Pentru emigranti : V-ati intoarce in romania?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamac spune:

Eu nu m-as intoarce! Imi lipsesc parintii si rudele, dar cu avionul, intr-o ora pot sa vina la mine sau pot sa merg la ei, deci nu e o problema. Acum cu web cam-ul ne putem vedea asa ca totul e mult mai simplu fata de acu' 11 ani cand am plecat din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gulshan spune:

am votat never say never!
mi-e dor de romania,in sensul de dorul de familie,locurile copilariei...chestii de genul asta.dar atunci cand merg in vizita,dupa 2-3sapt...te bucuri ca ai unde pleca.si uite asa imi trece dorul de romania iar ptr o perioada.
oricum situatia e diferita cand amandoi sunt romani,cred ca dorul e mai intens,decat in cazurile cand sotii sunt straini si cand ei nu se dau in vant sa se stabileasca in romania,cand au variante mai bune.
oricum,venim cu drag in vizita in romania!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariyana spune:

Eu m-am intors de un an in Romania, cand ma aflam in Spania spuneam la fel,, ca nu o sa ma intorc niciodata, dar...ma saturasem... am invatat ca trebuie sa te multumesti cu mai putin, si sa ai liniste si pace multa...e cea mai buna solutie, pt ca si aici se poate trai destul de bine...important e sa stii sa et bucurii de ceea ce ai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

DIN PUNCT DE VEDERE MATERIAL SI EU SI SOTUL SUNTEM REALIZATI IN TZARA, tot ce ne-am propus, ne-am indeplinit. Nu as pleca niciodata din Romania, decat doar in vacante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alerazvan spune:

daca am gasi de munca mai usor si daca salariile ar fi un pic maoi mari as veni si acum acasa ca tare e greu printre straini.avem de toate si putem sa ne permitem orice dar nu era mai bine ca lucrurile astea sa se intample la noi acsa unde ne sunt originile nu printre straini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Nu m-as intoarce. Nici daca as castiga la loto.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alerazvan spune:

eu merg pe optiunea ,,daca lucrurile se vor imbunatati,,dar nu prea cred oricum speranta moare ultima.Mi-as dori sa ma intorc in tara mea ca acolo am crescut si toate amintirile copilariei mele sunt acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Jamais à tout jamais!
Niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olteana26 spune:

Eu am ales NICIODATA! De ce sa ma intorc inapoi intr-o tara care nu-mi ofera nimic?! RO e condusa numai de escroci care au marit TVA-ul la 24% ,au taiat salariile cu 25%, au redus din indemnizatia pt. parintii care au bebelusi, au redus pensiile si compensatiile pt. caldura, medicamente, etc. Cand vorbesc cu parintii si prietenii va spun ca mi se face rau, nimeni nu imi zice ceva de bine, toti sunt la capatul puterilor. In Ro e bine sa traiesti cand ai salarii cel putin peste 2000 de euro sau dolari, in rest vai de mama lor! Asa ca NICIODATA e raspunsul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Considerari intoarcerea in Romania?


Sondaj la cererea publicului


noi ne-am intors (repatriat) in Romania dupa aprox 15 ani America, am stat 2 ani, dupa care ne-am intors inapoi aici-in America.
Desi aveam casa frumoasa la mare, afacere, banii, rude si relativ tot ce trebuie... dar nu ne-am mai putut acomoda in Romania. Motive...f.f. multe!
Am foacut o data aceasta greseala, a 2-a oara nu se va mai intimpla.

Nu mai vreau sa merg in Romania decat in vizita la cativa ani. Atit!

Cine vrea pe privat mai multe informatii referitoare la "repatrierea noastra" o fac cu cea mai mare placere le voi da.
Sunt foarte multumita acum, cu alti ochi vad America, apreciez tot ce am aici, mai ales bunul simt si civilizatia.

Multumesc lui Dumnezeu ca ne-am putut intoarce in America.



michelle

Mergi la inceput