"Batalia" cu un sef misogin

"Batalia" cu un sef misogin | Autor: oana_n

Link direct la acest mesaj

De multa vreme ma gandesc sa va cer parerea in legatura cu subectul asta.
Problema e cam in felul urmator. Am bafta sa lucrez printre barbati, simpatici, draguti, dar misogini.... seful meu insa e cel mai cel.Mai am 3 colege insa eu tin permanent legatura cu el si mie in cap mi se sparg toate ideile lui. In compartimentul meu eu am raspunderea cea mai mare desi mai am un coleg, exact pe acelasi post, insa el e tinut in brate de sef si menajat (vine la ce ora vrea, pleaca mult mai devreme, scurtul timp cat e la munca vb la telefon sau pleaca la plimbare, ori....sta la barfa "ca doua tate" cu seful).
Eu sunt aia care duc greul, raspund de tot, si culmea..tot mie mi se spune ca nu fac si nu imi dau silinta. Trec si peste astea insa cea mai dureroasa faza e ca are reprize de betie, cu ceilalti colegi, betii crunte si in majoritatea cazurilor se lasa cu jigniri la adresa mea. Adik se face ca un porc si incepe sa ma jigneasca pe motive aiurea in tren, ca nu fac ceva ce e imposibil de realizat, ca am idei comuniste, ca pierd vremea si ce mai....ca sunt proasta satului.... A doua zi e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...Nu pot in clipa aia sa imi iau jucariile si sa ma car acasa pt ca depinde de mine munca din ziua aia, anul trecut nu am avut nici o zi de concediu pt ca el nu a vrut sa imi accepte cererile de concediu.
Chiar avut la un moment dat senzatia ca sunt o nulitate asa cum vrea el sa ma faca sa cred.
Intr-adevar sare calul des, e naiv si nu are habar ce inseamna sa conduci o echipa (mereu ma pune pe mine sau pe x sa il mustram pe y ca nu a facut aia sau alta), nu are curaj sa isi asume raspunderea unei functii de conducere. De fiecare data cand sare calul si ma calca pe nervi spun verde in fata ce ma deranjeaza....asa sunt eu.
Ultima gaselinta a lui e ca eu il sabotez la seful al mare. A ajuns la urechile lui big boss ca el isi cam face de cap si nu prea are habar de meserie...omul l-a facut troaca de porci aseara si el a tras concluzia ca eu ii sap groapa doar pt ca sunt femeie.
Indiferent ce se intampla rau eu sunt de vina...ca sunt femeie....si ca am tupeu sa exist in lumea lor...a barbatilor. Acum i-am devenit dusman aprig pt ca are obsesia ca il torn...Sub nici o forma nu vreau scaunl lui...vreau doar sa fiu respectata la locul de munca.Ba chiar am inceput de jos in firma asta si am obtinut avansarea prin munca si rabdare.
Si el are astfel de prejudecati..tocmai el care prin natura meseriei e un formator de opinie.
Astept parerile voastre. Nu imi spuneti sa schimb jobul....pt ca nu vreau....imi place ce fac si locul in care sunt....mai putin el....



Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

daca serviciul nu vrei sa il schimbi schimba seful... daca tot e un incompetent (ma cam depaseste faza cu betiile crunte si tot ce iti zice atunci.. ) demonstreaza asta celor in drept sa ia o decizie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Trebuie sa iti placa extrem de mult jobul ca sa vrei sau sa poti sa lucrezi asa.

Mie imi suna a sclavie comunista.

Unde lucrez eu daca se intampla asa, ii dau in judecata si ma imbogatesc in mai putin de 6 luni.

Imi pare rau, nu stiu ce sfat sa iti dau. Singurul care imi vine in minte e sa iti schimbi jobul ( eu asta as face de 1000 de ori), dar daca nu vrei, atunci iti urez succes si nervi de otel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daca ai o cale sa poti demonstra tot ce ai spus mai sus, adreseaza-te celor care pot lua o decizie. Cu atat mai mult cu cat spui ca nu isi asuma responsabilitatile pe care le presupune postul lui. Sau daca ai o relatie buna cu "big boss" cum ii spui tu, cere o audienta si expune-i situatia asa cum este, spune-i care e comportamentul sefului tau fata de tine si spune-i ca nu mai poti lucra in astfel de conditii.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Sub nici o forma nu vreau scaunl lui...vreau doar sa fiu respectata la locul de munca.
quote:



