VARICOCELUL

VARICOCELUL | Autor: ella_72

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor !
As vrea sa dezbatem problema varicocelului ...cred ca suntem multe care avem soti cu aceasta problema ....
Ce ziceti ?
La sotul meu inca nu s-a confirmat diagnosticul , dar se presupune ca asta ar fi cauza oligospermiei lui .
Am cautat notiuni despre asta .....dar vreau sa stiu reusite , adica bebici....
Titelu stiu ca este un caz fericit ....
Cine vrea sa ne spuna mai multe .....ii multumesc mult !!!

Ella

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Ella72: Cred ca ai ales un subiect care ne intereseaza pe multe dintre noi.....astept si eu opiniile fetelor cu experienta. Sotul meu a fost diagnosticat cu un varicocel incipient care, dupa spusele medicului, nu trebuie operat......vom vedea si evolutia....
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si sotul meu a fost diagnosticat recent cu varicocel , chiar daca boala o are de mult si noi n-am stiut. Din aceasta cauza spermogramele ieseau naspa. Dar eu am reusit chiar si asa sa raman insarcinata de 2 ori in decurs de 1 an si 2 luni.
El v-a face operatie intr-o luna sau doua, desi i s-a spus ca nu garanteaza nimeni ca dupa aceea totul v-a fi bine.
De ex. nasul nostru e ginecolog si are varicocel, nu s-a operat ( tocmai pt. ca nu e chiar relevant)si are 2 copii din doua casnicii.
Depinde de fiecare corp.

Noi 2 singurei
http://tt.lilypie.com/Nn410.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mai multe informatii:

Varicocelul

Definitie :
Varicocelul apare atunci cand se dilata venele din jurul cordului spermatic Cordul spermatic tine testiculele in scrot.


Cauze, incidenta, factori de risc
Varicocelul apare atunci cand valvele din interiorul venelor din jurul cordului spermatic nu functioneaza adecvat. Aceasta functionare defectuoasa impiedica curgerea normala a sangelui ducand la dilatarea si largirea venelor. ( Este acelasi care se petrece la venele varicoase al e membrelor inferioare.)

Varicocelul de obicei se dezvolta incet si posibil fara nici un simptom. Apare frecvent la barbatii intre 15 si 25 de ani. Varicocelul se intalneste mai des pe partea stanga si este deseori cauza de infertilitate la barbati.
Aparitia brusca a varicocelului la barbati in varsta poate fi cauzata de o tumora renala care a afectat vena renala, alterand curgerea normala a sangelui prin vena spermatica.


Simptome :
-vene vizibil angorjate, ingrosate, incrucisate in scrot
-infertilitate
-umflatura nedureroasa in scrot de obicei pe partea stanga.


Semne si teste
Daca aveti varicocel, doctorul va simti la palpare formatiune tumorala de consistenta scazuta (moale) de-a lungul cordului spermatic, un fel de punga cu viermi. Oricum aceasta masa poate sa nu fie palpata stand jos sau intins.
Testiculul pe partea varicocelului poate fi sau nu mai mic decat celalat.


Tratament
Conduita in varicocel este urmatoarea: exista 3 proceduri; fie tratament chirurgical clasic, tratament chirurgical laparoscopic sau embolizare prin cateterism.

Varicocelul poate fi tinut sub control cu ajutorul unui suspensor.
Oricum, daca durerea continua, daca apare infertilitatae sau atrofia testiculara, mai departe va fi nevoie de tratament.

Tratamentul include indepartarea pe cale chirurgicala, laparoscopica sau embolizarea prin cateterism.
Ambele procedee pentru corectarea chirurgicala a varicocelului, se pot efectua ambulatoriu. Incizia se efectueaza de regula de regula la nivelul abdomenului inferior, In primele 24 de ore dupa operatie, deasupra zonei respective se pot pune pungi cu gheata pentru a reduce edematiereea (umflarea) zonei.

Embolizarea prin cateterism.de asemenea este efectuata sub anestezie locala. Aceasta interventie se efectueaza printr-o punctie la nivelul santului dintre coapsa si abdomen.
Vei fi sfatuit ca un timp dupa operatie sa folositi gheata si un suport scrotal(suspensor).

Complicatii
Posibilele complicatii includ hematomul( formarea de cheag de sange), infectia sau anumite leziuni ale scrotului sau a arterei care iriga testiculul.

Prognostic
Varicocelul in mod obisnuit este inofensiv si nu necesita tratament. Indicatia chirurgicala este necesara cand apare infertilitatea sau atrofia testiculara.


Mergeti la medic:
Daca descoperiti ca aveti o umflatura la nivelul testicolului, sau aveti nevoie de tratament pentru un varicocel deja diagnosticat.

Noi 2 singurei
http://tt.lilypie.com/Nn410.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Si noi avem varicocel. Am scris despre asta la cap Azoospermie caci la asta am ajuns.
Daca aveti ceva mai multe da intrebat sau de raspuns astept un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

BUNA ELLA,SI SOTUL MEU A SUFERIT DE ACEASTA PROBLEMA,CA SI TINE SI NOI INCERCAM SA AVEM UN COPIL DE 4ANI SI LA PRIMA SPERMIOGRAMA CARE A FACUTO A DESCOPERIT CA ARE VARICOCEL SI AU SPUS MEDICI CA DE ASTA NU REUSIM SA AVEM COPILUL,SA OPERAT A REPETAT DIN NOU SPERMIOGRAMA SI REZULTATUL A FOST EXTREM DE BUN,DAR EU INSARCINATA TOT NU AM RAMAS DECI AM FOST SI LA ALTI MEDICI CARE NE-AU SPUS CA ASTA NU INTRA CU NIMIC TREABA CU VARICOCELUL,SORA MEA ARE DOI COPII SI SOTUL EI CARE ARE MINUNATII SI SOTUL EI CARE ARE VARICOCEL NICI ACUM NU SA OPERAT DECI STAI LINISTITA CA NU CRED CEL PUTIN CA ASTA AR FI PROBLEMA TE PUP SI MULTA,MULTA BAFTA SI ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL SA AI CIT MAI CURIND UN


MS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

TITELU unde esti ??????
Incurajeaza-ne .....


Ella ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci_miru spune:

Buna seara fetelor!
Frumos subiect ati mai gasit si interesant. De ce spun asta? pentru ca eu asteptept niste lamuriri.. daca se poate.Spuneti varicocel? Cine stabileste diagnosticul? Cum se manifesta mai precis? Pentru ca eu cred ca si noi tot acesta problema avem. Mai precis de o buna perioada de timp ( citiva ani) tot incerecam sa avem un BB dar nimic. Am facut chiar si un fiv dar tot nu a reusit. Spermograma sotului meu este A+B = 0. Investigatiile facute inainte de fiv a inclus si o vizita la medicul urolog, unde sotului meu i s-a facut o ecografie. Nimic despre umflatura pe care o are in scrot ( mai precis o umflatura care seamana mai degraba cu un al treilea testicol, moale la pipait, si care pe mine m-a inspaimintat de cind l-am simtit prima data!), totul in regula ,prostat in limite normale, deci nimic.Sotul meu imi spune ca nu-l deranjeza sub nici o forma, deci ce sa cred? ar putea fi sau nu varicocel? Sa nu rideti de mine ca eu pun intrebarile mai babeste asa pe intelesul nostru al oamenilor mai simpli.


Va multumesc mult,
Miru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Miru, vezi ca ai mai sus niste informatii despre varicocel.

Trebuie sa mergeti la medic, doar el poate depista daca are sau nu varicocel. Se poate depista si manual. Sotului meu asa i-a fost depistat. Nici pe el nu-l deranjeaza, dar el vrea sa faca operatia. Si asa cum am scris mai sus , eu am ramas de 2 ori insarcinata chiar daca el are varicocel.
Multa sanatate.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Fetelor ...la sotul meu s-a confirmat clar diagnosticul : VARICOCEL .
Este programat pentru operatie in martie
Nici nu stiu daca trebuie sa ma bucur sau nu....desi doctorul i-a spus ca asta ar rezolva problema noastra in totalitate sau nu....
Mie imi este putin teama dar in fata sotului meu sunt super optimista...
Voi ce ziceti ? Cunoasteti cazuri ? Astept orice fel de informatie si va multumesc mult pentru asta...

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sotul terbizei a avut varicocel,s-a operat si si-a imbunatatit spermograma foarte mult,acum au un bb de cateva luni!De la 15 mil,parca a ajuns la 60 si ceva de milioane!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput