Ce face un bebe la 2 luni jumate?

Ce face un bebe la 2 luni jumate? | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

O sa ziceti ca-s nebuna si caut probleme acolo unde nu-s . Dar citesc pe-aici atatea necazuri cu copilashi, ca mi-e teama si mie.

Deci, ce face bb la varsta asta? Edi gangureste, zambeste, dar...am impresia ca nu-si tine capul prea bine. I se cam balangane daca il tin in brate vertical, iar daca il pun pe burtica nu-l ridica aproape deloc. Pe pieptul meu, la 45 de grade, il ridica binisor. Nu-l intereseaza jucariile...se uita intrigat daca aude o zornaitoare, dar cateva secunde, atat. Ce-i drept, e f atent la carusel.

Am citit ca sunt bebei care se intorc pe burta la varsta asta. Nu da nici un semn....

E atent cand vorbim cu el..

Altceva? Ce ar mai trebui sa faca? Si ce faceti voi, mamicilor, ca sa stimulati un bb atat de mic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

In primul rand: NU COMPARA UN COPIL CU ALTUL...fiecare are ritmul lui de dezvoltare, dar in linii mari, din ce spui tu , este in ton cu "generatia" lui: nu e capabil sa tina capul bine (deci nu il fortezi cu stat in "capul oaselor", pe burtica il pui tu si el ridica atat cat poate capul, gangureste, nu este interesat de jucarii ci de figurile adultilor din jurul lui, e atent la ce faci, te urmareste cu privirea, poate sa iti recunoasca vocea...cam astea ar fi in linii mari...
Ca sa il stimulezi: vorbeste cat poti de mult cu bebe, cu diferite intonatii, tot ce iti trece prin cap posibil , aseaza-te in fata fetisoarei lui si strambate pana nu mai poti, razi cu bebe, danseaza, fa-i masaje delicate pe spate, la ceafa (mai ales cand il pui pe burtika); pune-l cat mai des pe burtika pentru ca asa i se intaresc muschii de la ceafa care il ajuta sa isi tina capul; cand faceam chesatiile astea cu Mariuca, eu o puneam pe o paturica plina de desene si faceam o intreaga poveste cu ele si i le aratam si ii spuneam ce sunt...
In jurul patutului poti sa ii pui jucarii viu colorate, mai ales galbene si portocalii (stimuleaza inteligentza), din cand in cand ii mai schimbi pozitia in patut ca sa vada lucrurile si din alta perspectiva...
Cat despre bebei care se intorc pe burta la varsta asta, e posibil...posed un astfel de exemplar car ela 3 luni facea "rotirea" singurica...dar ea a fost catalogata ca precoce, asa ca nu e etalon...mai ai rabdare, ca e devreme pt astfel de giumbuslucuri si daca e si mai greut bebe tau si asta mai ingreuneaza un pic miscarile...

Si mai ales: daca e ceva care te ingrijoreaza, intreba medicul pediatru...

Succesc cu piticutzul...

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Catrinutza, fix bebe-ul meu l-ai descris :). Stiu, teoretic, ca nu e cazul sa fac comparatii. Dar de cand m-am trezit mamica, s-ai dus naibii toate teoriile pe care le aveam despre cresterea copiilor. Puiul meu a devenit centrul universului, si mi-as dori tare mult sa fie cel mai dragutz si cel mai destept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Pai draga, puiul tau este cel mai frumos si cel mai destept si cu cele mai multe calitati. Ca si al meu si ca orice copil de pe DC. Cu asa mame, nici nu pot fi altfel decat cei mai reusiti copii.
Aku, raspuns la intrebarea ta: papa, plange, doarme, umple scutecul, gangureste un pic, zambeste tot un pic si fara o adresa clara (nu ca o vede pe mami sau pe tati), tresare sau se intoarce dupa zgomote, cand il masezi pe spate dinspre ceafa spre funduletz se arcuieste si ridica capsorul.
Cad despre stimulat ... muzica de cat mai buna calitate, vorbit cat mai mult, mai clar si mai variat, atingeri cat mai multe si mai variate (joaca-te cu bebe cu esarfe pe care i le pui pe fatzuca si pe urma le tragi finut, la noi chestia asta a "degenerat" in bau) matase, bumbac, prosop moale, blanitza (mai degraba imitatie) saten, iesiti afara ca vremea e super si poti profita sa-l lasi cu nasucul la soare, citeste-i, plimba-l in pasi de dans.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Primul an din viata bebelusului tau:
http://www.topsanatate.ro/article.php/primul_an_din_viata_bebelusului_tau/?id=21223



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Am citit ca sunt bebei care se intorc pe burta la varsta asta. Nu da nici un semn....



Pai baiatul meu s-a intors prima data la 5 luni si zece zile. Pana la varsta asta n-a stat decat pe spate iar medicul zicea ca nu se intoarce de gras ce era ( ca avea peste 8 kg, desi pana la 6 luni i-am dat doar piept). Apoi s-a ridicat in picioare pe la 8 luni si jumatate si a mers singur la un an. Asa ca nu e cazul sa iti faci griji.
In ceea ce priveste dezvoltarea lor in primele luni de viata conteaza ff mult la cate sapt s-au nascut. De ex. pe primul copil l-am nascut la 36 sapt si 4 zile iar pe al doilea la 40 sapt. Daca primul a dormit primele doua luni ff mult al doilea a fost mult mai atent la ce se intampla in jurul lui din a doua luna.
Dar nu conteaza cat de repede se dezv ci conteaza sa fie sanatosi. Orice ai face tu, el tot in ritmul lui se va dezv. Si, cumva of topic, de ex la primul copil ma chinuiam rau sa il adorm cand consideram eu ca el tb sa doarma. Stresam copilu si ma stresam si pe mine. La al doilea, gratie si lipsei de timp, il las in pace si adoarme singurel cand are el chef. Nu va zic ce bine e sa vezi ca bb a adormit fara brate, frumos, linistit, in ritmul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

Hai tu draguto, fii serioasa...
Noua ne zicea neonatologul ca numai pe la 2 luni jumate scrie la carte ca bb trebuie sa urmareasca fetzele (al nostru nu ne scapa din ochi de pe la vreo 4 saptamani, iti dai seama ca l-am si crezut Bill Gates junior).
Ce folos ca de-abia azi, la 7 luni jumate fix, a binevoit sa se intoarca de pe burtica pe spate (in Mama si Copilul zice ca daca nu se intoarce la 6 luni, ii bai, ceva nu-i bine ) .
Numai ca ceea ce ma linistea e ca de la 7 luni merge in picioare (ajutat, desigur) (si asta probabil ca nu e de bine )
Concluzia e ca, asa cum ti-au spus si fetele, nu trebuie sa te sperii ca copilul vecinei face altceva si al tau nu...Innebuneam incet daca il comparam cu fetita unei prietene care de la 4 luni jumate se intorcea de truli de pe o parte pe alta
Pupici si toate cele bune, sa fiti sanatosi si cuminti

Mergi la inceput