Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

ANALIZE Rh. POSIBIL GRESITE

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

CHOWPERSA
CHOWPERSA
membru junior

Romania
BUCURESTI

512 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 28/01/2007 :  23:49:55 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui CHOWPERSA  Trimite mesaj Yahoo lui CHOWPERSA Adauga semn de carte la mesaj Trimite CHOWPERSA un Mesaj Privat

ANALIZE Rh. POSIBIL GRESITE

Sunt insarcinata in 24 de saptamiani iar mai jos veau sa va relatez o situatie cam ciudata, sa-mi spuneti ce parere aveti.
Saptamana trecuta am fost cu sotul meu la un laborator al unei clinici particulare, eu pentru analiza de toxo. iar el pentru grupa si Rh.
Grupa mea fiind 0 Rh.negativ imi este neaparat necesar si Rh. sotului pentru imunizarea rh(stiti voi toata problema cu Rh diferit in sarcina). Cand in sfarsit ridicam rezultatul analizelor surpriza mare el apare pe foaie ca ar avea aceeasi grupa si rh ca si mine , respectiv 0 negativ.Nu pot sa va spun bucuria care a urmat dar sincer amandoi aveam un nod in gat la gandul unei eventuale greseli stiind ca doar 7% din populatia globului poate avea 0 negativ deci probabilitate f. mica sa ne nimerim a avea amandoi aceeasi grupa si rh.mai ales ca nici unul din parintii lui nu stiau ce inseamna rh. negativ, mai ales ca mama lui a avut doua sarcini duse pana la termen si nu pricepea deloc ce o intrebam noi.ASA ca le facem o vizita parintilor lui si exact cum ne asteptam in foile lor medicale aparea la tata:A2 POZ. iar la mama:O1 POZ. Asta inseamna ca ar fi imposibil ca sotul sa aiba O1 neg.
Automat ca vom repeta analiza dar eu va intreb in cazul in care nu am fi avut cum verifica grupa parintilor si mergeam asa mai departe cu analize de "buna credinta" ce ne faceam?
Ce ma sfatuiti credeti ca asi putea da clinica in judecata pentru asa ceva pentru ca eu sunt f. suparata?
Astept sfaturi si eventual indrumari.Iar eu data viitoare cand intru pe net am sa va spun rezultatul repetarii analizei.

24+

DANNA
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
crinuta
membru veteran crinuta
Solo Dios Basta

Romania
13002 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 29/01/2007 :  00:06:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crinuta un Mesaj Privat
Repeta analiza!
Eu am AB 4 pozitiv, sotul B pozitiv, iar baiatul nostru are B negativ, rezultat identic la 2 laboratoare, insa noua ne-au explicat toti ca se poate, bine, sotul stia deja fiind medic ca e posibil.
La fel mai cunosc o tipa, ea are RH negativ desi ambii ei parinti au pozitiv.
Chiar daca avem pozitiv nu e 100% pozitiv, ci dominant, iar daca copilul preia procentul negativ de la fiecare parinte, poate avea dominant negativ.
Mie mi-a explicat si o bioloaga ca se poate.
Acum ma gandesc ca la tine o fi o situatie similara.
Nu te grabi sa dai in judecata laboratorul ( nu ca n-ar fi posibil sa greseasca)ci repeta intai analiza la alt laborator si apo decizi ce faci.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Editat de - crinuta on 29/01/2007 00:09:48
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Florentina Roman
Florentina Roman
membru junior

Romania, Bucuresti
777 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/01/2007 :  12:08:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Florentina Roman un Mesaj Privat
Eu am avut o experienta neplacuta cu Rh-ul gresit...
La primul copil mi-am facut eu analizele si a iesit Rh negativ. Nu mi-a trecut prin cap sa-mi intreb familia, asa ca am luat-o de buna; aveam dubla incompatibilitate: de Rh si de grupa. Am nascut, copilul avea A+, mi-au explicat medicii ca de aceea a facut si icter prelungit...Nu mi-au facut vaccinul acela ptr izoimunizare, ptr. ca cica n-ar mai fi necesar la dubla incompatibilitate...
La a doua sarcina, imi fac iara analizele si Rh-ul meu iese pozitiv! Nu-mi vine sa cred si le mai fac odata...iese tot pozitiv! Acum stau si ma intreb ce se intampla daca faceam vaccinul imediat dupa nastere...

23+ si Tudor(5.07.2002)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
i_ulia
i_ulia
membru incepator

Germany, Ulm
470 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/01/2007 :  14:09:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite i_ulia un Mesaj Privat
chowpersa, nu este obligatoriu ca din doi parinti cu rh pozitiv copilul sa aiba tot rh pozitiv. tot pe aici pe forum citeam, din pacate nu mai retin exact unde. uite si ce am gasit pe net:
http://www.netdoctor.co.uk/ate/heartandblood/207854.html
Oricum, refa-ti analizele.
Eu le-am facut acum 2 sapt la synevo si mi-au spus ca am rh pozitiv, parintii mei avand amandoi rh negativ. asta chiar e imposibil, asa ca azi am fost la institutul de hematologie de pe dr felix sa imi refac testul. sper sa fie ok de data asta.

Iulia

12+
monali
monali
nou venit

Romania, Timisoara
25 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/01/2007 :  11:11:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monali un Mesaj Privat
Chowpersa, si eu am ambii parinti cu Rh pozitiv si traiam linistita cu convingerea ca am tot pozitiv, cand, acum vreo 2 ani mi-am zis ca hai totusi sa imi fac analizele sa vad ce grupa de sange am. Surpriza: 0 negativ. Dupa care la vreo 2 sapt. primesc scrisoare de la laboratorul respectiv ca din cauza ca mai multe analize la mai multi pacienti au iesit gresit, sunt sfatuita sa repet analizele. M-am bucurat foarte mult la gandul ca ar putea fi o greseala si m-am dus la alt laborator. Din pacate, acelasi rezultat: grupa 0, RH negativ.
Iti doresc multa sanatate tie si la bebe tau, sa fie sanatos si sa va ajute Dumnezeu!
Alexa Ioana
Alexa Ioana
mamica de brotacica

Donator desprecopii.com
 Romania
2335 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 01/02/2007 :  12:19:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexa Ioana un Mesaj Privat
hai ca iti copiez si aici raspunsul pe care ti l'am dat la acelasi subiect pe care l'ai postat si la legislative:

din cate imi amintesc din cursurile de genetica, Rh+ poate fi homozigot sau heterozigot, si la fel grupa de sange A poate fi homozigota sau heterozigota...
iar transmiterea este medeliana... deci:
din mama cu Rh poz. heterozigot si tata cu Rh pozitiv heterozigot, fiecare copil biologic are 25% sanse sa aiba Rh neg (25% sa aiba Rh poz. homozigot, si 50% sa aiba Rh poz. heterozigot)...

asta daca'mi amintesc eu bine...

la fel si pt grupa sangvina, in cazul in care tatal este heterozigot pt A, si mama 0...

Otiliav
Young and restless

Donator desprecopii.comDonator  Mos Nicolae 2011
 Norway, Sandnes
7322 Mesaje
35 Prieten(i)
Trimis la: - 01/02/2007 :  12:33:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Otiliav un Mesaj Privat
Transmiterea Rh de la parinti la copil se face dupa legea lui Mendel asa ca daca da, se poate. Eu ma consider ghinionista ca am Rh- din parinti Rh+. Iar daca vrei sa ai tabloul coplet nu este suficient ce Rh au parintii, se ia in calcul si daca bunicii au avut Rh-, si ma indoiesc eu ca bunicii nostrii au facut aceasta analiza. Pentru linistea voastra cel mai bine este sa repetati analizele.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
Filmulete Ana

Editat de - Otiliav on 01/02/2007 15:05:21
Alexa Ioana
Alexa Ioana
mamica de brotacica

Donator desprecopii.com
 Romania
2335 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 01/02/2007 :  12:48:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexa Ioana un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Otiliav

Transmiterea Rh de la parinti la copil se face dupa legea lui Mendeleev

otilia, dupa legea lui Mendel, nu Mendeleev... Gregor Mendel ii ala cu transmiterea genetica, Mendeleev e ala cu tabelul periodic al elementelor

(sper ca nu te superi pe mine)
petit_ange
petit_ange
membru junior

Romania, timisoaraTIMIS
577 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/02/2007 :  14:01:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite petit_ange un Mesaj Privat
Si eu am RH negativ iar parintii mei au amandoi Rh+, deci se poate si asa. Deci , daca repetati analizele si o sa ramaneti amandoi cu RH- , sunteti norocosi!!! mai cunosc cupluri care au amandoi RH- negativ! si atunci nu mai e nici o problema.
Tine-ne la curent!

19+

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com