Cum scap de gelozie ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Scapi de gelozie imbunatatindu-ti parerea despre tine insati.



Sau imbunatatindu-ti parerea despre el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Barbatilor le place si ii amuza , cand esti un pic geloasa.Crede-ma ca un lucru care il detesta sa fie sufocati , sa ii ti din scurt.Ma mir ca el are atata rabdare cu tine.Ce ar fi sa te inregistrezi in una din crizele tale , sa te uiti dupa o sa fi surprinsa de ce o sa vezi.Daca realizezi ca nu ti-e bine asa , de ce nu incerci sa iei taurul de coarne?Pacat de tine , de el , de voi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Iti spun cum a fost la mine: de ce am ajuns sa fiu geloasa, si cum am scapat de gelozie.
In primul rand, daca nu ai nici un motiv sa fii geloasa, este ceva mai complicat. La intrebarea asat trebuie sa iti raspunzi tu singura.
Eu am ajuns sa fiu geloasa pentru ca am avut un sambure de motiv. Partea nasoala este ca am amplificat acel sambure, pana a devenit ditamai copacul. Noi traiam la 300 de km distanta, in buna parte a timpului.
Motivul pe care l-am avut, nu era o alta femeie, cum poate ai crede, ci comportamentul respectivului. Relatia noastra se rutinase, si nu mai avea nici un pic de "sclipici". Era mai pasionat de emisiunile de la TV sau de nu stiu ce carte decat de a-si petrece o ora, palavragind, seara, cu mine. Nu mai ieseam nicaieri. Eram geloasa si pe colegii si prietenii lui, care erau toti burlaci atunci. Cand era cu mine, nu mai iesea cu ei. Dar stiam ca iese des cand eu nu eram acolo, si asta ma facea si mai geloasa, credeam ca ascunde ceva.
Poate am gresit si eu. Dar si el are mare parte de vina, pentru ca era inchis, nu comunicam, cu cat trageam eu mai tare inspre el, cu atat el se indeparta. Cu cat respingea mai mult comunicarea, cu atat mai geloasa deveneam. Nu mai simteam pasiune, nici in strangerea de mana macar. Si totusi, ne iubeam. Dar uitaseram sa zambim, uitaseram sa avem incredere unul in altul. Cu cat el se ferea mai mult, cu atat mai geloasa eram eu.
Si am gasit o carte, care m-a invatat multe despre emotiile mele, despre cum sa ma eliberez de teama, de gelozie si de manii. Am regasit in acea carte exemple care erau parca luate din viata mea. Citind explicatiile exemplelor, ma simteam parca readusa la realitate, ca si cand viata mea era explicata altfel in acea carte, altfel decat o vedeam eu cau valul geloziei pe ochi. Din acea carte am invatat multe, si mi-am dat jos si valul acela tulbure de pe ochi.
Mi-am dat seama cat de mult rau imi faceam singura. Mi-a trebuit ceva vointa, e drept, dar am scapat de gelozie pentru totdeauna.
Mi-am dat seama apoi, ca relatia noastra oricum n-ar mai fi mers. Asa ca, dupa vreo 7 ani, s-a incheiat. In realitate, fiecare din noi avea alte prioritati.

Daca tu crezi ca nu ai nici un motiv intemeiat pentru a fi geloasa, incearca sa discuti cu un psiholog.
Daca te regasesti catusi de putin in ce ti-am povestit eu mai sus, incearca sa comunicati mai mult si inarmeaza-te cu tact.
Citeste mult, informeaza-te despre gelozie (care este chiar boala!). Scapa de ea cat mai repede.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

despre ce carte vb anka?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Zic si eu la fel.
Invata sa te cunosti si sa iti cunosti limitele , dar mai ales sa-ti stapanesti emotiile.
Nu va fi usor si ca atare sfatul unui psiholog va fi tare bine-venit!


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput