Varsaturi dar fara diaree!!! Ce poate fi???

Varsaturi dar fara diaree!!! Ce poate fi??? | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Ioana noastra, astazi a fost mai linistita decat de obicei si nu a vrut sa pape mai nimic... in timpul somnului de pranz s-a trezit vomand! I-am facaut ceiutz de sunatoare, compot de mere... spre dupa amiaza a inceput iar sa vomite si asa a facut de vreo 4 ori... fara insa a face scaun moale!! La noi in oras, am auzit foarte multe cazuri de enterocolite virale la copii in ultimele zile... bun, m-am gandit ca este asta; m-am sfatuit cu o asistenta la pediatrie si mi-a spus sa cumpar Metoclopramid, saruri de hidratare si in caz de febra supozitor sau panadol... I-am dat prima doza de Metoclopramid si pentru vreo 2 ore s-a simtit super... a cerut de mancare (i-am dat biscuitei simpli, mere din compot si paine goala), dupa care iar deodata s-a inmuiat si a inceput sa vomite ce a papat... zicandu-mi ca o doare tare burtica, gemand de durere...
Acum i-am pus otet pe burtica si a adormit (scotand un part puturos tareeee)... acum ma intreb este enterocolita sau o indigestie (desi nu vad la ce); enterocolita se manifesta si cu diaree, pe care ea nu o are... sper sa aiba o noapte linistita! Voi ati patit asa cu copii vostri si ce anume le-ati dat in acest caz????
Ioana are 3,3 ani si e prima data cand pateste asa... maine mergem la medic daca nu se va simti bine...
Astept pareri din partea voastra


Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ceea ce descrii tu e foarte asemanator cu "vomiting bug" cum ii spune aici si e foarte frecvent,atit la copii cit si la adulti. fetita mea a avut de 2 ori,eu din fericire am scapat.doctorita mi-a spus ca e foarte important sa insist sa bea lichide cit de multe ,daca nu vrea sa manince sa nu o fortez, si in general sa evit lactatele pe cit se poate.mi-a spus sa-i dau saruri de hidratare doar daca nu bea destule lichide si din fericire nu a fost cazul.
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Parturile puturose arata ca e ceva si la burtica. Eu stiu de la Mara care a avut enterocolita in decembrie ca mai intai a debutat cu varsaturi, apoi a avut un scaun maaaaaare (mult cantitativ- de ma intrebam cum putea sa aiba asa ceva in burtica) dar normal ca si consistenta si abia apoi au inceput scunele diareeice. A si la toate astea s-a adaugat febra! Numai ca a doua zi era deja cu ea la medic si am si bagat-o pe tratament si s-a rezolvat relativ repede. Vezi cum evolueaza in noaptea asta si maine dimineata fugi la medic daca nu e o simpla indigestie.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Da, si eu cred ca urmeaza si diareea foarte curind. Fuga la doctor si insanatosire grabnica!

Si poti incerca sa ii dai mincare de regim deja, piine prajita, mar copt, fara lapte, orez fiert, piept de pui. Nu ii mai da biscuiti, care au zahar si aditivi.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Dureri mari de burtica plus voma, ma fac sa ma gandesc la apendicita. Eu as merge repede cu ea la dr.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata! Multumesc de raspunsuri... ufff... am trecut noaptea asa si asa, adica nu a mai vomat, insa a avut si mai are febra; i-am intercalat supozitor cu panadol. Ceai si apa a mai baut, insa de mancat nu vrea nimic. Diareea nu a inceput inca... nu stiu ce poate fi!
Trebuie sa mergem azi la medic.


Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Noi am patit asa de la rosu in gat (?!). Eu am doi copii, dintre care primul, baiat mare. Cu el aveam mereu aventuri din acestea, niciodata nu am putut sa-mi explic de ce vomita de la rosu in gat. Dar vomita tot, absolut tot. Nici nu puteam sa-i dau o pastiluta. Ii dadeam metoclopramid intr-o singura lingurita de ceai, ca era foarte putin lichid cantitativ si nu avea ce vomita. Peste jumatate de ora ii dadeam si restul tratamentului. Acum cateva luni, la fel s-a intamplat si cu surioara lui cea mica. A vomat de la rosu in gat.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

si noi am patit la fel in decembrie,a vomat toata ziua.ii dadeam metroclopramid,apoi cerea mancare si apoi voma,fara febra , fara diaree si dadea gaze.in ziua aia nu i-am mai dar sa manance,ii dadeam cate o lingurita de apa cu saruri ca m la un sfert de ora.a doua zi i-am dat supa,tot putin si des si a mai vomat de 2 ori si a 3 a zi i-am dat dimineata lapte si l-a vomat si i-am dat iar supa si piept de pui fiert .nu a mai vomat.in astea 3 zile i-am dat metroclopramid de 3 ori pe zi cate 4 picaturi.

http://tt.lilypie.com/CMv-p2.png
oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc de raspunsuri!
Ioana este mai bine... i-a cedat febra abia la 2 ore dupa Panadol, a inceput sa pape paine si covrigi, pentru pranz am facut supitza cu zarzavat si mult ceai! A facut si cacutza - care a fost normal dar plin de mucozitati din burtica!! Acum e bine, dar slabita putin de la somnul greu de noapte si de lipsa mancarii... azi nu a mai vomat!
Acum sta la desene animate si papa covrigi. Speram sa fie bine si sa nu ajungem la doctor, unde e multa lume si cu virozele astea mi-e cam teama!


Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Buna Claudia,
ma bucur ca se simte mai bine fetita ta.Noi am patit asa ceva prin decembrie, dupa ce a fost foarte bolnava si a luat antibiotic.
Vomita fara sa stim de ce.
I-am luat de la farmacie Florisal si-i dadeam cate o jumatate de sticluta dimineata si jumatate seara.
I-am mai dat si ceai de fenicul.
In 2 zile s-a facut bine.
Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Si copilul meu vomita anul trecut intot deauna cam la o zi -doua dupa ce il duceam la un loc de joaca cu bile.Facea un fel de viroza cu febra si rosu in gat si imi dadeam seama ca nu e vorba de indigestie. Scaunul era normal.Nu luase inca contact cu colectivitatea.Ii trecea cu nurofen cam in 3 zile.
Bilele astea sunt o mare sursa de imbolnavire ca nu sunt dezinfectate si multi copii vomita pe ele, fac pipi, etc

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput