ANALIZE Rh. POSIBIL GRESITE

ANALIZE Rh. POSIBIL GRESITE | Autor: CHOWPERSA

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 24 de saptamiani iar mai jos veau sa va relatez o situatie cam ciudata, sa-mi spuneti ce parere aveti.
Saptamana trecuta am fost cu sotul meu la un laborator al unei clinici particulare, eu pentru analiza de toxo. iar el pentru grupa si Rh.
Grupa mea fiind 0 Rh.negativ imi este neaparat necesar si Rh. sotului pentru imunizarea rh(stiti voi toata problema cu Rh diferit in sarcina). Cand in sfarsit ridicam rezultatul analizelor surpriza mare el apare pe foaie ca ar avea aceeasi grupa si rh ca si mine , respectiv 0 negativ.Nu pot sa va spun bucuria care a urmat dar sincer amandoi aveam un nod in gat la gandul unei eventuale greseli stiind ca doar 7% din populatia globului poate avea 0 negativ deci probabilitate f. mica sa ne nimerim a avea amandoi aceeasi grupa si rh.mai ales ca nici unul din parintii lui nu stiau ce inseamna rh. negativ, mai ales ca mama lui a avut doua sarcini duse pana la termen si nu pricepea deloc ce o intrebam noi.ASA ca le facem o vizita parintilor lui si exact cum ne asteptam in foile lor medicale aparea la tata:A2 POZ. iar la mama:O1 POZ. Asta inseamna ca ar fi imposibil ca sotul sa aiba O1 neg.
Automat ca vom repeta analiza dar eu va intreb in cazul in care nu am fi avut cum verifica grupa parintilor si mergeam asa mai departe cu analize de "buna credinta" ce ne faceam?
Ce ma sfatuiti credeti ca asi putea da clinica in judecata pentru asa ceva pentru ca eu sunt f. suparata?
Astept sfaturi si eventual indrumari.Iar eu data viitoare cand intru pe net am sa va spun rezultatul repetarii analizei.

24+

DANNA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Repeta analiza!
Eu am AB 4 pozitiv, sotul B pozitiv, iar baiatul nostru are B negativ, rezultat identic la 2 laboratoare, insa noua ne-au explicat toti ca se poate, bine, sotul stia deja fiind medic ca e posibil.
La fel mai cunosc o tipa, ea are RH negativ desi ambii ei parinti au pozitiv.
Chiar daca avem pozitiv nu e 100% pozitiv, ci dominant, iar daca copilul preia procentul negativ de la fiecare parinte, poate avea dominant negativ.
Mie mi-a explicat si o bioloaga ca se poate.
Acum ma gandesc ca la tine o fi o situatie similara.
Nu te grabi sa dai in judecata laboratorul ( nu ca n-ar fi posibil sa greseasca)ci repeta intai analiza la alt laborator si apo decizi ce faci.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Eu am avut o experienta neplacuta cu Rh-ul gresit...
La primul copil mi-am facut eu analizele si a iesit Rh negativ. Nu mi-a trecut prin cap sa-mi intreb familia, asa ca am luat-o de buna; aveam dubla incompatibilitate: de Rh si de grupa. Am nascut, copilul avea A+, mi-au explicat medicii ca de aceea a facut si icter prelungit...Nu mi-au facut vaccinul acela ptr izoimunizare, ptr. ca cica n-ar mai fi necesar la dubla incompatibilitate...
La a doua sarcina, imi fac iara analizele si Rh-ul meu iese pozitiv! Nu-mi vine sa cred si le mai fac odata...iese tot pozitiv! Acum stau si ma intreb ce se intampla daca faceam vaccinul imediat dupa nastere...

23+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

chowpersa, nu este obligatoriu ca din doi parinti cu rh pozitiv copilul sa aiba tot rh pozitiv. tot pe aici pe forum citeam, din pacate nu mai retin exact unde. uite si ce am gasit pe net:
www.netdoctor.co.uk/ate/heartandblood/207854.html" target="_blank">http://www.netdoctor.co.uk/ate/heartandblood/207854.html
Oricum, refa-ti analizele.
Eu le-am facut acum 2 sapt la synevo si mi-au spus ca am rh pozitiv, parintii mei avand amandoi rh negativ. asta chiar e imposibil, asa ca azi am fost la institutul de hematologie de pe dr felix sa imi refac testul. sper sa fie ok de data asta.

Iulia

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monali spune:

Chowpersa, si eu am ambii parinti cu Rh pozitiv si traiam linistita cu convingerea ca am tot pozitiv, cand, acum vreo 2 ani mi-am zis ca hai totusi sa imi fac analizele sa vad ce grupa de sange am. Surpriza: 0 negativ. Dupa care la vreo 2 sapt. primesc scrisoare de la laboratorul respectiv ca din cauza ca mai multe analize la mai multi pacienti au iesit gresit, sunt sfatuita sa repet analizele. M-am bucurat foarte mult la gandul ca ar putea fi o greseala si m-am dus la alt laborator. Din pacate, acelasi rezultat: grupa 0, RH negativ.
Iti doresc multa sanatate tie si la bebe tau, sa fie sanatos si sa va ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

hai ca iti copiez si aici raspunsul pe care ti l'am dat la acelasi subiect pe care l'ai postat si la legislative:

din cate imi amintesc din cursurile de genetica, Rh+ poate fi homozigot sau heterozigot, si la fel grupa de sange A poate fi homozigota sau heterozigota...
iar transmiterea este medeliana... deci:
din mama cu Rh poz. heterozigot si tata cu Rh pozitiv heterozigot, fiecare copil biologic are 25% sanse sa aiba Rh neg (25% sa aiba Rh poz. homozigot, si 50% sa aiba Rh poz. heterozigot)...

asta daca'mi amintesc eu bine...

la fel si pt grupa sangvina, in cazul in care tatal este heterozigot pt A, si mama 0...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Transmiterea Rh de la parinti la copil se face dupa legea lui Mendel asa ca daca da, se poate. Eu ma consider ghinionista ca am Rh- din parinti Rh+. Iar daca vrei sa ai tabloul coplet nu este suficient ce Rh au parintii, se ia in calcul si daca bunicii au avut Rh-, si ma indoiesc eu ca bunicii nostrii au facut aceasta analiza. Pentru linistea voastra cel mai bine este sa repetati analizele.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

quote:
Originally posted by Otiliav

Transmiterea Rh de la parinti la copil se face dupa legea lui Mendeleev


otilia, dupa legea lui Mendel, nu Mendeleev... Gregor Mendel ii ala cu transmiterea genetica, Mendeleev e ala cu tabelul periodic al elementelor

(sper ca nu te superi pe mine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Si eu am RH negativ iar parintii mei au amandoi Rh+, deci se poate si asa. Deci , daca repetati analizele si o sa ramaneti amandoi cu RH- , sunteti norocosi!!! mai cunosc cupluri care au amandoi RH- negativ! si atunci nu mai e nici o problema.
Tine-ne la curent!

19+

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput