare, dar miros ca un barbat, tusesc f urat, tenul lor arata cum nu se poate mai rau si f obosit.In loc sa mirosim a parfum, sa fim feminine, noi mirosim mai urat ca unul de pe strada cand fumam.Am observat cum tenul meu se supara chiar dupa ce fumez primele 2 tigari, dar ganditi-va si observati atent cum arata tenul nostru dupa obisnuitul pachet fumat pe zi
Si f important este ca fumatul duce la infertilitate si la depresie

Mergi la inceput