Consulatul Romaniei la Londra -cata nesimtire

Consulatul Romaniei la Londra -cata nesimtire | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Nu am cuvinte sa va explic cat sunt de nervoasa, si mai ales cat ma simt de neputincioasa in lupta cu ''morile de vant''.Pe scurt, a trebuit sa merg la consulat la Londra sa iau o amarata de imputernicire sa poata o ruda sa imi scoata cazierul din Romania.Bine-nteles am asteptat de la ora 10.00 pana la 16.00 la coada afara, in frig...Cand am reusit in final sa intru inauntru am ramas socata sa observ ca era o singura persona la ghiseu lucrand cu publicul, iar bietul portar facea si copii la xerox, fugea de colo -colo, ce putea si el.In fine,am rezolvat problema, am semnat procura si am platit sa imi fie trimisa acasa(in Anglia) prin special delivery, de unde sa o pot trimite imediat in Romania.Asta a fost acum 2 saptamani si ceva.Intre timp nu am primit acasa procura.Am sunat bine-nteles la consulat, folosind cele 2 numere afisate pe site-ul oficial, am trimis emailuri.Nu a raspuns nimeni, nici la telefon nici la email.De 2 saptamani nici un raspuns!!!!!!
Iar eu acum ce trebuie sa fac?Sa imi iau iar zi libera de la munca , sa merg iar cu trenul si metroul toata dimineata, sa stau iar la coada o zi intreaga doar sa ajung acolo si sa intreb ''nu va suparati, ce s-a intamplat cu procura mea?''Mi se pare strigator la cer, cum sa nu pot eu suna sa aflut o informatie??pey daca locuiam la sute de kilometri distanta si vroiam o informatie as fi trebuit sa vin de nebuna la Londra???Sunt incredibil de suparata, stie cineva cum se poate lua legatura cu Consulatul, sau unde as putea face reclamatie?Am sunat si la Ambasada dar ei cica nu ma pot ajuta cu nimic:(((((((((

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Ai putea sa te plangi la ministerul afacerilor externe roman, dar sincer, nu cred ca te-ar ajuta la ceva. Mai incearca sa suni la consulat pana la urma vor trebui sa iti raspunda. Noi cand am avut nevoie de informatii am reusit sa luam legatura cu ei. Poate ai nimerit la ora pranzului?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Buna Aniela,

Noi ce sa spunem avem numai experiente nefericite-dar nu din cauza proastei comunicari.

Mai pe scurt-copii fiind nascuti in Uk a trebuit sa facem transcrierea certificatelor de nastere si respective sa-I trecem pe pasapoartele noastre.. Pentru acest lucru a trebuit sa mergem la Londra ( one way 3 ore cu masina), si rezultatul este urmatorul. Codul numeric al unuia dintre copii a fost trecut gresit-si ca urmare a trebuit sa facem un extra drum ca sa fie rectificata problema.

Asta vara a trebuit sa venim in Ro sa re-inoim viza pe pasapoartele nostre- tipa de la ambasada ne-a spus ca ne vpoate da viza numai noua parintilor, pentru ca colantele copiilor au fost trecute gresit in pasapoarte noatre. Noi venisem special in RO pentru o saptamana si facusem programare la ambasada lunea pentru viza-plecam sambata. Deci aveam 1 saptamana sa rezolvam problema. Am fost la directia pasapoarte sa scoatem pasapoarte de urgenta- iar acolo am aflat ca din nou este o greseala pe certificatul de nastere al unuia din copii –emis de Ambasada Ro din Londra. Asa ca am alergat sa scoatem, alt certificate de nastere. Intr-un final am rezolvat-=o intr-o saptamana, dar nu mai spun cu ce stress si nervii de rigoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapp spune:

trist dar adevarat. si sotul meu a sunat intr'o zi sa aflam cateva informatii si in timp ce m'a dat la telefon am auzit cum cineva a zis ca sunt vaca lenesa si in loc sa intru pe sitte'ul lor sun (probabil) sa deranjez. ce sa mai zic, sunt multe, dar nu vreau sa ma cobor la niveul lor. si eu lucrez la birou dar cand vad romani ii ajut cu drag ca sunt de'ai mei, nu'i fac in tot felul.... pacat ca tara noastra e superba, dar pacat ca e locuita de astfel de oameni.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Aniela, imi pare rau ca ai avut experiente neplacute la consulat. Altceva vreau sa iti zic: esti sigura ca procura pt cazier trebuie musai sa treaca pe la consulat? In 2007 am avut si eu nevoie de cazier din Ro pt rezidenta si n-am ajuns la consulat (de unde stau eu e foarte greu, sunt doua (sau trei?I in Canada dar niciunul in vest). Cum am facut: am scris noi procura in romana si pur si simplu am fost cu ea la o avocata din sat (stateam la tzara) dar mai infipta asa, ea a certificat semnat in fatza mea azi data de, de catre cutare care s-a legitimat cu cutare act (pasaport romanesc), a spus eu sunt avocata cutare din baroul cutare, firma inregisrata cu nr cutare la cutare board, cu nr de tel/fax cutare, please feel free to contact us to confirm etc. Adica a impodobit-o nitzel ca sa se vada ca nu e falsa si ca ea e firma serioasa.
Sa stii ca a mers, si am facut asa si pt mine si pt sotul meu, nascuti in locuri diferite si a mers in ambele. E drept ca de atunci au trecut trei ani :-( M-am uitat prin backupuri, dar nu gasesc procura sa ti-o arat :-(
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Totul tine de educatia primita acasa si de mentalitate. Oamenii isi inchipuie ca daca lucreaza acolo sunt mai buni decat altii si se poarta ca atare. Lipsa de valoare isi spune cuvantul si in cazul acesta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Din pacate vad ca nu s-a schimbat nimic de cand am fost eu prima si ultima data p-acolo. Am stat la coada ca niste prosti in strada de se uita lumea ce se imparte. Nu numai ca am asteptat o groaza pana au procesat ei cererile (ma refer la ore intregi dar nu mai stiu exact cat) , dar a trebuit sa-l asteptam si pe domnul consul care era plecat cu treaba si fara de "dansul" nu se putea da procura. Frate si cum vorbeau de dumnealui de parca era ala cel putin Papa de la Roma.
Toate ca toate, timp pierdut , bani pierduti(daca nu ma insel am platit 80 lire/procura)si...surpriza: nu am putut sa o folosesc.
Nu numai ca este rusinos ceea ce se intampla dar ,iti vine sa lasi manierele ascasa si sa te duci sa ii iei la pumni.
Urat, urat, urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amana_21kiss spune:

buna. si eu am aceeasi problema.am nevoie de ekivalentul CRB-ului adica cazierul.ce mi se pare o dobitocie e faptul ca nici macar parintii cu care imparti acelasi nume nu til pot ridica ci trebuie o imputernicire.in fine, am sunat la consulat si mia raspuns o vaca in tonul:`da!spuneti!`..am ramas usor surprins pt k la asa `welcoming` nu stiam sigur daca am gresit vreo cifra siam nimerit la careva acasa.am intrebat eu deoarece nu eram sigur:`consulatul romaniei?` si din nou `doamna`:`da!spuneti!`dar pe un ton de receptionera plictisita dintrun hotel de o stea din romania.concluzia: ca eu sa fac o imputernicire ma costa in jur de 50lire drum dus/intors Leeds-Londra,un fee de 80lire cred pt cazier,milogire intrun interval orar de la 10am la 16pm. niste magari si niste nesimtiti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

cu tristete constat ca atitudinea personalului din consulatele omaniei devine din ce in ce mai... deplorabila:( fetelor, nici bruxelul nu e departe. cand ma gandesc cate probleme am avut din cauz aincompetentei lor, si cati bani am aruncat pe fereastra pt documente pe care nu le-am putut folosi... si in momente dintr-astea ma bucur ca am luat cetatenia:(

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de sacha (08.01.2008) si de bebe jeremy (12.04.2010)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Oriunde in lumea asta personalul consulatelor si a ambasadelor romane lasa de dorit. Nu te ajuta, asta in caz ca, Doamne fereste, ai nevoie de ei. Te poarta pe drumuri, iti iau o gramada de bani, gresesc foarte des in ceea ce fac, si greseala, pana la urma, te loveste pe tine..... Ce mai, amintirile legate de asa ceva sunt groaznice pentru mine. Acum am cetatenie britanica de ceva vreme, si peste tot unde merg, folosesc documentele britanice, deci in caz de ceva probleme, de o mie de ori prefer sa apelez la ambasada britanica decat la cea romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aniela, dar cazier nu poti lua din Marea Britanie? ca locuiesti acolo de ceva timp.
eu si sotul am primit cazier de aici, de la Politia germana.
si procura am facut-o cum spune Laura, numa ca mult mai simplu, am redactat-o in limba romana, ne-am dus cu ea la notar neamt si el ne-a stampilat-o si parafat-o imediat. si a fost valabila in Romania. totul a costat 12 euro. daca trebuia sa mergem la Munchen la consulat

cand mi-am schimbat pasaportul anul trecut, am fost la consulat. paznicul mi-a facut niste poze la aparatul automat din incinta de zici ca sunt de la rubrica :"cautatii prin interpol!"

succes in toate, din pacate multe din serviciile romanesti de peste hoatre pastreaza traditia acra din Romania.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput