Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

buna.eu inca nu ma incadrez in subiect ,sper sa nici nu ma incadreez dar e pericol.sunt insarcinata in 26 spt dar am niste presiuni ciudate in partea de jos ,parca ar vrea sa iasa bebe.mai ales cand merg la toaleta simt asta si muschii de jos sunt destul de umflati and ma aplec.am mai facut efort ,eu mai am un baietel care e neastamparat si mai vrea si in brate ,am mai fost si pe la tara si am ridicat galeti cu apa si cred ca am si racit jos.la analize mi-a iesit infectie urinara ,dr mi-a dat ofloxacin dar nu am luat ,mi-a zis alt dr ca nu e bun in sarcina si am repetat analizele de urina si nu a mai iesit infectie dar nu stiu care e situatia reala pt ca eu urinez si noaptea de 2-3 ori si ce am dus la laborator nu a fost prima urina ci cam a treia din noaptea respectiva.La eco mi-a spus ca e situatia la limita nici rea dar nici buna si sa nu fac efort deloc pt ca la varsta asta bebe2 nu traieste daca se naste.eu trebuie sa nasc neaparat cu cezariana ,assa am nascut si la andrei.si inca ceva cum stiu ca se rup membranele ? cum e cand ti se rupe apa?curge mult lichid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

ai mare grija vrajitoareodaca are cine sa te ajute cu bebe1 nu ezita sa ceri ajutorul, cu ruperea membranelor ce sa zic ar trebui sa curga destul de multa apa, dar cred ca nu e la toata lumea la fel, am vazut in spital fel si fel, mamici care au fost numai insemnate (o mica sangerare) si mamici carora le-a curs mult, deci........... ai mare grija, incearca sa nu faci efort deloc

multa sanatate si sa sea DD sa duci sarcina la bun sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

quote:
citat din mesajul lui vrajitoarea

buna.eu inca nu ma incadrez in subiect ,sper sa nici nu ma incadreez dar e pericol.

diana mami de andrei(19.10.2006)si26+



Si eu te sfatuiesc la fel, ai mare grija, simptomele pe care le ai nu sunt deloc de neglijat si mai ales nu ar trebui sa faci nici un fel de efort - daca vrei sa te sperii putin poti sa citesti cu o pagina-doua in urma povestea trista a lui BB2 - Dragos. Si eu eram la a doua sarcina, cu uter cicatriceal si nu m-am protejat deloc. Te-as sfatui sa mai incerci si parerea altui medic daca nu simti nici o imbunatatire.
Daca nu ai lichid putin iti vei da seama daca ti se rup membranele. Mie mi s-au rupt chiar sub dus, (ma pregateam sa merg la spital, caci incepusera contractiile) si tot am realizat despre ce e vorba - in mod normal curge destul de mult, amestecat cu putin sange, nu este f curat si are si un miros aparte.

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agneta spune:


javascript:insertsmilie('')
salutare
Buna, eu am nascut prematur din cauza tensiunii si a dezlipirii premature de placenta.A trebuit sa-mi faca cezariana de urgenta, din pacate micuta mea a trait doar 6 zile.Am avut doar 28 de saptamani.Nu stiu ce sa mai zic sunt fffffff suparata.Acum doi ani am mai pierdut 2 sarcini la 8 saptamani.Imi poate zice cineva de un dr. bun in Bucuresti, eu fiind din provincie.Va pup pe toate.

spatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofica spune:

Buna, mamicilor! eu am nascut la 37 de saptamani prin cezariana un dismatur, din cauza tensiunii, preeclamsie,aparuta pe la 33 de sapt, am stat in spital o sapt inainte sa nasc(+alte vreo 3/4 internari incepand de la 6 sapt) facand tratament cu vitamine, oxigen de 2 ori pe zi. Tensiuna la ultima internare ajunsese la 20/11.In timpul operatiei nu a scazut tensiunea sub 16/11. Mi-a imbatranit placenta, aveam edeme puternice, un lichid verde in abdomen care nici acum nu stiu ce era cu el p acolo. Baietelul meu a cantarit la nastere 1700g si o lungime de 43 cm. apgar 9(10 min 9) a respirat singur, a stat 3 sapt la incubator, a mancat numai la biberon sau gavat,a cum are 5 luni si 6 zile si cantarete 5 kg, este sanatos, foarte vesel, jucaus dornic sa vada tot ce misca, foarte cuminte.sa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Buna Sofica,

Ma bucur tare pentru povestea voastra, cu peripetii, dar cu happy end. Si eu sunt tot din Slatina. De fapt esti prima persoana din acelasi oras cu mine pe care o intalnesc pe aici, alt dezavantaj al oraselor mici. Ai nascut in Slatina sau ai optat pentru alt spital? Te astept cu mai multe detalii. Eventual poti sa imi trimiti PM sau mail pe simona_1402@yahoo.com (sau pe mess, chiar daca nu apar on line, sunt acolo, prezenta).

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui agneta


javascript:insertsmilie('')
salutare
Buna, eu am nascut prematur din cauza tensiunii si a dezlipirii premature de placenta.A trebuit sa-mi faca cezariana de urgenta, din pacate micuta mea a trait doar 6 zile.Am avut doar 28 de saptamani.Nu stiu ce sa mai zic sunt fffffff suparata.Acum doi ani am mai pierdut 2 sarcini la 8 saptamani.Imi poate zice cineva de un dr. bun in Bucuresti, eu fiind din provincie.Va pup pe toate.

spatar


Imi pare rau, Agneta, pt pierderea fetitei..Stiu ca niste biete cuvinte nu-ti pot aduce alinare, doar timpul..Din pacate nu pot face mai mult, decit sa te incurajez sa treci peste perioada asta crunta
Poti sa ne spui de ce probleme a suferit micutza, bineinteles daca te simti suficient de tare sa vorbesti, poate alte mamici vor gasi invataminte de cum sa evite si ele asemenea situatii. Daca nu doresti, nu-i nimic, te intelegem si-ti sintem alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agneta spune:

Multumesc dodo ca mi-ai scris.Micuta mea a avut enterocolita ulcero necrotica, defect de sept ventricular, insuficienta cardio respiratorie acuta.Asa scrie pe certificatul medical constatator al decesului.Primel 3 zile i-a mers bine dar din a 4-a zi s-a inrautatit starea micutei.Eu ar fi trebuit sa nasc pe 26 august, anul acesta dar din pacate am nascut pe 13 iunie.Si ca o coincidenta si eu sunt nascuta tot pe 13 ca Alesia mea.Mi-am mai revenit putin dar parca cand vad o fetita mica imi vine sa plang,imi pare atat de rau ca nu-mi pot strange si eu bebica mea la piept.Dar am incredere in Dumnezeu ca o sa-mi daruiasca alt copilas si sa ma pot bucura de el.O sa mai scriu

spatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Buna io am nascut la 37 de saptamani din cazuza TROMBOFILIEI(SE COAGULEAZA SANGELE FOARTE REPEDE-LIPSA DE PROTEINA "S" DIN NASTERE)Stefan avea 2300gr. si 48 cm.
Acum este baiat mare are deja 76 cm. si 11kg.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

eu am nascut la 36 saptamani si o zi, dar am gemeni.
am stat 10 zile in spital cu injectii si tratament ca sa pot tine cat mai mult sarcina.
am avut copii la prematuri, chiar daca 36 saptamani pentru gemeni este bine, dar au avut 2200gr si 2600 gr.
a fost mai bine in salonul de prematuri pentru ca erau mai putini copii si puteam sa merg la orice ora vroiam.
am facut cezariana si a fost totul ok dupa aceea.

Mergi la inceput