Bufnila "monamour" si Cartea Vorbita

Bufnila "monamour" si Cartea Vorbita | Autor: qsar

Link direct la acest mesaj

S-a-ntors Bufnila. Cum, care Bufnila? Navigatoru', soro! Valuritu'-valuritorul oceanului virtual. Da-da... chiar dumnealui, cu tot cu corabioara dumisale fantomatica. Acosteaza pe-aci, prin "portul" nostru, leaga odgoanele la babale si coboara tacticos sa bea o mastica de anason la birt, sau, poate o jamaica, ca-i om umblat si-o avea gusturi mai alese, deh! Si spune povesti marinaresti, fara cap si fara coada (mama ei de mastica/jamaica, ca-i tare si se urca la cap!), oricui vrea sa le asculte. Iac-asa!
Se-ntoarse aducand cu el flecustete de pe-aiurea, de pe unde-a mai navigat, ca la un mai vechi amantlac - pai ce navigator autentic n-are macar cate o amanta in fiecare port? Acu', ca o fi de la indelungat tangaj, ca o fi de la solitudinea navigatorului, ca o fi de la mastica/jamaica... Iata-l! La fel de valurit-balabanit ca-ntotdeauna, leganat - hopa-hopa din babord in tribord si de la prora la pupa, cu corabioara care are mare nevoie de marangozeala serioasa si de-o galeata de calafat.
Ei, si ce daca? M-am pomenit asaaaa, bucurandu-ma absurd ca s-a-ntors, ca la vederea unui amic vechi; mai bem impreuna o mastica/jamaica, mai schimbam o vorba-doua, mai punem nitel UNIVERSUL la cale...
Si nu m-am putut abtine sa nu-l salut:

Sal'tare monserule!



Aseara am vazut intr-un magazin o colectie de CD-uri de la Humanitas - Cartea Vorbita. Audiobook. Stiam de existenta lor dar sa le vad asa, de-a dreptul, mi s-a parut ciudat. Ma gandeam sa-mi iau cateva, dar imi dau un sentiment cam aiurea. Bizar. M-am si inchipuit ascultandu-l pe Plesu in masina, la semafor, intre manelistul din stanga mea si pustiul care asculta Hip-hop la maxim, in dreapta.

Ce legatura e intre Bufnila si Cartea Vorbita? Pai este vorba de o literatura (buna sau proasta, nu comentam aici) intr-un mediu non-conventional si, cel putin pentru mine, o conservatoare convinsa, aproape socant. Bufnila cu internetu' si Plesu&Co. cu CD-ul de ascultat chiar si in masina, la semafor.

Sunt in dilema. sa cumpar au ba Audiobook-uri? Ati incercat? E aiurea-aiurea sau este doar o prejudecata de-a mea?

Q


Honi soit qui mal y pense...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Initial creeata de qsar
M-am si inchipuit ascultandu-l pe Plesu in masina, la semafor, intre manelistul din stanga mea si pustiul care asculta Hip-hop la maxim, in dreapta.
....
Sunt in dilema. sa cumpar au ba Audiobook-uri? Ati incercat? E aiurea-aiurea sau este doar o prejudecata de-a mea?

Q


Honi soit qui mal y pense...




Mie mi se pare o super idee! Mai stii, poate maine-poimaine va fi mai trendy sa il asculti pe Dante cu a lui Divina in loc de Costi ionita sau Morandi!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

N-am nici o problema in a asculta muzica in masina, chiar daca n-am mai calcat cam de multicel printr-o sala de concert. Nu mi se pare ciudat sa ascult si ras-ascult Teatru Radiofonic pe net (la radio3net.ro). Citesc, mai rar, ce-i drept, ceva literatura lejera pe net, sau Dilema, sau ziarele. Sunt constienta ca traim in anul domnului 2007, si lumea se schimba, chit ca ma pun eu de-a curmezisu' sau nu.
Si totusi... cartea. Cartea e aproape un fetis. O mangai, o pipai, ii adulmeci mirosul proaspat de cerneala, rasfoiesti paginile si-i asculti fosneala cu satisfactia egoist-stupida ca este a ta, ca esti primul/prima care-o atinge, ca o poti tine aproape de tine, pe noptiera.
O carte citita este ca o partida de sex. Cu emotii sau stangacii virginale, cand o citesti prima data. Cu tandreturi si cunoastere cand o recitesti. Sau ca o simpla aventura intamplatoare, doar cat sa reusesti sa adormi dupa o zi grea. O carte buna te prinde si poate duce in uitarea de sine, si sa te tina treaz/a toata noaptea, n-o poti lasa din mana. Cititul cartii este o relatie in doi. Clar.
Si uite ca aparu Audiobook-ul - o curvistina electronica, stralucitoare, gata sa-ti ofere o partida de cultura, fara ca tu sa faci mai nimic. Iti vezi de-ale tale, si ea ti se ofera de-a gata. O fi bine? O fi rau?
Cand esti prins/a in goana cotidiana si cititul unei carti a devenit un lux pe care ti-l permiti din ce in ce mai rar, care-i solutia? Abstinenta intelectuala sau o aventura de-un ceas-si-un-sfert cu CD-ul? Trebuie sa incerc, sa vad cum vine treaba. Mai stii ce satisfactie noua si perversa iti poate da o carte vorbita?




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Si ca tot veni vorba de non-conventional (sau non-liniar). Uite, scriitorul-internaut Bufnila, navigatorul convertit in magician, sau cum mai doreste 'mnealui sa-si zica, este mai la-ndemana decat Plesu, mai cunoscut pe net decat Cartarascu... Recunosc, tipul isi face bine treaba: se promoveaza cu sau fara voia noastra. Constant, insurgent :D, insinuant, Bufnila ne aduce tot timpul aminte ca este scriitor. Ramane la alegerea noastra daca-l citim. Sau nu.

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

te-a invaluit si pe tine,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

mesajul meu nu are nici o leg cu ce ai scris aici, am vrut doar sa-ti urez bine ai revenit pe DC, ca de mult nu te vazusem
-ici lui Dinu care acum cred ca e ditamai flacaul.

-icele pt tine

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Ba nu m-a INVALURIT.
Si-apoi, scriitura dumisale chiar nu ma excita la cap deloc-deloc. Este speculativa, ilogica si delirant-opiaca. Dar... ma rog, daca-as fi extrem de... disperata, si Bufnila ultimul scriitor de pe pamant, nu garantez ca n-as citi asa, vreo doua-trei randuri, daca-mi iese-n cale. Dar despre o "legatura' de durata, nici vorba!


Q



Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

NU, nu merge.
E comod, e neinvaziv dacaasculti la casti in metru, nu-ti rupe bratele.
Dar audiobook-ul nu se poate compara cu pagina scrisa.
Cat ar fi ei de Cartaresti, imi disp[are concentrarea cat ai clipi.
Vorba auzita e ceva afectiv. Am nevoia de preznta omului in fata mea ca sa-l pot asculta, ca sa pot empatiza.
(dialogul la telefon nu se pune, ca e tot interactiv)

Asadar, traisaca tiparul!

eu n-am sa cumpar audio books.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

off-topic: Pupaturi Tumpiiiii. end of off-topic.


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

daca-i loc de pupaturi,apai tre' sa pup si eu


p.s.:o pup pe Q,nu pe altceneva,sa fim inteleshi

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Qstar indraznesc sa-ti multumesc pentru aceasta magie a cuvintelor si pentru faptul ca esti un insurgent al timpului nostru efemer. Daca pot sa-ti valuresc ferestrele cu o interogatiune: cum vor fi afectate ritmurile oceanului virtual de catre incalzirea globala ?

Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput