FIV 102

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inda73 spune:

Gumy, felicitari din toata inima!
Spune-ne si noua de ce ai recurs la FIV, care sunt conditiile la sabyc si de ce ai ales clinica asta!
Eu asta vara eram pacienta dr Poiana de la Polizu si mi-a recomandat Sabycul, intre timp au aparut niste pb , in sensul ca sotul tb sa plece in State 1 an , si am amanat-o! Intre timp am virat-o catre Giulesti, si am dileme muulte!
Te rog raspunde !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Sheri, cica ceaiul de cretisoara ajuta la fixarea sarcinii. Daca noua ne sunt introdusi embrionii inseamna ca trebuie sa lucram la implantarea lor, la o fixare cat mai buna. http://www.evenimentul.ro/articol/cretisoara-planta-de-leac1.html
La FIV-ul trecut ai folosit aceasi schema cu injectoarele? Daca nu ma insel, ai facut odata cu Lachi?
Miki, dr de la noi nu recomanda progesteron injectabil dar daca tu ca pacient vrei sa il faci, nu se impotrivesc. Ei stiu ca nu se mai gaseste prin farmaciile noastre. Una dintre explicatii ar fi: cu aceste injectoare rata de prindere a sarcinii este destul de mare dar foarte putine reusesc sa tina sarcina pana la capat (cica sarcina toxica). In statisticile lor punand in balanta nr pacientelor care au folosit injectoarele si care au dus sarcina pana la capat este aproximativ aceeasi cu rata pacientelor care nu folosesc aceste injectoare dar care duc sarcina pana la capat. Cica sunt mai multe cazuri de avorturi in randul pacientelor care au folosit injectoare, deci o rata mai mare de reusita cu ajutorul injectoarelor dar in acelasi timp si avorturi mai multe. Sper ca m-ai inteles, am cam imbarligat-o cu explicatia.
La Giulesti schemele de tratament sunt diferite dar niciodata nu au recomandat progesteron injectabil dupa punctie, ET. Foarte rar mai dau Gravibinon dupa 3-4 zile de la ET, cred ca atunci cand sunt semne de implantare a embrionilor si numai daca suni dr sa ii spui ca te doare. Poate ne mai scriu fete care au folosit numai gravibinon, (pt ca doar asta se gaseste aici la noi), cam cand au facut prima injectie si dupa cat timp pe a doua.
Lianooo, te pe burtica, ia mai explica-mi si mie cum ai folosit tu injectoarele. Sa inteleg ca ai facut 4 odata imediat dupa punctie (doar atat) iar apoi ai trecut la utrogestan?
Aniast poate ne spui si noua ce ti-a spus Cocei in legatura cu progesteronul asta.
Moni, lasa injectiile expirate sa le faca altineva, eventual farmacistii care recomanda ... bla, bla. Tu nu ai nevoie sa incerci pe pielea ta. Te si iti tin pumnii. Tu de cand ai inceput sa faci estradionul pt a vedea cum stai cu foliculii?
Gumy, FELICITARI! O noua reusita ne creste si noua moralul. Sa fiti sanatosi! Poate ne spui ce schema de tratament ai facut, cati folicului (dimensiuni) si cati viabili, endometrul cat l-ai avut la ET si ce tratament au urmat pana la aflarea vestii pozitive. Avem nevoie de informatii de la fetele care reusesc ca de paine calda. Te pup
Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Anto, Shery, Liana, merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Buna fetelor, in sfarsit reusesc si eu sa mai intru dupa o perioada lunga. Am pierdut vreo 3 capitole, am vazut ca au mai aparut reusite, le felicit pe fete. Si-am pierdut si-o intalnire.
Eu martea viitoare merg la eco si daca totul e OK voi intra in tratament pe 17 februarie. Sa fie cu noroc!
Liana, sa fie intr-un ceas bun, ma bucur pentru tine. Grasu' e in culmea fericirii, nu?
Pussi, bafta la Runda II si sa se finalizeze tot cu II bebelusi.
Avalon, ce mai faci? Te-ai programat pentru laparo?
Sheri, ma bucur ca ai rezultate asa bune, e vreo schimbare fata de FIV-ul trecut, ca nu mai imi aduc aminte. Iti tin pumnii!
Oana, tu cand incepi? Cred ca inaintea mea, nu? Unde-ti vei face injectiile? Stiu ca tu nu erai amatoare sa ti le faci singura. Eu as incerca sa-mi fac macar dipherelin-ul, desi inca mai am nelamuriri in privinta procedeului, chit ca m-a scolit Avalon. Da' de...am mai uitat de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gumy spune:

Buna din nou,multumesc pt gandurile bune:)Sa va spun povestea mea:
Am 29 de ani,de 6-7 ani ne tot chinuim sa facem bebe si... nimic,sotul e ofiter de marina deci nu e tot timpul aksa asa k timpul nostru era ff scurt,dupa tot felul de tratamente la marele Giulesti,2 inseminari ,una la Medsana ,una la Giulesti,nereusite,nimeni nu-mi spunea absolut nimic,toata lumea imi spunea sa-mi mai stea sotul aksa si atat.Am decis sa nu ma mai duc la Giulesti( asta si din cauza dr. Moisa care s-a purtat inuman cu noi),am dat search pe Google ( sincer) si am dat peste Sabyc,am sunat sa ma programez si uite asa am ajuns pacienta dr. Miciner.Am facut toate testele si analizele posibile( ceea ce nu-mi mai facuse nimeni pana atunci) si rezultat: trompe infundate si sotul oligospermie.Noi oricum vroiam sa facem FIV pt ca ne saturaseram sa tot asteptam si am inceput tratamentul pt FIV, Menongon 3/ zi dupa care am urcat la 4/zi,in ultimele 3 zile de Menogon am facut si Cetrotide ( 1/zi) si apoi Pregnyl 5000 IUI.Pe 19 ian am facut punctia,sub anestezie generala,12 ovocite prelevate, ICSI- 8 din care 6 embrioni de scor 2 si 3.La ET mi s-au transferat 3 embrioni de scor 2 si 3( 2 de 2 si unul de 3) si am congelat pe ceilalti 3.La 12 zile de la ET .BHCG la IDS Laboratories,rezultat in cateva ore si 77,9.In continuare iau Utrogestan( ovule, 3de 3 ori/ zi) si acid folic,am luat si aspirina de copii pana la aflarea rezultatului.
Nu am avut dureri deloc dupa punctie,m-am trezit chiar f bine dispusa( sotul meu credea k m-au drogat:)) nici dupa Et nu am avut decat ushoare intepaturi, am stat aksa 1 sapt,mai mult in pat.
Si acum costurile: 3000 Eur FIV+ ICSI si inca aproximativ 1000 Eur tratamentul cu tot cu analize si ecografele care s-au platit.
Echipa de medici s-a purtat extraordinar , nu am cuvinte,sunt israelieni, nu se dau spagi,totul se face la clinica, nu ai tb la spital,eu una am fost super multumita,Vineri ma duc la eco dupa cum ziceam sa vdm ce e pe acolo:),in continuare fara Sex, asa a zis dr si cu Dzeu inainte,asa ca fetelor,se poate,daca eu cea mai pesimista femeie din lume am reusit...atunci reuseste toata lumea.
Va pup si multumesc k m-ati primit printre voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gumy spune:

Am uitat de endometru : 12.5 , si Et la 48 de ore
Va pup si aveti incredere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:



M-am hotarat. Maine merg sa vorbescu cu prof. Marinescu de FIV. IAu iar tot dosarelul cu analizele si ma prezint. Afara pe usa sper ca nu am da. Mi-e o frica..... De mult n-am fost asa de stresata. Nici macar ieri cand mi-am dat seama ca nici a doua inseminare nu va avea succes.

Muncesc de zor ca sa predau proiectul de care va scriam. Ca mi-a dat sefa maine concediu si trebuie sa fiu fata cuminte. Oi dormi in masina pe drumul spre Giulesti.

tuturor.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Gumy, felicitari si sarcina usoara!
Marrina, bafta maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Cris imi pare sincer rau,majoritatea am trecut prin asta,dar uite partea buna este ca intr-o luna vei incepe din nou si presimt eu asa ca de data asta va fi bine

fetelor,eu azi mi-am comandat medicamentele..in capitolele trecute am scris lista de tratament,care nu corespunde cu aceea de la primul fiv...de data aceasta am sa iau DARONDA in loc de ARVECAP si GONAL F 1050 in loc de f 900...stiti cumva careva care ati facut cu gonal 1050 ,injectia este exact ca la aceea de 900?deci la fel de usor de folosit?sau este ca si restul injectiilor care trebuie preparate(praf+lichid)?...si inca o intrebare...eu cred ca nu am reusit la primul fiv si din cauza endometrului mic...era in jur de 8 si ceva..deci f mic...vad ca aproape toata folositi MACA...oare de pe pagina de net se poate comanda si international???si daca nu,stie careva maca este denumirea internationala???sau in engleza e denumita altfel??..pt ca nu stiu cum s-o cer de la farmacii de aici...si inca ceva..azi asa m-am enervat..m-am dus la medicul care apartine de sectia de asigurari medicale,care prescrie medicamentele pt fiv gratis..si ma intreaba doctorita ca unde fac fiv etc..si tare s-o bosumflat ca nu o aleg pe ea medicul meu de aici..si la sfirsit mi-a taiat aripile spunindu-mi ca acolo unde m-am programat eu pt fiv(desi acolo medicul si embriologul au o faima ff buna si sint oameni in adevaratul sens al cuvintului)nu e bine si ca pacat ca nu incep cu ea stimularea,ca medicul ei din atena are reusite exceptionale...m-am simtit asa cumva ca si cum mi-a taiat aripile..ce o fi trebuit sa o zica si pe asta??? si sa ma intorc din nou la maca...de ce alte fete nu au recomandat maca?depinde cumva de organism?trebe consultat medicul?voi luati si acid folic inainte de stimulare???scuze ca am pus atitea intrebari,dar deja de apropie si la mine punctul culminant..pupici tuturor


"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

MRL, inainte de a incepe stimularea am facut prima data estradiolul. Acesta trebuie sa fie < 50 pgr. Apoi il voi face la fiecare control eco. Dar cum zilele acestea nu prea mi-a placut cum m-am simtit, si pentru linistea mea, mi-am facut azi (ziua 5, adica dupa 4 fiole de puregon) estradiolul. Sunt in grafic nici prea, prea, nici foarte, foarte . Asa ca sunt ok. Mai ales ca nu mai am acele pete-sangerari. Maine ma duc la control sa vedem daca am produs ceva in 5 zile de stimulare.
Si inca o veste buna pentru mine. E gata spermocultura sotului si are doar un stafilococ. Cand am dat o cautare pe google am vazut ca acesta e localizat si la plamani si faringian. Pacat ca e rezistent la antibioticul pe care l-a luat. Dar de fapt vestea buna e ca sunt 12% rapid progresiv din cei <1 mil.. Asa cum era si pana acum. Deci infectia nu a afectat deloc.

Monica

Mergi la inceput