Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana2010 spune:

Si eu am nascut prematur la 34 saptamani, bebele meu a tasnit pur si simplu afara pentru ca nu mai avea resurse sa se alimenteze si nici oxigen. A fost si este un copil foarte puternic, a vrut efectiv sa traiasca ..., sa ii faca pe tati si pe mami fericiti Motivele se pare ca au fost, spun medicii, placenta mica, jumatate cat era normal( placenta anormala, nu se cunosc cauzele si nici nu mi-am mai facut teste suplimentare sa vedem daca ar fi cauze genetice) si tensiune arteriala 16/10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

eu nu stiu cauza... am citit mesajele voastre sperand ca o sa gasesc un raspuns si pentru mine, nu ca ar mai conta acum. am nascut la 36s o fetita de 47,5cm si 2,700 kg. am avut o sarcina excelenta, fara nici o problema, cu multa energie, fara contractii sau probl la analize,nu am luat nici un tratament, am facut multa miscare (poate prea multa...). intr-o dimineata m-am trezit cu contractii si o scurgere rozalie, bb era mai putin activ si am mers la urgenta la control unde ma-u tinut sub observatie pana a doua zi, preventiv, desi spuneau ca totul e bine, bb se simte perfect, membranele intregi, lichid suficient. dupa-amaiza urmatoare s-au intetit contractiile si membranele s-au rupt pe masa, in plin travaliu. nu mi-au dat nimic ptr a opri contractiile ptr ca au spus ca bb e perfect sanatos si viabil. si iata-ne azi la 17 zile, castigand rapid in greutate si cm...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Al meu iesi la 36 saptamani, 2.3 kg si 48cm. De ce ? Poi de curiozitate ca abia astepta sa vada lumea :). Medicale? Poate pentru ca fuse toxica sarcina, cu copil pretios (ca termen medical, nu ca ar fi al meu mai pretios ca altii). S-a rupt apa, cupilu nu se hotarase sa coboare, ba chiar avea un chef monstru de joaca ... cezariana de urgenta.
Acu, dupa 4 ani si 8 luni ... e la fel de plin de energie si de jucaus cum era inca din burta, nu mai zic din ziua 1.
Asa e cu esentele tari ... sticle mici si pun jos adultii ca pe popice

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Am nascut la 37 saptamani o fetita foarte puternica,desi a avut doar 2100g si 47 cm.Am avut o sarcina usoara desi nu am putut manca pana prin luna a cincea.Intr-o zi m-am trezit cu stare de voma si greata. Am vomat si mi-a fost rau,dar a trecut. In seara acelei zile am pierdut dopul si dimineata m-am trezit cu contractii cam la 20 de minute. Am sunat medicul care mi-a spus sa stau linistita si sa iau no-spa. Dar seara pe la ora 22.30 am ajuns la spital cu contractii dureroase. La controlul ginecologic mi s-a rupt apa si urma sa aflu ca aveam dilatatie 7 si contractii la 3 minute.Am nascut prin cezariana pentru ca eu am avut luxatie de sold si mi s-a recomandat cezariana.
Neonatologul care a luat copilul in evidenta mi-a spus ca ar fi oarecum "vina mea" ca am oasele bazinului bagate cumva mult mai in interior si ca uterul nu s-a dezvoltat corespunzator.Eu insa nu cred.

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

in perioada in care am nascut(30 de ani) eu am observat la alte 5 mamici de peste 30 de ani ca toate au nascut cu 2-3 saptamani inainte de termenul dat de medici:-) sa fie si varsta o cauza? nu au fost probleme la nici una si copilasii au iesit perfecti

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia2010 spune:

Sal,

Exista niste teste rapide de evaluare a riscului de nastere prematura si a membranelor rupte. Acestea ii pot ajuta pe medici sa evalueze situatia. Se numesc Actim Prom si Actim Partus si se gesesc si la noi in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Eu am nascut prematur acum 2 ani, la 28 sapt. Cauza: placenta praevia concomitent cu contractii Braxton Hicks. Mi s-a spus ca acestea 2 cumulate au fost fatale. Am avut o hemoragie puternica si a fost nevoie de cezariana de urgenta. Bebe nu a reusit sa supravietuiasca decat 2 saptamani. Acum sunt iar graviduta, in 20 sapt. Din pacate, de saptamana asta au inceput contractiile B.H. (cu 8 saptamani mai devreme decat la sarcina trecuta)iar placenta este tot jos inserata. Dumnezeu sa ne ajute! De data aceasta stiu macar la ce sa ma astept si stau cuminte acasa. Am fost deja internata o data pentru o perfuzie cu Gynipral si cred ca vor urma si altele pentru ca pastilele nu au efect.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Eu am nascut la 33 saptamani prin cezariana. A doua cezariana. Prima operatie am avut-o cu 1 an si 10 luni inainte. Motivul nasterii premature a fost subtierea uterului sub 3 milimetri pe circa 80% din suprafata, repartizata neuniform. Exista riscul de ruptura uterina. Medicul mi-a spus ca daca mai intarziam putin riscam sa nu mai putem fi salvati nici eu nici copilul. Sarcina a fost destul de usoara. In afara de greturi si de durerile din ziua nasterii, n-am avut alte simptome. Nu mi s-au rupt membranele si n-am avut contractii dureroase. Doar o durere ascutita in zona ficatului incepand cu saptamana 31. Fetita mea s-a nascut cu 2.450 kg si 47 cm. A avut ceva probleme de adaptare la mediul extern dar le-a trecut cu bine, zic eu. A implinit zilele trecute 2 luni (necorectate) si are 4.300kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apokker spune:

Mie mi s-a rupt apa in ziua in care am implinit 37 de saptamani, aveam colul scurtat dar fara dilatatie, asa ca mi-au facut cezariana. Bebele e bine, s-a nascut cu 2800 kg si 49 cm. Si cu 2 saptamani inainte de nastere am avut colul scurtat, iar cu o seara inainte am facut o baie calduta de relaxare. Nu stiu daca asta a fost motivul, dar ideea e ca totul s-a terminat cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Retard de crestere intrauterina, risc de ruptura uterina (aveam uterul subtiat si intins la maxi, inca putin de tot si ne duceam si eu si bebe), col mult scurtat ... cezariana la 37 de saptamani dupa UM, 34 de saptamani varsta reala. S-a nascut cu 2,500 gr si 46 cm, APGAR 9.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput