greutatea unui bebe de 4 luni

greutatea unui bebe de 4 luni | Autor: prichindel5

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 4 luni si a ajuns abia la greutatea de 5.800gr.Mie mi se pare ingrijorator de putin voi ce ma sfatuiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Princhindel - dai f putine informatii.
Nu spui nimic cat avea la nastere, daca la un moment dat a avut mai mult iar acum a inceput sa slabeasca..

Daca copilul tau mananca, daca cresterea exista, si vezi ca graficul curbei de greutate e armonios, fara "dealuri si vai", atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. E vioaie? Mananca? Cat are in lungime?

Ca sa iti raspund strict la intrebare: mie nu mi se pare ingrijorator. Un copil de 4 luni poate avea greutatea cuprinsa intre 4,5 - 8,5kg, deci a ta e "in parametrii".


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Da, asa e, da-ne mai multe informatii despre greutatea la nastere si cum a evoluat de la luna la luna.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

La 4 luni in mod normal trebuie sa isi dubleze greuttea de la nastere. Mihnea s-a nascut cu 3 kg si la 4 luni avea 6 kg si era alaptat doar la san.Fetita ta depinde cate kg a a vut la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

eu ce sa mai spun de a mea care nu are nici 6.500 la 6 luni jumatate? s-a nascut cu 2.800. a ta cu cat?


Poze cu Iana http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinalupu2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna,

Si eu am o care peste o saptamna face 4 luni.
Si dupa cum se vede la cantar :-) nu cred ca o sa aiba mai mult de 5700kg-5800kg.
Stiu ca se spune ca trebuie sa-si dubleze greutatea dela nastere dar la noi nu va fi asa. S-a nascut cu 3400kg...
Insa e foarte sanatoasa, vioaie si arata foarte bine.
Papa numai lapte praf de vreo 2 sapt., in medie cam 700ml/zi.
Si eu am fost foarte stresata de faptul ca nu lua in greutate ca la carte dar dupa ce i-am facut toate analizele mi-am dat seama ca este perfect sanatoasa si ca asa e ea. Nu toti copii sunt la fel..
Si sa-ti spun ceva draga prichindel5, mai bine sa fie asa decat grasa sau obeza. Copii prea grasi sunt mai inceti si nici nu pot merge decat mai tarziu...Asa ca las-o in pace pe bebelina ta ca este foarte bine.

Uite cam cum arata a mea :-)
http://www.totsites.com/tot/anaisabela

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

In mod normal la 4 luni asa cum s-a mai spus bebe isi dubleaza greutatea de la nastere. Fetita mea a avut 3, 500 kg, iar la 4 luni avea in jur de 7, 300kg. Dar, nu este o regula. Fiecare copil se dezvolta in ritmul sau. Atat timp cat nu sunt probleme de sanatate, eu zic ca nu-i cazul sa-ti faci probleme.

Va doresc sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

sint niste grafice de crestere pe www.desprecopii.com in functie de greutatea la nastere.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Prichindel am uitat s aiti spun ca atat timp cat a supt 7 luni a luat ca la carte in greutate. La 6 luni cand am inceput diversificarea a inceput sa refuze si sanul si uite ca acum la 1 an si 7 luni are 10 kg cand copii d evarsta lui au 11-13 kg. La un an se zice ca ar trebui s aisi dubleze greutatea. Si eu mi-am facut o gramada d eprobleme dar la 9 luni si 10 zile a plecat in picioare si la 10 luni excalada tarcul si patutul ca pe varful everest. Este perfect sanatos si nu sta o sec. Intr-o zi termina 3 oamnei mari asa ca nu iti face probleme.

Mergi la inceput