Par crescut sub piele!

Par crescut sub piele! | Autor: acusor

Link direct la acest mesaj

Am facut prostia sa ma epilez inghinal cu aparatul. Unul dintre fire n-a mai vrut sa iasa si a crescut mult sub piele pana am facut o mica galma. Degeaba "ma maltratez" ca nu vrea sa iasa deloc, pentru ca pielea e mult prea fina acolo ca sa pot proceda ca la un cos. Mai patesc asa pe picioare, dar reusesc mai mereu sa scot micul cosulet.

Ce sa fac? Daca ma duc la o cosmeticiana reusesc sa-l scot? Ma gandesc ca nu e bine sa-l las acolo.

Scuze, daca mai e pe undeva subiectul.

Pupici
Andreea si Teo (26.08.2005)
Cat de mari suntem

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si eu am patit asa mai demult. Aveam galme multe si m-am speriat. Sincer, nu mai stiu exact cum a trecut. Cred ca in timp firele ies catre suprafata si sunt mai usor de scos. Oricum de atunci ma epilez inghinal numai la cosmetica.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Verifica sa fie intr-adevar un fir de par si nu altceva..in zona inghinala sunt f. multi ganglioni care se pot inflama (depinde de persoana)

Nu te mai epila cu epilatorul - si eu patesc la fel..nu-mi explic..cand ma epilez cu ceara, totul e OK!

Pune un tamponel mic/plasture cu IOD si lasa-l 1-2 zi(mai umezeste-l din cand in cand cu iod - vezi ca peteaza lenjeria!).Se va retrage si vei putea sa-l killeresti...e probata treaba!

Si pe viitor hidrateaza f. bine zona dupa fiecare dus (crema de corp), astfel se "emoliaza" pielea si firele 'erup" mai usor (asta am invatat-o de la cosmeticiana)

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Si eu mai patesc asa din cauza epilatului cu aparatul.Se formeaza o mica galma si pana nu iese firul de par la suprafata o tot chinui! In momentul in care reusesc sa-l scot se retrage imediat umflatura.Urata treaba!



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

asteapta ca o sa iasa pana la urma singur. eu am frecvent aceasta problema (singer credeam ca sunt singura din lumea asta) iar ultima data a durat 2 luni pana a iesit firul la suprafata.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Multumesc mult raspunsuri. Am observat si eu ca la ceara nu patesc asa. Doar la aparat. Nici nu ma mai fac inghinal cu aparatul. M-am lecuit.

Nemary, deja la mine au trecut 3 luni de cand e "nemernicul" ascuns.

Mama_lui_alex, o sa incerc si varianta ta. E sigur fir de par. Am reusit la un moment dat sa scot mare parte din "chestia" care e produsa de un cos, dar firul inca e acolo. Ieri am incercat din nou, da' n-am reusit decat sa-mi dau sangele. Mai incerc . Intre timp, incerc chestia cu iodul.

Pupici
Andreea si Teo (26.08.2005)
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

urata treaba.mi se mai intampla si mei uneori,il las ce-l las si daca vad a nici prin stoarcere nu reusesc sa scot incapatanaul fir, atunci trec la operatiunea acul,dar tb avuta mare grija.Acum depinde in ce zona e,daca ai pozitie sa lucrezi.Mie asa mi le mai scotea cosmeticiana.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Mergi la cosmeticiana, cu un cutitas spacial o sa ti-l scoata
Mai poti face un masaj cu malai pe pielea uda si apoi spala cu un burete abraziv- gel lufa. Daca este f bine ascuns n-o sa iasa, dar dupa ce mergi la cosmeticiana fa saptamanal un peeling, cu gomaj de dus sau malai.... cremuitul pielii cu o crema grasa(pt mine e perfect uleiul de masline) sigur nu vei mai avea probleme.

Crystina, An-k, Olim, Andre ea si Cookie

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Eu ma fac cu epilatorul peste tot si inainte o pateam mereu, nu numai inghinal, chiar si pe picioare aveam foarte multe fire de par infectate. Aratau ca si la tine, ca niste galme pe care cand le spargeam iesea infectie si cate un fir de par adanc crescut in carne. Acum nu mai am probleme, cu toate cu utilizez in continuare epilatorul ( eu aveam aceeasi problema si cand ma epilam cu ceara). Ce fac:
1. cand ma spal folosesc de fiecare data o manusa de lofa
2. dupa fiecare dus ma dau crema de corp
3. de doua-trei ori pe saptamana imi fac un gomaj corporal
4. inainte de epilat fac o baie cat mai calda (pentru deschiderea porilor) si imediat dupa epilat ma dau cu Baneocin unguent (numai inghinal) si cu crema de tataneasa sau galbenele pe restul corpului, iar pentru axila folosesc baneocin pudra

Crede-ma ca nu mai am nici o problema, foarte, foarte rar mai apare cate un fir de par crescut anapoda, dar si pe ala il rezolv foarte usor cu un simplu gomaj.
Daca ai rabdare sa incerci ai sa vezi diferenta imediat, mie inainte, indiferent de metoda de epilare, mai mult de jumatate din firele de par imi cresteau sub piele, cel putin picioarele imi aratau oribil, nu aveam nici o sansa sa port fusta sau pantaloni scurti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa le urmez. Din pacate, eu ma epilez pe apucate. Adica, cand ma lasa fii-miu. Un picior o zi, altul o zi si tot asa. Deci, nu prea apuc sa fac baie inainte de epilat. Dar celalte, pot sa le fac. Numai trebuie sa ma tin. Am manusa lofa, dar nu prea ma spal cu ea. Nu stiu de ce.

Pupici
Andreea si Teo (26.08.2005)
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

Firele de par cresc sub pele atunci cand se rup la epilat.Acelasi lucru se poate intampla si atunci cand te epilezi cu ceara daca operatiunea nu se face corect.
Un gomaj corporal sau o manusa lofa sunt f eficiente.


------------------------
ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD

Mergi la inceput