Exercitii Oberlander-pentru copii de la 2 la 3 ani

Exercitii Oberlander-pentru copii de la 2 la 3 ani | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Cine stie cum se fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Exista cartea "Ghid practic pentru cresterea copilului pana la 5 ani " , de June R. Oberlander , profesor psiholog in SUA- cartea a fost tradusa si publicata de catre editura Niculescu in 2001, din pacate , de atunci nu a mai fost reeditata , desi eu cred ca au fost solicitari ( numai prietenele mele , o gramada , care au scris la editura, si au primit raspunsul ca , deocamdata , nu se reediteaza) Eu am avut marele noroc sa iau de la ei ultimele 2 bucati pe care le aveau pe stoc ( una dintre ele pt. o prietena) , dar se gaseste in bibliotecile publice. Eu am vazut 8 exemplare la noi in oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Poate ar fi bine sa "obligam" editura sa reediteze cartea , ar fi si un cadou bun pt. viitoarele mamici , ce ziceti?-scriem un"memoriu" catre editura?Il semnam anonim - cu nick-urile de pe DC...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Magnolia, eu as fi dispusa sa suport contravaloarea fotocopierii ei, pana reediteaza cartea editura ne cresc copii.Si mai super ar fi sa o scanam si sa o dam pe "post".

Ma poti ajuta cumva?

Ile 17 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1365dbc0fb60f4c8cb0a71&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz Victorash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Ilenutza , sincer , nu ma pricep la termenii tehnici , ce inseamna exact fotocopierea?Adica sa fac poza paginii si sa-ti trimit pe mail? Asta as putea sa fac , ca am aparat si calculator , dar mai mult nu ma pricep...( Sa nu cumva sa radeti, )Iar despre scanare , habar n-am cu ce se mananca acest termen stiintifico-fantastic!Daca poti sa -mi explici ca unei babe de la tara , poate am gasi o rezolvare , ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Ilenuta, e o idee geniala cu scanarea...te poti ocupa tu de asta? Cu aparatul foto nu cred ca iese atat de lizibila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Cica pofta vine mancand!Ia sa va fac eu un pic de "pofta" cu primul exercitiu de la 2 la 3 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Cica pofta vine mancand!Ia sa va fac eu un pic de "pofta" cu primul exercitiu de la 2 la 3 ani!





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cand am zis fotocopiere m-am gandit la xeroxare pur si simplu.Adica daca ai putea sa o duci la un xerox undeva, daca ai prin preajma, si sa platesc copierea.Acu ' nu stiu in ce oras locuiesti, eu sunt in Bucuresti.Dar as putea sa iti trimit banii prin posta.

Cate pagini are cartea? Eu am citit ca are cam 250.Asa are si editia ta?Nu ar costa chiar asa mult, cam 1500 e pag de xeroxat.

Scanarea presupune fotocopierea cartii dar nu pe hartie ci in calculator, intr-un fisier, ca un document in word sa spunem.Nu stiu cat costa la un centru care se ocupa de asa ceva , dar are sotul meu la servici si poate o scaneaza el.Dar asta presupune sa am cartea mai intai



Ile 17 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1365dbc0fb60f4c8cb0a71&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz Victorash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

2 ani- saptamana 1: *Humpty-Dumpty * *Folositi 2 bucati de carton alb de aprox. 25x30 cm. Desenati si decupati 2 ovaluri mari. Desenati o linie pe mijlocul fiecarui oval cu o carioca neagra . De asemenea , folositi carioca pt. a adauga 2 ochi , doua puncte pt. nas si o gura zambareata in jumatatea de sus a unuia dintre ovaluri. * Colorati ovalul de jos cu o culoare stralucitoare .Decupati ovalul din fata in jumatate , de sus in jos , astfel incat sa semene cu un ou spart ( adica in zig-zag , de sus in jos). Decupati 4 bucati mici de arici si lipiti-le in partea de sus si de jos a spatelui . ( ca si colturile unui patrat) Doua bucati vor fi in stanga si doua in dreapta . Lipiti bucatile de arici pe partea din spate(dos), astfel incat atunci cand fata si dosul sunt potrivite impreuna , sa fie incheiate cu ajutorul ariciului . In acest fel , HUMPTY-DUMPTY poate fi reunit dupa ce a fost spart . Pot fi adaugate fasii de hartie pt. brate si picioare , daca vreti . Totusi , copilul va manui mai usor puzzle-ul daca nu va avea brate si picioare . * Cititi-i copilului urmatoarea rima:"Humpty-Dumty era sus pe-o arcada /Cand spre pamant a-nceput sa cada./Nici chiar cei care erau langa rege/Din el nimic nu au putut alege ." *Dupa ce i-ati citit rima de mai multe ori copilului , aratati-i Humpty-Dumpty din carton . Aratati-i fata si dosul lui H-D. Subliniati-i cuvintele folosind o inflexiune potrivita a vocii . Spuneti-i copilului ca toate lucrurile au o fata si un spate . Rugati-l sa gaseasca fata si spatele altcuiva in afara lui H-D.Copilul isi va da seama , poate , ca are si el o fata si un spate. Daca nu a descoperit singur , aratati-i acest lucru dumneavoastra. Continuati sa cautati alte lucruri si sa le descoperiti impreuna fata si spatele . * Lasati copilul sa cerceteze Humpty Dumpty-ul pe care l-ati confectionat . Dupa o scurta perioada de timp , aratati-i cum sa se joace cu H-D, daca nu a descoperit singur. *Repetati rima si aratati-i copilului cum sa-l puna pe H-D la loc. Incurajati-l sa spuna rima impreuna cu dumneavoastra . Repetati activitatea de mai multe ori , pana cand copilul poate sa-l "sparga" pe H-D si apoi sa-l puna la loc singur. Ca o extensie a acestei activitati , lasati copilul sa se prefaca in Humpty Dumpty . Copilul poate sta pe o perna care reprezinta arcada . In timp ce recita poezioara , copilul se preface ca a cazut de pe zid exact in momentul in care spune cuvintele "a-nceput sa cada". *Aceasta activitate dezvolta : *constientizarea rimelor;*constientizarea notiunilor "fata" si "spate";*constientizarea faptului ca , atunci cand ceva se strica , poate fi reparat;*libertatea de a dramatiza .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Ilenutza draga , nu ti s-ar parea mai simplu sa-ti trimit eu cartea prin posta , sotul tau sa o scaneze , si tu sa-mi trimiti cartea inapoi? Cu drag , magnolia

Mergi la inceput