Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Eu am nascut prematur, sindrom hellp la 36 de saptamani, bebe Ioana de 2400, am stat in spital 7 zile, suntem acum la 8 luni de 8 kg, fugim in premergator, eu am ram as cu tensiune 15/11, diabet tip 2 care a debutat ca diabet gestational, dar suntem bine sub observatie......Dumnezeu ne-a ajutat si dr Iesanu din Polizu ne-a dat viata....speranta ne-a ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Buna ziua fetelor
Dupa mai bine de ani de tratamente am o fetita de 9 luni ce sa va spun mai intai, a fost o surpriza si a venit prematur la 36 de saptamani, sindrom hellp, tensiune 20/11, am nascut la Polizu cu dl dr Iesanu, am fost foarte rau, am stat 4 zile pe terapie intensiva ca mai apoi alte 3 zile pe rezerva, pe data de 1 iunie de ziua copilului am venit acasa cu fata de 2400 kg si 49 de cm, acum are 9 luni implinite si 9 kg ....va doresc multa sanatate, nastere usoara si sa aveti noroc in toate, rugati-va sa nu aveti necazuri si o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cfalina spune:

buna fetelor eu sunt insarcinata in 14 saptamani . eu sunt nascuta la 7 luni si sunt foarte ingrijorata voi naste si eu tot la 7 luni? mama mea nu a avut o problema anume dr i-a spus ca toate nasterile vor fi tot la 7 luni. Cele 3 nasteri ale ei asa au fost mai putin ultima a luat tratament. Am uitata cu desavarsire sa ii spun dr meu eram asa emotionata incat chiar am uitat si pana ma duc la ea sa ii spun ma ingrijoreaza foarte tare problema asta . la eco de primul trimestru dr a spus ca sansele ca nastere sa fie prematura este de 0.68 dar nu ii spusesem ma ajutati si pe mine cu un raspuns va rogggggggggg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Motivul pt care ti-a spus medicul ca exista atatea sanse sa nasti prematur nu le cunoastem, insa nu cred ca sunt legate de faptul ca tu te-ai nascut prematur. Am verisoara care a nascut 2 copii la termen desi ea e nascuta la 7-7.5 luni, iar in spital cand eram cu fetita a nascut o mamica care mi-a spus ca ea s-a nascut la 7.5 luni si tutusi ea a nascut un copil la termen. Deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji pt asta. Ma degraba, ar trebui sa afli de ce ti-a spus medicul, ca ai sanse mari sa nasti prematur, eu cred ca inca e mult prea devreme sa se pronunte in acest sens. Orice ar fi nu te impacienta si bucura-te de sarcina, stresul e una din cauzele principale de nastere prematura.

Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos nascut la termen.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cfalina spune:

multumesc mult pentru raspuns m-am mai linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_pitica spune:

bun subiect
eu am nascut la 26 de sapt.( FIV sarcina gemalara ).
la 22 de sapt in urma unui control mi sa descoperit colul deschis 1.5 cm si mi sa facut cerclaj la cald la 24 de sapt din nou iar la 26 de sapt m-am dilatat dintr-o data 5 cm. n-au mai avut ce face.
am nascut 2 fete care au rezistat 3 zile si 14 zile.
am avut atonie uterina si sangerare abundenta. la externare am vazut cate mi sau intamplat la nastere
nu stiam de ce erau tot ocupati cu starea mea de sanatate
sper ca la urmatorul fiv sa iasa cu bn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiKasza spune:

Buna;,
Caut raspunsuri pt. ce mi s-a întâmplat, dar vad ca nu voi primi niciodata; un raspuns plauzibil.Am avut o sarcina normala, cu analizele ok, cu ecografii 2D,3D,4D.Lucrez ca învatatoare, loc de munca cu stres crescut, dar nu credeam ca ma va afecta.La 26 de saptamâni am avut o durere ciudata, a doua zi am sângerat si au început contractiile. Am ajuns la spital si mi-au oprit contractiile cu gynipral.Colul a fost scurtat la 27mm, dar închis.Am ajuns acasa, iar dupa 48 de ore iar am ajuns cu contractii la spital.Am primit o perfuzie si mai puternica timp de doua zile.Dupa ce a trecut pericolul au renuntat la perfuzie fiind foarte puternica. Seara la ora 22.00 au început contractiile, la ora 04,00 am cerut iar gynipral ca nu mai puteam de dureri, dar nu si-a mai facut efectul.La ora 06.00 am nascut o fetita frumusica, dar mica.(900 gr.).A fost dusa de urgenta la sitalul de neonatologie.Dupa doua zile am ajuns sa o vad, pâna atunci sotul meu a facut naveta între spitale. Era tare speriat, plângea.Nici nu mi-am putut imagina cum arata un copil prematur.Când am vazut-o mi s-a rupt inima.Neonatoloaga nu ne-a dat prea multe sanse de supravietuire desi respira singura 48 de ore dupa care a fost intubata pt.ca uita sa respire.Starea ei a fost critica:hemoragie cerebrala gr.IV, apnee, anemie severa, trombocite etc. Când a înplinit 14 zile (începusem sa-mi fac sperante), starea ei s-a înrautatit.Am botezat-o, iar seara a devenit îngeras.E cumplit înca si acum la 2 luni.Am dorit-o asa de mult.Am apelat la un psiholog, care ma va ajuta, voi merge si la alti medici pt.sfaturi în viitor, voi face analizele genetice, dar toate astea nu-mi vor aduce fetita înapoi.Era frumoasa, dar nu destul de puternica sa lupte.Dr. mi-a spus ca la urmatoarea sarcina voi face cerclaj si tratament antispastic înca din luna 3. Mi-e tare frica!Cu toate întâmplate cum mai pot duce o sarcina aproape pâna la termen_Simt ca numai o alta fetita îmi va umple golul acesta si imi va alina durerea.Dar cum sa fac_ Nu am nici o garantie.
Va pup cu drag, si aveti mare grija de voi si de minunile voastre!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isa87free spune:

am nascut prematur la 34 sapt si 5 zile in urma unei hemoragii cauzate de placenta praevia..ciudat este ca desi mergeam la controale regulat, medicul nu mi-a spus niciodata ca ar fi vreo problema...singura explicatie ar fi ca am ajuns sa am placenta praevia de la plimbarile cu masina pe drumurile din romania, desi am stat o sapt fara sa ma cobor din pat nu prea a ajutat.sunt multumita k fetita mea e bine. acum are 1 an si 5 luni.sanatate multa la toti copilasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

GabiKasza regret nespus de mult pierderea fetitei voastre, povestile noastre seamana destul de mult si eu nascand o mogaldeata de 900 g dar care a trait doar 12.5 zile.

Nu stiu ce sa iti raspund de ce s-a intamplat asa ceva, nu stiu daca ceea ce ti-a spus medicul tau e corect, el stie mai bine situatia, insa iti doresc multa putere ... iar daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre ingerasa voastra poti sa ma contactezi, sau sa intri pe www.organizatiaemma.ro/forum ... locul parintilor de ingeri.
Stiu ca doare ... doare si la 2 luni doare si la 1 an si 3 luni (in cazul meu) si la 26 de ani in cazul unei matusi de a mele si la multi mai multi ani in alte cazuri ...


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiKasza spune:

draga p@ulici, iti multumesc pt. randurile scrise. pe 31 august am programare pt. histeroscopie si laparoscopie. Nici nu stiu la ce sa ma astept. Abia astept sa scriu si eu o poveste cu final fericit! Ceea ce-ti doresc si tie, draga p@ulici!

Mergi la inceput