cum scapam de igrasie si mucegai?

cum scapam de igrasie si mucegai? | Autor: claudiasilvasanu

Link direct la acest mesaj

Cautand pe net solutii pentru a scapa de igrasie si mucegai, am gasit un topic pe acest forum, de prin 2003, in care cineva propunea ca solutie VIRKON. Am cautat Virkon, l-am gasit si l-am folosit.
Pentru ca in acel topic din care am aflat de existenta si eficienta Virkon nu se gasise raspuns la intrebarea: de unde il cumparam, revin cu aceasta informatie.
Virkon se gaseste in orice farmacie veterinara, fiind folosit pentru dezinfectia grajdurilor si cotetelor. Desi se foloseste in toate spitalele, nu se gaseste in farmaciile umane, deci, pentru cei care au o cunostinta care lucreaza in spital, pot apela la aceasta.
Eu am platit pentru un pliculet 5.5 ron si dintr-un pliculet se fac 5 litri solutie.
Si daca tot suntem la capitolul igrasie sa mai spun ca am achizitionat un dezumidificator care s-a dovedit deasemeni eficient. Virkonul distruge mucegaiul dar pentru a preveni reaparitia lui am ales sa tinem sub control si umiditatea.
Dezumidificatorul este un produs scump la noi pentru ca se gaseste relativ greu si se simte in pret lipsa concurentei. Pentru a acoperi o suprafata de cca 150-180 mc, cat are o locuinta de 2-3 camere, un dezumidificator costa incepand de la 300 euro. Se gasesc la jumatate de pret in unele state UE. Asa ca daca va hotarati sa achizionati unul, cautati bine.
Numai bine si sa fim sanatosi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Sunt si eu interesata de acest subiect si astept sugestii.

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian




Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Claudia, dupa ce ai dat cu Virkon, a trebuit sa plecati din locuinta cateva ore/zile si sa lasati geamurile deschise?
Miroase rau solutia?
Multumim mult de informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si pe mine ma intereseaza acest Virkon..tocmai ieri am muncit o juma de zi din cauza igrasiei..am spalat peretele cu apa cu detergent,apoi cu apa,apoi cu clor lichid si la urma am dat cu domestos..
Urmeaza sa caut o solutie antimucegai sa dau pe perete si apoi sa dau cu var...OOOFFF
Asta fiind o solutie de compromis care sa tina pana in vara,ca oricum petetele ala trebuie izolat .

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

eu dau cu clor lichid nediluat,dar e destul de toxic ma ustura ochii si nasul si aproape toata ziua nu poti sa stai in casa de miros ,dar curata destul de bine si cca 1 luna nu mai am probleme ..dar asta nu e o solutie ...raul trebuie indepartat din radacini ,probabil o izolatie buna si un dezumidificator ar fi solutia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Eu am folosit cu succes o solutie de inlaturat mucegaiul de la dufa, e o cutie galbena, pe care scrie schimmel entferner. Costa cam 22 RON si o puteti gasi la orice magazin care comercializeaza vopseluri. Se pulverizeaza, se lasa sa actioneze cam 10-15 min, apoi se spala suprafata cu apa rece. Eu dadeam dimineata, lasam geamul deschis,iar seara puteam dormi in camera (acum depinde si de suprafata afectata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Solutiile astea de care vorbiti voi, merg si pe zugraveala colorata ? Se pastreaza culoarea sau se decoloreaza peretele, sau se pateaza ?

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Nu stiu ce sa-ti spun, la mine suprafata afectata nu era colorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna30 spune:

M-am luptat o perioada destul de lunga cu mucegaiul in baie, iarna. Pana la urma i-am venit de hac fara sa scot prea multi bani din buzunar. Am spalat peretele cu solutie antimucegai Savo (25 ron), am aerisit bine, apoi am cumparat un dezumidificator Ceresit (aprox. 30 ron). Este foarte important sa tinem umezeala sub control, altfel mucegaiul va reaparea. Acum, eu nu recomand dezumidificatorul Ceresit pentru incaperi mari. De fapt, producatorul spune ca e eficient in incaperi de sub 20 mp. In cazul meu, el functioneaza excelent in baie. Cine vrea sa controleze umiditatea intr-un apartament intreg, ori cumpara mai multe aparate la 30 ron, ori scoate din buzunat cateva milioane pentru un singur dezumidificator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

corynade unde ai achizitionat acel dezumidificator? Mie mi-ar trebui pt balco. Oare o fi eficient?

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

http://picasaweb.google.com/sorilea73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

corynade unde ai achizitionat acel dezumidificator? Mie mi-ar trebui pt balco. Oare o fi eficient?

Cred ca este eficient, in sensul ca poate tine sub control umiditatea dintr-un balcon (banuiesc ca nu ai un balcon mai mare de 20 mp). Eu l-am cumparat din Carrefour, dar l-am vazut si in Domo. De fapt, cred ca poate fi cumparat din orice supermarket de genul Real, Kaufland etc.

Mergi la inceput