Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

greutatea unui bebe de 4 luni

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

prichindel5
prichindel5
nou venit

Romania

2 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 04/02/2007 :  00:30:14 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

greutatea unui bebe de 4 luni

Am o fetita de 4 luni si a ajuns abia la greutatea de 5.800gr.Mie mi se pare ingrijorator de putin voi ce ma sfatuiti?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
spic de grau
spic de grau
Mami de print si printesa

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  02:31:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat
Princhindel - dai f putine informatii.
Nu spui nimic cat avea la nastere, daca la un moment dat a avut mai mult iar acum a inceput sa slabeasca..

Daca copilul tau mananca, daca cresterea exista, si vezi ca graficul curbei de greutate e armonios, fara "dealuri si vai", atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. E vioaie? Mananca? Cat are in lungime?

Ca sa iti raspund strict la intrebare: mie nu mi se pare ingrijorator. Un copil de 4 luni poate avea greutatea cuprinsa intre 4,5 - 8,5kg, deci a ta e "in parametrii".

Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  11:42:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat
Da, asa e, da-ne mai multe informatii despre greutatea la nastere si cum a evoluat de la luna la luna.

Claudia
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Monica-Elena
Monica-Elena
Bamby

3837 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  11:44:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Monica-Elena un Mesaj Privat
La 4 luni in mod normal trebuie sa isi dubleze greuttea de la nastere. Mihnea s-a nascut cu 3 kg si la 4 luni avea 6 kg si era alaptat doar la san.Fetita ta depinde cate kg a a vut la nastere.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
alina2006
alina2006
membru incepator

Romania, Bucuresti
423 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  12:22:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alina2006 un Mesaj Privat
eu ce sa mai spun de a mea care nu are nici 6.500 la 6 luni jumatate? s-a nascut cu 2.800. a ta cu cat?

Poze cu Iana http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinalupu2002/my_photos
Iana-Daria si Mami Alina
Alina1976
Alina1976
Mamica de printese

Romania, Bucuresti
1857 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  12:43:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Alina1976 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alina1976 un Mesaj Privat
Buna,

Si eu am o care peste o saptamna face 4 luni.
Si dupa cum se vede la cantar :-) nu cred ca o sa aiba mai mult de 5700kg-5800kg.
Stiu ca se spune ca trebuie sa-si dubleze greutatea dela nastere dar la noi nu va fi asa. S-a nascut cu 3400kg...
Insa e foarte sanatoasa, vioaie si arata foarte bine.
Papa numai lapte praf de vreo 2 sapt., in medie cam 700ml/zi.
Si eu am fost foarte stresata de faptul ca nu lua in greutate ca la carte dar dupa ce i-am facut toate analizele mi-am dat seama ca este perfect sanatoasa si ca asa e ea. Nu toti copii sunt la fel..
Si sa-ti spun ceva draga prichindel5, mai bine sa fie asa decat grasa sau obeza. Copii prea grasi sunt mai inceti si nici nu pot merge decat mai tarziu...Asa ca las-o in pace pe bebelina ta ca este foarte bine.

Uite cam cum arata a mea :-)
http://www.totsites.com/tot/anaisabela

Alina
LuisaTL
LuisaTL
membru incepator

Romania
278 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2007 :  23:04:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite LuisaTL un Mesaj Privat
In mod normal la 4 luni asa cum s-a mai spus bebe isi dubleaza greutatea de la nastere. Fetita mea a avut 3, 500 kg, iar la 4 luni avea in jur de 7, 300kg. Dar, nu este o regula. Fiecare copil se dezvolta in ritmul sau. Atat timp cat nu sunt probleme de sanatate, eu zic ca nu-i cazul sa-ti faci probleme.

Va doresc sa cresteti mari si sanatosi!
sirimie
sirimie
Eu.

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator Teodora
8324 Mesaje
24 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2007 :  00:49:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui sirimie  Trimite mesaj yahoo luisirimie Adauga semn de carte la raspuns Trimite sirimie un Mesaj Privat
sint niste grafice de crestere pe www.desprecopii.com in functie de greutatea la nastere.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei
Monica-Elena
Monica-Elena
Bamby

3837 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2007 :  07:47:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Monica-Elena un Mesaj Privat
Prichindel am uitat s aiti spun ca atat timp cat a supt 7 luni a luat ca la carte in greutate. La 6 luni cand am inceput diversificarea a inceput sa refuze si sanul si uite ca acum la 1 an si 7 luni are 10 kg cand copii d evarsta lui au 11-13 kg. La un an se zice ca ar trebui s aisi dubleze greutatea. Si eu mi-am facut o gramada d eprobleme dar la 9 luni si 10 zile a plecat in picioare si la 10 luni excalada tarcul si patutul ca pe varful everest. Este perfect sanatos si nu sta o sec. Intr-o zi termina 3 oamnei mari asa ca nu iti face probleme.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com