Foarte rau ca nu vrei scaunul lui. Cea mai buna arma a apararii este atacul. Sa stai in banca ta in plin razboi este ceam mai proasta strategie posibila. Cred ca ar trebui sa cauti metode prin care chiar sa faci ceea ce te banuieste - adica sa-l torni la sefi, sa-l sapi, sa faci astfel incat sa se afle ce se petrece in echipa voastra. La atac. Si mai ales "Nu fi mototoala !".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Oana, a doua zi dupa o astfel de betie care se lasa cu jigniri la adresa ta, du-te in birou si spune-i in fata ca nu-i mai tolerezi un asemenea comportament. Daca are ceva (pe bune) cu munca ta, nu are decat sa te dea afara, dar daca nu, atunci sa-si vada de treaba lui. In general (am observat din propria experienta), misoginii sunt niste looseri in materie de relatii apropiate cu femeile. Si-atunci, ca o compensatie, incep si jignesc. Parerea mea...

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mik - Ancadragoman - Tzuni - Dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Oana_n este incredibil prin ce treci!

Multe dintre comportamentele sefului tau sunt ilegale.
Cum adica ti-a refuzat concediul pe intregul an. Inadmisibil. Reclama-l! Daca nu iei nici o atitudine va intelege ca iti accepti orice magarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Va multumesc pentru sfaturi si astept in continuare opinii.
adita9stiu ca e cam ilegal, insa intentionez sa imi duc cererea de concediu undeva mai sus de nasul lui, sa zicem ca am cam terminat cu milostenia si cu "lasa-l in lumea lui"
simali Intr-o gluma tampita de-a lui (nici glume nu stie sa faca)mi-a zis ca imi prevede in viitor o functie mare....cam ca a lui....s-o teme mititelul, doar ca pe mine ma pasioneaza ceea ce fac si de asta mi-am ales meseria asta.
TzuniDupa cate o betie de asta de-a lui mi-e mie jena sa ii mai vad moaca de rusinea lui.Mi-e si lehamite in acelasi timp. Am fost cam tampit de buna si am inghitit, am transformat totul in energie si ambitie si de fiecare data ii demonstram ca daca am chef si vreau.....pot mult (Domeniul meu tine de grafica, imi solicita imaginatia si spiritul de creatie si dupa fiecare betie a lui pe mine ma ia cate o inspiratie, fac diverse chestii de tace 2 zile si da admirativ din cap)
Se pare ca big boss a inceput sa ii cam dea palme..... insa eu sunt de principiul ca treci marea cu rabdarea. De cate ori mi-am scris demisia oamenii sanatosi din firma mi-au rupt-o si mi-au zis sa stau linistita si rabdatoare, ca dupa cate gafe a facut domnia lui e pe final. Oi mai avea rabdare.... insa sunt atat de stupida ca uneori ma simt vinovata.
Am reusit sa obtin un trasfer la alt departament pt colegul care e tinut in puf de "sefimea sa" si pt care eu muncesc de imi sar capacele, acum sunt in cautarea unui inlocuitor pt el. Si totusi...ma simt vinovata.....Ar trebui sa ma simt asa.....?Sunt intr-adevar o magarita insensibila?

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

incep sa cred ca tu ai o problema sde "self esteem" mai grava decat a seful tau cu comportamentul...

tr sa intelegi ca daca tu nu te iubesti (in cazul de fata daca nu te consideri valoroasa) nu poti sa te astepti ca cei din jur sa o fac...

lasa sentimentele de vinovatie si scoate gherutele la atac.. pana la urma e vorba de viata/profesia ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Oana,

nu pot sa cred ce citesc...

In ce sistem lucrezi? La stat, in sistem privat? Exista un sef al sefului tau?

Nu poti sa faci o plangere scrisa impotriva lui? Sa-l inregistrezi cand iti spune ce iti spune si sa te plangi de el??

Un asemenea comportament este inacceptabil! Incepad cu bautul la servici in sine... si apoi cu felul in care iti vorbeste!

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Daca iti place ce faci nu renunta la job-ul tau , infrunta-l.Mergi la el si spunei daca e nemultumit de activitatea ta si sa argumenteze toate problemele pe care le considera .Daca nu are argumente sa sustina ce zice nu-ti mai bate capul , spune-i sa dea exemple de incopetenta in cazul tau cand ai gresit si ce trebuia sa faci .E f aiurea un astfel de comportament dar parerea mea este ca avand un astfel de sef trebuie sa-l infrunti.El e un om slab.
Succes.

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput