Pentru emigranti : V-ati intoarce in romania?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Daca ar fi dupa mine, chiar miine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Nu, nu m-as intoarce, dar nici aici nu as ramane ptr nimic in lume.
Mi-am dorit mereu sa traiesc intr-o tara tropicala, sa deschid ochii si sa vad marea, sa imi iau pruncul , barbatul, sa ies in" fata blocului", pe plaja, sa servim acolo cina...
ador soarele, caldura, muzica, viata simpla...ador exact ceea ce nu am aici...

asadara si prin urmare, sper ca Cel de Sus sa na ajute sa zburam cat mai curand spre destinatia dorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Nu prea cred...Inainte de venirea in Elevtia eram in mari dubii cum va arata viitorul. Calatorisem foarte des si inainte ,insa nu ma vedeam rezidenta in alta parte decat acasa, in romania. Pe masura ce timpul a trecut si experientele s-au adunat am inceput sa pierd speranta unei vieti normale asa cum ne doream si asa cum am vazut ca se poate in alte parti, asa ca am luat decizia schimbarii...Si a fost o decizie cum nu se poate mai buna pt noi. Din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Sincer as raspunde ca da ,nu incape nici o indoiala.De ce sa spun k niciodata pt k traiesc bine, pt k am tot ce imi doresc?Sunt oameni care nu vreau sa se intoarca pt k nu mai au nimik in romania,dar eu ce am ?-o mama, o sora,un nepot.DESTUL am lipitsit ,ei credeti k nu-mi duk dorul?Sunt romani care isi ascund identitatea....

crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Imi iubesc tara cu o ura nebuna, Romania , pentru mine, nu se rezuma doar la muntii Carpati, Delta Dunarii, etc.....Romania este asa cum este din cauza oamenilor. Am lasat in urma parinti, frate, bunici, prieteni, locurile copilarie...este greu dar cand ma gandesc cate am realizat in Canada in 2 ani de zile nu-mi vine sa ma intorc in tara. Mama mea dupa 30 de ani de munca castiga inca 6 milioane de lei pe luna, am frate student in Bucuresti pe care-l mai ajut cu bani pentru ca altfel nu se poate. Imi sun parintii saptamanal si-i simt din ce in ce mai descurajati.
Sunt multe de spus, pareri pro si contra, nu vreau sa pic in cealalta extrema nici sa fac comparatii, pot doar spune ca, aici, mi-am gasit o parte din liniste, mi-am recuperat o parte din vise, nu ma mai simt umilita de fiecare functionar public sau manelist cu BMV.
Idealismul de tanar student a fost zdrobit in 2 timpi si 3 miscari, asa ca am decis sa ne facem bagajelul si sa incercam in alta parte.
Oriunde va poarta destinul sper sa va gasiti linistea sufleteasca.
Imbratisari cu drag.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?ownerId=112104402&artistType=&photoFuid=00103926520300w4Xv7Y392652 POZICI

Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Si eu tot "never say never!" votez.
N-am plecat pentru ca "nu mai puteam in Romania". Am plecat pentru cariera, de curiozitate etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kaiuda spune:

eu una m-as intoarce cu inima deschisa daca ar merge lucrurile putin mai bine..familia imi lipseste foarte mult, chiar daca ii vad pe ai mei in fiecare an tot le duc dorul:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


sigur ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu m-am intors in Romania de 3 ani, dupa 5 ani de stat in Franta. Si da, am avut emotii la intoarcere.

Dar nu imi pare rau. Nici ca am fost in Franta, nici ca m-am intors in Romania.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinake spune:

ma gandesc ff serios sa ma intorc!!! aici imi pare ca e cel mai bine!!!alaturi de familie si prieteni, nu printre straini!!!!!

http://tt.lilypie.com/IiZQp2.png
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput