Rârâiala-rotacism

Rârâiala-rotacism | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Fetita mea este usor rârâita. Graseiaza incantator - pentru mine.

Cand era la gradi a vazut-o un logoped (avea 5 ani) si i-a pus diagnosticul de rotacism.
Am fost cu ea la ORL si mi-a spus ca totul este in ordine.
La scoala in clasa intai logopedul a spus ca nu este nicio problema.
Acum, are aproape 9 ani si o usoara rârâiala care nu o impiedica absolut deloc sa prounute corect toate cuvintele.
Numai ca nu prea-i iese cand vrea sa spuna rrrrrrrrrrrrr.

Problema nu e la mine. Este la ea. Nu-i place ca este raraita. O deranjeaza.

Este ceva ce pot face?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Interesant subiect! Si fi-miu e rarait. Problema e ca el e rarait doar in romana, nu si in engleza. Cand a inceput aici scoala am vrut sa-l duc a logoped, dar pentru ca in engleza pronunta r bine, n-am avut ce sa-i fac. Inainte sa ma apuc sa duc copilul in Romania pentru sedinte de logopedie (cum planuisem), am facut o lista cu toate cunostintele care sunt raraite (mai mult sau mai putin) si i-am intrebat daca pe ei ii deranjeaza ca sunt raraiti. Cam 95% din ei mi-au zis ca nu, si ca l-au perceput mai degraba ca pe un avantaj pentru ca ii retinea lumea mai usor. Mie personal mi se pare ca raritii au un farmec al lor, asa o sa-i spun si copilului cand mai creste daca da semne de neliniste.
Oricum, eu sunt sigura ca este corectabil si la varste mai mari. Daca pe ea chiar o deranjeaza, mai bine du-o la logoped si vezi ce poate fi facut.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Si care e problema?? Eu am 37 de ani si de cand ma stiu sunt ririita... Persoanele care graseiaza au un sarm aparte . Si inca ceva pe motivul asta sa sti ca sunt o ff buna vorbitoare d elimba franceza am un atu r graseiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sincera sa fiu nu stiu cat de tare o deranjeaza. La ea in clasa sunt 5 copii raraiti.
Si ai dreptate cu engleza. Ea are o pronuntie foarte frumoasa.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Asa i-am spus si eu, ca va fi o vorbitoare perfecta de franceza.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stefan este rarait, ca tati, si eu ii ador pe amandoi. Sotului nu i-a placut o vreme ca este asa, dar acum este ok.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Si eu sunt raraita de cand ma stiu si nu m-a deranjat, mai ales ca mereu am avut in clasa colegi raraiti (si ne distram ca fiecare pronunta altfel r-ul! :))]. Si mie mi s-a spus mereu ca o sa vorbesc perfect franceza... desi am observat ca francezii cand invata romana spun foarte bine R-ul, deci nu e chiar raraiala.

Eu nu pot sa zic R oricat m-as chinui.

Ei bine, de la o vreme mi s-a pus piticul sa invat sa zic R. Vorbesc spaniola si, nu e vorba, ma descurc foarte bine chiar raraita fiind, dar visez sa spun un RR de-ala initial vibrant cum numai ei stiu sa spuna!

Credeti ca la 28 de ani mai pot sa invat? Aveti idee unde te invata sa spui R? :-)





Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Si mie imi plac raraiti sunt asa de dulci.
Sa va traiasca si sa fie sanatosi ca R nu este o problema mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

La fel sunt si eu, usor raraita, in loc de r se aude mai degraba un g, dar profesoara mea de franceza din liceu ma adora pentru asta. Ce ziceti, care sunt sansele de a se transmite acest "defect" la copii?

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanziika_sss spune:

eu am 17 ani si sunt grasiata.nu ma deranjeaza prea tare.colegii la scoala imi spun ca adora felul in care vorbesc si incearca sa ma imite,dar nu ma supar.in loc de R eu pronunt un fel de H.mica problema e ca uneori,daca vorbesc prea repede,oamenii care nu ma cunosc nu inteleg ce spun.de exempu la magazin...si atunci e cam penibil.am mers la logoped si mi-a zis ca daca am vointa o sa reusesc.mi-a dat o lista de cuvinte ca sa exersez,dar oricat as incerca,nu imi iese.credeti ca mai am sanse?ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

pai hai sa facem in club al raraitilor. si eu ma inscriu pe lista. si nu ma deranjeaza. m greu e cand o prezint sau o strig pe fii-mea o cheama Klara si multi inteleg klaga.

Mergi la inceput