Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu cred ca degeaba ne batem capul sa gasim motive, daca asa trebuia sa se intample se intampla, indiferent cat de mult ne protejam. Eu am facut eco pe 3.05 la 31 sapt si 5 zile si totul era perfect: col lung si inchis, tensiunea intrauterina normala, a mea era cea normala 9 cu 5, ca in toata sarcina, placenta era bine pozitionata, bb era sus orientat. Pe 11.05 am fost la control si dr m-a chemat pe 13.05 sa imi faca niste analize pentru ca ma plangeam de caldura si de umflat picioare, dar erau si peste 30 grade afara. Iar pe 17.05 seara s-au rupt membranele. Aveam doar 33 sapt si 5 zile; dar probabil ca au contat maimult cei 35 ani de viata ai mei . Am mai stat 4 zile in spital cu tratament ptr plamani si am avut noroc de faptul ca ecografic bb era de 35 - 36 sapt. L-am nascut pe 21.05 prin cezariana, cu 47 cm si 2,300 kg, iar evolutia lui ulterioara a fost foarte buna, incat am plecat din spital dupa doar 8 zile si singurele probleme au fost o iritatie la poponet de la scutec si incubator ( care a trecut in 2 zile) si colicile care ne chinuie acum.
Abia astept sa ne facem mari si sa avem si o surioara peste vreo 2 ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , scuzati-mi nestiinta , care este limita ( in saptamani ) dintre prematur si "la termen" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by virgo

Fetelor , scuzati-mi nestiinta , care este limita ( in saptamani ) dintre prematur si "la termen" ?


din sapt. 38 bebe e la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Fetelor,am citi toate povestirile voastre ,va doresc multa sanatate la puisorii care au probleme.
Eu,am nascut la 38 saptamini primul copil,dar a avut greutatea de 2.380 gr.48cm .Deci ca multi alti copii nascuti la 30 sapt.
Si cauza a fost ca placenta a avut malformatii si cordonul era in forma de spirala.
Nu imi inchipui daca se nastea la 30 saptamini(am fost internata de urgenta la spital)si am stat sub perfuzii ore intregi.
Si care a fost cauza?? am facut o plimbare(eram in serviciu) cu masina prin niste sate de s-au zdrunciunat toate oasele in mine. si dupa asta am facut ultimile cumparaturi din piata.
NU va mai zic ca striga doctorita la mine: ce ai facut fat-o ca se vede capul copilului???.
Multumesc lui Dumnezeu,ca totusi au putut sa-mi opreasca contractiile si totul s-a terminat cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am nascut la 31 de saptamani din cauza ca mi s-a rupt colul (care era cerclat!) si travaliul nu a mai putut fi oprit.Am nascut o fetita de 1,5 kg si am stat in spital 6 saptamani.Acum am sosit acasa.Sper sa nu mai avem alte probleme.

Sheherezada si Maia-Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

eu am nascut la 37 saptamani (chiar la 4 ore dupa ce s-au implinit cele 37 de sapt.) si am inteles ca daca bebe se grabea un pic, era considerat prematur
2,7 kg si 47,5 cm
eu am avut Lysteria in timpul sarcinii cu titru 1/160 apoi 1/320
doctorita mea spunea ca nu e pozitiv decat daca sare de 1/320 si nu mi-a dat tratament, insa alt dr.mi-e recomandat sa iau tratament ca pot sa pierd sarcina (asta era pe la 34 sapt.) asta sa fi fost cauza ??? bebelului i s-au facut analize in spital si i-a iesit proteina C reactiva pozitiva (semn de infectie in corp) dar nu mi s-a spus ce are CONCRET, a facut tratament cu antibiotic 5 zile

cu 2 zile inainte sa nasc si in ziua in care am nascut am fost la targul de bebici si am facut toate cumparaturile pt.bebe....ce-i drept m-am obosit... asta sa fi fost cauza oare ?

cred ca nu o sa stiu niciodata

Vlad are 11 luni jumate acum si 9,4 kg, 76 cm...arata FOARTE BINE
cred ca pur si simplu stia ca vreau sa-l vad cat mai repede si de aceea s-a hotarat sa vina mai repede pe lume (asa imi place mie sa cred)



Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

"Is nice to be important, but is more important to be nice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora77 spune:

Fetelor,
Eu am 34 saptamani si 5 zile si am colul deschis 34mm. Iau un tratament destul de drastic, stau numai in pat si totusi tot mai am ceva contractii...nu stiu de ce mi s-a intamplat asta pt ca nu cred ca am exagerat cu ceva anume. am fost socata cand mi s-a spus la eco ca am colul deschis. Acum sunt si foarte speriata si cred ca starea asta e panica imi agraveaza contractiile. Credeti ca avem cum sa impiedicam nasterea prematura, sau orice am face la stadiul asta e inevitabil sa se produca?
Aurora 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Rose spune:

intr-adevar buna intrebare!!
eu am nascut la 34s2z, in schimb fara nici un simtom: am pierdut apa noaptea, la ora 1h30, la 3 eram la spital si 36 de ore mai tarziu se nastea Rose- cel mai scump si mai minunat dintre toti puiutii!!
mai incredibil este ca vinerea dinainte nasterii fusesem la control si totul era perfect: cum fusese de-altfel toata sarcina: PERFECTA!!!
in orice caz, de cand s-a nascut Rose, eu am impresia ca asteptand-o atat de mult..... poate ca din cauza asta s-a grabit sa vina pe lume, la mamica ei!! nu stiu.... nu ati avut niciodata sentimentul ca e, pe undeva,si din cauza voastra?? eu nu pot sa nu ma gandesc ca daca nu as fi asteptat-o cu atata nerabdare poate ar mai fi ramas inca un pic in burtica, la caldura!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

exista doua cauze de nastere prematura cele din cauza lui bb si cele di cauza de mami + inca multe aletele pe care nu le vom afla niciodata, poate asa au vrut bb-ii sa vina mai repede, aici exclud erorile medicale!

important este sa fie sanatosi ca de crescut cresc ei si afata in brate la mami!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

quote:
Originally posted by aurora77

Fetelor,
Eu am 34 saptamani si 5 zile si am colul deschis 34mm. Iau un tratament destul de drastic, stau numai in pat si totusi tot mai am ceva contractii...nu stiu de ce mi s-a intamplat asta pt ca nu cred ca am exagerat cu ceva anume. am fost socata cand mi s-a spus la eco ca am colul deschis. Acum sunt si foarte speriata si cred ca starea asta e panica imi agraveaza contractiile. Credeti ca avem cum sa impiedicam nasterea prematura, sau orice am face la stadiul asta e inevitabil sa se produca?
Aurora 34+


stai linistita in pat ia tratamentul si nu te mai stresa ca o sa fie bb, eu eram in spital si cand am implinit 34 de saptamani l-am vazut pe medicul meu cum s-a relaxat, a zis ca de acum poate sa vina ca nu mai sunt asa mari riscurile!

drept dovada ca in mai putin de o saptamana a iesit vladut si e santos si va face 4 ani pe 5 nov, iar el ar fi trebuit sa se nasca pe 10 decembrie!

aurora



POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput