Apendicita - regim alimentar (urgent)

Apendicita - regim alimentar (urgent) | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Ce poate manca un copil de 10 ani care tocmai a fost operat ieri de apendicita?
Eu as vrea sa plec de la serviciu direct la spital (adica in maxim o ora - o ora jumatate), si as vrea sa stiu ce-i pot cumpara in drum spre spital (n-am cum sa ajung acasa sa fac ceva mancare).
Stiu ca poate parea o tampenie intrebarea mea, dar e o fetita fara posibilitati materiale, mama ei e internata cu ea in spital si nu are cine sa-i faca mancare, asa ca ma gandeam ca macar in prima faza sa-i duc ceva (am aflat acum cateva ore, ca daca stiam mai demult poate puteam face mai multe).
Ma gandesc la niste compoturi si iaurturi....altceva mai are voie?

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

In primele zile nu prea are voie sa manance orice. I se da de la spital ceai si apoi zeama de supa. Abia mai incolo va putea manca compot si iaurt.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

primele 5 zile:
- prima zi- apa, compot, ceai indulcit;
- a doua zi - asemenea + supa;
- a treia zi - asemenea + pure de cartofi + iaurt slab;
- a patra zi - + branza de vaci, un ou fiert moale;
- a cincea zi - la fel ca in primele patru zile + carne vita sau de pui - fiarta, 1-2 felii de paine.

Nu sunt permise 2 sapt: varza, mazare, fasole, fructe crude, legume crude, prajeli, bauturi acidulate, grasimi, apoi se reia treptat alimentatia si, daca se poate, se amana cat mai mult introducerea alimentelor solide si semisolide...cam pana la 1 luna daca se poate

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 4 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

eu le-am dat si sticksuri doua zi si n-au patit nimik .ii era foame se simtea lesinat .trebuia sa fac ceva----.piure la greu ,carne fiarta si ce au mai zis fetele fara mazare , varza si fasole.

Mergi la inceput