canal lacrimogen infundat

canal lacrimogen infundat | Autor: cristina_ela

Link direct la acest mesaj

La puiutul meu de 2 anisori ii lacrimeaza un ochisor cand iesim afara (nu foarte des).O cunostinta mi-a spus ca ar putea avea canalul lacrimogen infundat. Dragi mamici voi stiti ce inseamna asta? Este ceva grav?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

In primul rand du-te la oftalmolog si nu numai la unul.Nu-i nimic grav stai linistita ,daca intr-adevar e asa ii face o mica operatie de desfundare dar cum iti spun nu te lasa la primul care iti spune ca trebuie operat.Ai nostrii in tara sunt pusi pe operatii ca sa isi faca norma.Pe al meu la 4 luni era gata sa il operz pana cand am fost la oftal;molog batran care inca face retete fara aparate moderne si cu ceva solutii de 20 mii lei l-am rezolvat in 7 zile.Si pana atunci vreo 3 luni ,i-am pus tot felul de picaturi care mai de care cu renume si degeaba..succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

E canal lacrimal...fa o cautare ca gasesti informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La 2 ani de zile nu cred ca poate fi canal lacrimal infundat. Asta e ceva cu care se naste, si se manifesta prin secretii tot timpul, nu numai afara si nu numai la 2 ani. Vladut a avut si a scapat la 5 luni (nici nu mai speram sa treaca fara operatie).

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

subscriu la cele spus de sirmie!la 2 ani poate sa fie altceva dar nu canalul lacrimal infundat!

baietul meu are 2 luni si are canalul lacrimal infundat de la nastere, adica ii lacrimeaza si face secretii mereu, am fost la dr si ne-a dat picaturi + facem masaj la ochisor iar daca nu ii trece in cateva luni ii face opreatie.




POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

alexandru are aceasta problema. iarna trecuta la cateva luni am crezut ca este prea mic si sensibil la frig, insa si anul acesta a lacrimat la fel. ieri am mers la oftalmolog si am primit tobradex unguent pentru masaj. daca nu-i trece, vedem... este posibil sa aiba canalele mai subtiri, sau chiar inflamate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

si eu asa stiu ca te nasti cu canal lacrimal infundat.noi am avut noroc pt.ca am scapat de problema doar cu masaj.consulta un oftalmolog!sa cresteti mari si sanatosi.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

se zice canal lacrimal nu canal lacrimogen
lacrimogen e altceva

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihhaela2077 spune:

Salutare tuturor mamicilor.Nu am scris pana acum dar citesc destul de des pe site.Am vazut mesajul tau si m-am gandit sa-ti povestesc putin ce probleme am avut si eu cu fata mea poate iti sunt de ajutor.Inca de la nastere fetitei mele i-a curs ochiul stang.Initial am crezut ca e de la curent se trezea dimineata cu ochisorul lipit.Medicul de familie mi-a spus ca are conjuctivita si mi-a dat niste picaturi care nu au avut nici un rezultat.Am fost la dr oftalmolog la 3 luni si mi-a spus ca are canalul lacrimal infundat si nu e ceva f grav si mi-a dat niste picaturi tobrex si mi-a zis sa-i fac masaj.In perioada cand i-am pus picaturile era mai bine dar apoi i-a reaparut.Dr mi-a zis sa asteptam pana la un an sa vedem daca i se desfunda canalul lacrimal.Dar fetita mea avea 8 luni si acelasi lucru se trezea cu ochiul lipit.Am fost la un alt dr care mi-a dat picaturi-colir si kanamicina oftalmica unguent.Ii puneam dimineata si seara cand dormea picaturile si ii dadeam cu unguent pe pleoape.Vreau sa-ti spun ca in cateva zile nu a mai avut nimic si eu m-am chinuit 8 luni nici nu mai stiu cat ser fizilologic si cate pansamente sterile am cumparat.Sper sa-ti fii fost de ajutor.Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erix spune:

Si fetita mea are 1 luna si de la o sapt ii curge ochiul stang. Am dat-o cu tobrex, i-am pus picaturi de Floxal, am uns-o si cu kanamicina, dar degeaba. M-ati speriat de tot cu operatia. Cum se face, e ceva grav, o anesteziaza? Ca stiu ca anesteziile sunt grava la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihhaela2077 spune:

erix nu te speria,incearca si cu picaturi colir
la noi au avut efect

Mergi la inceput