Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_banu spune:

Citat:
citat din mesajul lui d_pitica

bun subiect
eu am nascut la 26 de sapt.( FIV sarcina gemalara ).
la 22 de sapt in urma unui control mi sa descoperit colul deschis 1.5 cm si mi sa facut cerclaj la cald la 24 de sapt din nou iar la 26 de sapt m-am dilatat dintr-o data 5 cm. n-au mai avut ce face.
am nascut 2 fete care au rezistat 3 zile si 14 zile.
am avut atonie uterina si sangerare abundenta. la externare am vazut cate mi sau intamplat la nastere
nu stiam de ce erau tot ocupati cu starea mea de sanatate
sper ca la urmatorul fiv sa iasa cu bn

imi pare rau ,eu am nascut tot la 26 s3z o fetita de 950 gr acum suntem bine acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_banu spune:

imi pare rau sa aud cate sarcini iau sfarsit la 26 se saptamani,credeam ca sunt singura,eu sunt un caz fericit pina acum caci suntem acasa si eu si fetita care la nastere nu avea decat 950 gr dupa 10 zile a scazut la 780.poate am avut noroc sa fim din bucuresti si sa nimerim o dr ff buna carei ii multumim pentru ca ne-a redat minunea noastra de fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_banu

imi pare rau sa aud cate sarcini iau sfarsit la 26 se saptamani,credeam ca sunt singura,eu sunt un caz fericit pina acum caci suntem acasa si eu si fetita care la nastere nu avea decat 950 gr dupa 10 zile a scazut la 780.poate am avut noroc sa fim din bucuresti si sa nimerim o dr ff buna carei ii multumim pentru ca ne-a redat minunea noastra de fata

Ma bucura astfel de mesaje ... Sa creasca mare si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii si implinire.
Important este ca tot mai multi copii prematuri sa aiba sansa de a creste mari si sanatosi.
Nasterea a fost naturala sau cu cezariana? Din ce cauza s-a declansat? Ti s-a facut injectia pentru maturarea plamanilor fetitei?


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayteka spune:

eu am nascut la 34 de saptamani. Am avut placenta praevia si dupa 2 saptamani de stat in spital cu hemoragie am nascut prin cezariana un baietel de 2450 g care acum are 9 luni si este perfect sanatos, multumim lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

d_pitica, imi pare rau.

am avut sarcina gemelara obtinuta prin fiv, dar am avut obsesia colului si ma duceam saptamanal la echo doar pt col. in s 19 era deschis aproape 1 cm, am fct cerclaj si am stat numai la 180 de grade (pozitie in care mancam, ma spalam pe cap, ma uscam cu foehnul, ma epila sotzul etc), mergeam numai la baie la 4 ore distanta si la control tot intinsa, evitand toate strazile cu macadam.baut 4 l likide pe zi si luat no-spa de 80 de 3 ori pe zi plus 4 mg/zi, nicio contractie. la 33 sapt am pierdut dopul gelatinos, peste 3 z mi-a rupt fetita apele. au avut fata 1800g, baiatul 1700. au scazut la 1500. norocul meu ca am batut-o la cap pe dr sa imi faca dexa pt plamanii copiilor. acum au 1 an si sunt de 10 kg, merg si fac numai nebunii.
asa ca obsesiile mele(colul si dexa) ori mi-au fost fatale, pe principiul de ce ti-e frica, nu scapi, ori esentiale (altfel puteam pierde sarcina/naste copii cu dificultati de oxigenare).

multumesc acestui forum pt ca aici am aflat de ijectia cu dexametazona.
cand am nascut eu, la municipal, unde sectia de terapie intensiva prematuri este absolut exceptionala, erau copii de 700 g care au rezistat, stiu si cazul unei fetite nascute la 31 de sapt pt ca mama avea preeclampsie, fetita care a avut mari probleme cu oxigenarea pana pe la vreo 10 luni. nu apucasera sa faca dexa.in prezent fetita este foarte bine, mananca, sta in fund, se ridica in picioare si isi bucura parintii.

pt toate fetele cu cerclaj/sarcini multiple, recomand repaosul cat mai mult. desi am stat in pat multe luni, acum nu imi mai amintesc acel kin.

bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

d_pitica, imi pare rau.

am avut sarcina gemelara obtinuta prin fiv, dar am avut obsesia colului si ma duceam saptamanal la echo doar pt col. in s 19 era deschis aproape 1 cm, am fct cerclaj si am stat numai la 180 de grade (pozitie in care mancam, ma spalam pe cap, ma uscam cu foehnul, ma epila sotzul etc), mergeam numai la baie la 4 ore distanta si la control tot intinsa, evitand toate strazile cu macadam.baut 4 l likide pe zi si luat no-spa de 80 de 3 ori pe zi plus 4 mg/zi, nicio contractie. la 33 sapt am pierdut dopul gelatinos, peste 3 z mi-a rupt fetita apele. au avut fata 1800g, baiatul 1700. au scazut la 1500. norocul meu ca am batut-o la cap pe dr sa imi faca dexa pt plamanii copiilor. acum au 1 an si sunt de 10 kg, merg si fac numai nebunii.
asa ca obsesiile mele(colul si dexa) ori mi-au fost fatale, pe principiul de ce ti-e frica, nu scapi, ori esentiale (altfel puteam pierde sarcina/naste copii cu dificultati de oxigenare).

multumesc acestui forum pt ca aici am aflat de ijectia cu dexametazona.
cand am nascut eu, la municipal, unde sectia de terapie intensiva prematuri este absolut exceptionala, erau copii de 700 g care au rezistat, stiu si cazul unei fetite nascute la 31 de sapt pt ca mama avea preeclampsie, fetita care a avut mari probleme cu oxigenarea pana pe la vreo 10 luni. nu apucasera sa faca dexa.in prezent fetita este foarte bine, mananca, sta in fund, se ridica in picioare si isi bucura parintii.

pt toate fetele cu cerclaj/sarcini multiple, recomand repaosul cat mai mult. desi am stat in pat multe luni, acum nu imi mai amintesc acel kin.

bafta tuturor!

Adi, mami de ana si ioachim


Si eu am cerclaj si desi iau no spa si gynipral tot am destul de multe contractii nedureroase. Am observat ca sunt mult mai frecvente seara si noaptea. De o saptamana au aparut si mici sangerari. Medicul spune ca este din cauza contractiilor, ca trag de col si implicit de fir, sa iau tratament in continuare. Nu ma doare nimic. Dar psihic vorbind, sunt la pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

iulia, in cate sapt de sarcina esti? ai fct dexametazona? daca nu, insista la dr tau sa ti-o faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

iulia, in cate sapt de sarcina esti? ai fct dexametazona? daca nu, insista la dr tau sa ti-o faca.

Adi, mami de ana si ioachim


Acum am 29 saptamani. Cred ca este devreme pentru dexa, dar voi vorbi cu doctorul. As sta mai linistita daca as face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ba nu e deloc devreme. e kiar timpul sa o faci. eu am fct la 28-29 s si apoi la 32s am repetat.insista, nu exista sa iti faca rau, in skimb beneficiile sunt enorme pt bb. insista, kiar dk drul iti zice ca nu e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.I.L spune:

Buna!
Eu am nascut la 36-37 de saptamani, bebele fiind in prestatie pelvina. La nastere a avut 2450 grame si 45 de centimetri. La doua luni bebe avea 4400 gr si 53 cm.

Mergi la inceput