La cit timp dupa angajare ai dreptul...?

La cit timp dupa angajare ai dreptul...? | Autor: Papadia

Link direct la acest mesaj

La concediu de odihna???Eu sunt angajata din 3 mai 2006 si inca nu am avut nici o zi de concediu de odihna.Normal ca lucrez la patron dar legea e una ptr toti nu??Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul pe anul trecut la concediu de odihna si la cite zile??Patronul a zis ca avem dreptul dupa 11 luni lucrate .E drept sau face el lege?Astept sa-mi raspundeti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

din cate stiu eu (sper sa nu te induc in eroare) concediul nu se "repartizeaza" de pe un an pe altul, nu se poate lua in anul 2007 concediul pe 2006.
dreptul la concediu il ai proportionat cu zilele lucrate, indiferent de vechime! eu dupa aproape 4 luni lucrate am avut dreptul la 8 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Dar ma gindesc ca ar trebui sa ni-l plateasca nu?Ca de dat pe anul trecut sigur nu se mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sigur ca Da. concediul ce nu ti l-ai luat trebuie sa ti-l plateasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Compensarea financiara a zilelor de concediu neefectuate se poate face doar in cazul in care va incheiati raporturile de munca cu angajatorul respectiv.
Conform codului muncii,
(1) Concediul de odihna trebuie luat in cursul anului respectiv.
(2) Cu titlu de exceptie concediul neefectuat se poate efectua in cursul anului viitor in cazuri specifice prevazute de lege sau in contractul de munca colectiv aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului viitor, tuturor angajatilor care, in cursul unui an calendaristic, nu si-au efectuat in intregime concediul la care aveau dreptul.
(4) compensatia financiara a concediului neefectuat se poate face doar in cazul incheierii contractului de munca.
(traducere aproximativa)

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput